Ronco Severo Artiûl 2013 Merlot Riserva – winorośl w stresie pracuje lepiej.

Stefano Novello – magik z Friuli-Venezia Giulia, szerzej znany głównie z produkcji win pomarańczowych, mistrz Schioppettino (Ribolla Nera) i… Merlot, a przede wszystkim ten typ winiarza, który swą działalność traktuje jak misję. Fakt posiadania rodzinnej winnicy (Azienda Agricola Ronco Severo) to rzecz drugorzędna, kluczowa jest dbałość o owoc i jego podróż z winorośli do butelki. Novello, podobnie jak Gravner, Princic czy Radikon wierzy w bioróżnorodność, ekologię, biodynamikę, ręczne zbiory, spontaniczną fermentację na dzikich drożdżach w otwartych dębowych kadziach oraz butelkowanie pod księżycem w ostatniej kwadrze, czyli – najkrócej rzecz ujmując – w winiarstwo naturalne. Zapewne nie odkrylibyśmy jego win jeszcze przez jakiś czas, ale na szczęście Ronco Severo poleciła nam – przy okazji odwiedzin u Gravnera – sama Mateja Gravner. I chwała jej (również) za to (!).

Ronco Severo Artiûl 2013 Merlot Riserva

Ronco Severo Artiûl 2013 Merlot Riserva

Stefano odziedziczył winnicę po ojcu Severo Novello w 1998, wkrótce po tym, jak oficjalnie zainaugurowała działalność, a butelkowanie win pod własnym szyldem rozpoczął w 2004. Niewielki obszar, który zajmuje winnica (ok. 8 hektarów) mieści się w obrębie gminy Prepotto, w prowincji Udine (podobszar DOC Colli Orientali Del Friuli), znanej m.in. z wyjątkowych win czerwonych wytwarzanych z lokalnej odmiany Schioppettino (stąd określenie Schioppettino di Prepotto).

Wpływ Alp Julijskich, chłodnej, wilgotnej bryzy znad Adriatyku ze sprawą Bora Scura (to silny wiatr wiejący z gór na wybrzeżu Adriatyku) i piaskowcowej gleby dodaje winom osobowości i solidnej struktury. Stefano dorzuca do tego od siebie znaczne zagęszczenie upraw winorośli, tak by krzewy co sezon musiały toczyć walkę o wodę (dzięki czemu owocują z umiarem), ponieważ jak mówi, „winorośl, podobnie jak człowiek, najlepiej funkcjonuje wtedy, gdy jest nieco zestresowana”. Trudno odmówić logiki takiemu podejściu. Presja niewątpliwie sprzyja rezultatom wyższej próby. A Ronco Severo balansuje na krawędzi (doskonałości).

Na winne portfolio Ronco Severo składa się 7 win DOC Colli Orientali Del Friuli, w tym 4 białe (pomarańczowe) wytwarzane w procesie długiej maceracji w kontakcie ze skórkami, oraz 3 czerwone. Większość (z wyjątkiem jednego – Severo Bianco) to wina odmianowe. Białe to Pinot Grigio, Ribolla Gialla, Friulano i kupażowane Severo Bianco (na który składają się 60% Friulano, 30% Chardonnay, 10% Picolit i odrobina Ribolla Gialla), a czerwone – Schioppettino, Refosco dal Peduncolo Rosso oraz Artiûl. I dziś kilka słów właśnie o nim.

Ronco Severo Artiûl Merlot Riserva to 100% Merlot, o którym sam Stefano mówi, że to chyba jego najlepsze wino. A na pewno ulubione i najbardziej sentymentalne. Artiûl w miejscowym dialekcie (Friulano) oznacza młodą, świeżo wschodzącą trawę, która pokrywa pola po sianokosach. A dla Stefano Artiûl był, jest i będzie pierwszym nowym winem, które wyprodukował po tym, jak odziedziczył winnicę po swym ojcu Severo. Jego zdaniem, to właśnie czerwień najpełniej oddaje potencjał starych winorośli, z których jest pozyskiwana.

Starannie selekcjonowane, najlepsze winogrona z późnego zbioru tylko w najlepszych rocznikach poddaje się naturalnej, spontanicznej fermentacji w otwartych dębowych kadziach w kształcie ściętego stożka (na dzikich drożdżach, bez kontroli temperatury), zapewniając długi kontakt ze skórką (około 6 miesięcy), a po fermentacji wino jest lekko wyciskane i umieszczane w 225-litrowych beczkach z francuskiego dębu, gdzie dojrzewa przez 3 lata. Kiedy nadejdzie właściwy moment, Artiûl butelkuje się bez filtracji i klarowania gdzieś na przełomie sierpnia i września, w ostatniej kwadrze księżyca.

Artiûl z rocznika 2013 to mocne, głębokie, intensywne wino, z obiecującym potencjałem leżakowania. W kolorze świetlisty rubin. W aromacie nuty dojrzałych czerwonych i czarnych owoców (jagody, wiśnie), pieprz, przyprawy korzenne, balsamico, leśne runo. W ustach nuty śliwki, tonki i wanilii. Skoncentrowane, pełne, oleiste, ciepłe i otulające. Idealne taniny i miękka kwasowość, bardzo przyjemny długi finisz. Elegancki, harmonijny, znakomity Merlot, który przed podaniem powinien odetchnąć.

Nazwa: Ronco Severo Artiûl 2013 Merlot Riserva
Kraj: Włochy
Region: Friuli-Venezia Giulia
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: 100% Merlot
Wino kupiliśmy w Bolonii

cdn.

Ronco Severo Artiûl 2013 Merlot Riserva

Ronco Severo Artiûl 2013 Merlot Riserva