Szparagi z kumkwatem.
Szparagi lubią wyraziste cytrusowe smaki, dlatego sos z kumkwatów pasuje do nich doskonale.
Kumkwat to mini cytrus o chińskim rodowodzie, który świetnie przyjął się między innymi na Sardynii, Sycylii i w południowej Hiszpanii. Do Europy sprowadzono go w połowie XIX wieku. Drzewo kumkwatu jest niewielkich rozmiarów, zwykle nie przekracza trzech metrów wysokości, kwitnie wiosną i owocuje w okresie od lutego do kwietnia, czyli właśnie teraz. Jego owoce wielkością i kształtem przypominają pomidorki daktylowe. Kumkwat ma pomarańczową cienką skórkę, która jest jadalna. Smakuje jak pomarańcza z kwaskowatą nutą – miąższ jest soczysty i kwaskowaty, a skórka nadaje mu słodyczy. Jemy go w całości, ze skórką, na surowo lub na ciepło, jest pyszny!
Zamiast zatapiać przepyszne, wiosenne zielone szparagi w tłustym sosie holenderskim czy berneńskim, podaj je inaczej. Na przykład z kumkwatem i koprem włoskim. Fenkuł siekam dość drobno (tak jak cebulę) – wystarczy przekroić bulwę na pół, ponacinać pionowo i posiekać. Kumkwaty i koper włoski duszę w soku z czerwonej pomarańczy i doprawiam chili, dzięki czemu całość ma bardzo fajny słodko-ostry smak, który świetnie gra z soczystymi młodymi szparagami. W razie potrzeby, zastąp fenkuł szalotką lub białą cebulą – podsmażona i uduszona w soku z pomarańczy nabierze słodyczy i będzie idealnie pasować do kumkwatów. Szparagi z kumkwatem to polska wiosna z sycylijskim akcentem, na obydwa składniki właśnie teraz trwa sezon, polecam!
Szparagi z kumkwatem – SKŁADNIKI na 2 duże porcje:
- 1 kg zielonych szparagów
- 500 g kumkwatów z organicznych upraw
- mała bulwa fenkułu (kopru włoskiego)
- czerwona pomarańcza (albo zwykła)
- 3 łyżeczki kaparów w soli
- garść listków kolendry
- przyprawy: łyżeczka nasion fenkułu rozgniecionych w moździerzu, mała szczypta płatków ostrej chili, duża szczypta płatków łagodnej chili, pół łyżeczki zielonego pieprzu roztartego w moździerzu
- oliwa extra vergine jak najlepszej jakości
Szparagi z kumkwatem – PRZEPIS:
- Przekrój fenkuł wzdłuż na pół i posiekaj w kostkę, tak jak cebulę. Kumkwaty sparz (przelej wrzątkiem) i pokrój w plasterki (usuwam pestki).
- Podduś fenkuł w głębokiej patelni pod przykryciem, a gdy zmięknie dodaj pokrojone wcześniej kumkwaty. Dodaj płatki chili, pieprz i nasiona fenkułu.
- Duś całość, co pewien czas mieszając, aż kumkwaty zmiękną. Pod koniec wlej sok z pomarańczy i dodaj solone kapary. Duś jeszcze przez chwilę, aż płyn odparuje, pokrywając składniki glazurą. Na koniec dodaj listki kolendry i przemieszaj całość.
- W tym czasie ugotuj zielone szparagi (3 minuty).
- Ugotowane szparagi przełóż na duży talerz. Dodaj kumkwaty z fenkułem i kaparami. Całość skrop oliwą jak najlepszej jakości, gotowe!