Ronco Severo Pinot Grigio 2016.

Ronco Severo Pinot Grigio 2016

Ronco Severo Pinot Grigio 2016

Doskonałe Pinot Grigio od Ronco Severo, za którym stoi niezwykle utalentowany Stefano Novello. Przy okazji wizyty w Oslavii kilka lat temu, Mateja Gravner dała nam wiele cennych wskazówek, a jedną z nich była rekomendacja win spod szyldu Ronco Severo. To jedne z tych butelek, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Stefano Novello – magik z Friuli-Venezia Giulia, szerzej znany głównie z produkcji win pomarańczowych, mistrz Schioppettino (Ribolla Nera) i… Merlot, a przede wszystkim ten typ winiarza, który swą działalność traktuje jak misję. Fakt posiadania rodzinnej winnicy (Azienda Agricola Ronco Severo) to rzecz drugorzędna, kluczowa jest dbałość o owoc i jego podróż z winorośli do butelki. Novello, podobnie jak Gravner, Princic czy Radikon wierzy w bioróżnorodność, ekologię, biodynamikę, ręczne zbiory, spontaniczną fermentację na dzikich drożdżach w otwartych dębowych kadziach oraz butelkowanie pod księżycem w ostatniej kwadrze, czyli – najkrócej rzecz ujmując – w winiarstwo naturalne. Więcej o Novello przeczytasz tutaj.

Ronco Severo Pinot Grigio to wino pomarańczowe, które technicznie rzecz biorąc jest winem białym, długo macerowanym na skórkach winogron. Pinot Grigio 2016 było macerowane na skórkach przez dwa miesiące (spontaniczna fermentacja bez kontroli temperatury), po czym dojrzewało w beczce przez co najmniej dwa lata. Ma wyjątkową, nasyconą, bursztynowo-miedzianą barwę. Gęste, trochę osadu. Jest wspaniale aromatyczne, od dojrzałych owoców egzotycznych, przez słodkawe kwiaty akacji, po nuty karmelizowanych orzechów, migdałów, wędzonych śliwek i kompotu z suszu. W ustach orzechowa, doskonale zrównoważona miękka tanina, trochę dymu, średnia (czyt. idealna) kwasowość. Piękny, długi finisz. Wspaniałe vino meditazione (do kontemplacji), za każdym razem czysta przyjemność.

Nazwa: Ronco Severo Pinot Grigio 2016
Kraj: Włochy
Region: Friuli-Venezia Giulia, DOC Colli Orientali del Friuli
Rodzaj: białe (pomarańczowe), wytrawne
Szczep: 100% Pinot Grigio
Wino kupiliśmy w Bolonii

Sprawdź też: Ronco Severo Artiul 2013

Ronco Severo Pinot Grigio 2016

Ronco Severo Pinot Grigio 2016