Szarlotka z połówkami jabłek – pyszne jesienne ciasto bez cukru i glutenu.

Szarlotka z połówkami jabłek to – obok szarlotki FIT – jedna z najfajniejszych wersji tego jesiennego ciasta.

Spód z kruchego ciasta z bezglutenowej mąki owsianej wypełniam połówkami jabłek, pokrojonymi w cienkie plasterki z zachowaniem ich połówkowego kształtu, po czym przykrywam je szczelnie drugim płatem ciasta. Pod wpływem pieczenia jabłka idealnie miękną i uwalniają pełnię smaku. Do szarlotki z połówkami owoców najlepiej użyć twardych i kwaśnych jabłek, takich jak szara reneta, której orzeźwiający smak bardzo fajnie kontrastuje z kruchym ciastem.

Szarlotka z połówkami jabłek

Szarlotka z połówkami jabłek

Szarlotka z połówkami jabłek

Szarlotka z połówkami jabłek – SKŁADNIKI na 12 porcji:

Używam blaszki o wymiarach 25 x 31 cm

Na kruche ciasto:

Na jabłkowy środek:

  • 6 twardych jabłek, kwaśnych lub słodkich (u mnie: szara reneta)
  • cynamon (opcjonalnie)

Szarlotka z połówkami jabłek – PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C.
  2. Wszystkie składniki ciasta (mąka, ricotta, masło, erytrytol, ewentualne przyprawy) dodaj do dużej misy robota kuchennego Magimix i zmiksuj. Poznasz, że ciasto ma właściwą (jednolitą) konsystencję i jest idealnie wyrobione, gdy w misie zacznie miotać się bryła ciasta (ZOBACZ). Zajmie to dosłownie chwilę.
  3. Przełóż ciasto z misy robota do miski, uformuj z niego zgrabną kulę i wstaw do zamrażarki na 15 minut. Schłodzone kruche ciasto łatwiej się wałkuje.
  4. W tym czasie obierz jabłka ze skórki (szara reneta ma twardą skórkę, innych jabłek – wedle uznania – możesz nie obierać), przekrój je na pół, usuń gniazda nasienne i każdą połówkę pokrój nożem w cienkie plasterki, zachowując kształt połówek.
  5. Formę natłuść masłem. Używam blaszki o wymiarach 25-31 cm.
  6. Z kuli ciasta odkrój 2/3 i odłóż do lodówki, by nadmiernie się nie ogrzało. Pozostałą 1/3 ciasta ułóż na blacie lub dużej desce wyłożonej papierem do pieczenia (albo silikonową matą do pieczenia) i rozwałkuj na placek o grubości ok. 4 mm. Nie używam dodatkowej mąki do podsypywania ciasta przy rozwałkowywaniu, ale jeżeli uznasz, że jest taka potrzeba, możesz to zrobić.
  7. Ciasto trzeba rozwałkować szybko, sprawnie i bez zbędnych ceregieli, po czym za jednym zamachem przełożyć do formy, tworząc spód szarlotki. Ciasto – choć bezglutenowe – dzięki dodatkowi ricotty jest na tyle elastyczne, że nie rwie się ani nie sprawia innych problemów. Gdyby jednak z jakiegoś powodu ciasto pękło podczas przekładania go do formy, nie przejmuj się – posklejaj je w miejscach, gdzie będzie taka potrzeba.
  8. Na spodzie ciasta ułóż pokrojone w plasterki połówki jabłek, wypełniając całą formę (6 jabłek = 12 połówek w cieście). Jabłka możesz posypać cynamonem.
  9. Pozostawione wcześniej 2/3 ciasta rozwałkuj tak samo, jak pierwszą partię. Płatem ciasta przykryj połówki jabłek, tworząc wierzch szarlotki (nie nakłuwam wierzchu widelcem).
  10. Wierzch ciasta możesz posmarować roztrzepanym białkiem, ale nie jest to konieczne.
  11. Piecz w temperaturze 200 stopni C przez ok. 45-50 minut (bez termoobiegu) lub w razie potrzeby nieco dłużej.
  12. Przechowuj ciacho w lodówce do 5 dni.

Szarlotka z połówkami jabłek

Szarlotka z połówkami jabłek

Szarlotka z połówkami jabłek

Szarlotka z połówkami jabłek