Szparagi z ziemniakami i rukolą.
Wiosenna sałatka na ciepło, która jest tak pożywna, że sprawdzi się doskonale zarówno jako śniadanie, jak i roślinny lunch lub kolacja. Główne założenie to prostota, dlatego używam niewielu składników. Ziemniaki, szparagi, rukola, zioła, przyprawy, balsamico. Ziemniaki smażę bez uprzedniego gotowania – zmiękną na patelni i ładnie się zrumienią. Zielone szparagi – jak zawsze – powinny pozostać chrupkie. Rukola na ciepło świetnie dopełnia całość, ale nie ma przeszkód, by zastąpić ją szpinakiem. Proste składniki spina ocet balsamiczny (aceto balsamico tradizionale), gęsty jak miód, super aromatyczny i uzależniająco pyszny. Lubię takie połączenia, dzięki którym szybkie nieskomplikowane dania wznoszą się na wyższy poziom smaku. A gdy sezon na szparagi dobiegnie już końca, zielone chudzielce zastąp bobem lub groszkiem.
Szparagi z ziemniakami i rukolą – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:
- 600-700 g zielonych szparagów (lub więcej)
- 500 g ziemniaków
- 2 duże garście rukoli
- garść posiekanych listków kolendry z cienkimi łodyżkami
- po jednej łyżeczce kminku i nasion fenkułu (kopru włoskiego) – kminek w całości, a fenkuł roztarty w moździerzu
- po pół łyżeczki ziela angielskiego i pieprzu, przyprawy roztarte w moździerzu
- sól roztarta w moździerzu (używam różowej himalajskiej)
- szczypta płatków ostrej chilli
- oliwa extra vergine
- Aceto Balsamico Tradizionale*
Szparagi z ziemniakami i rukolą – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:
- Ziemniaki (oczyszczone lub obrane ze skórki) pokrój w niewielką kostkę. Smaż w głębokiej patelni na oliwie pod przykryciem, co jakiś czas mieszając. Gdy ziemniaki będą prawie gotowe (zajmie to zaledwie kilka minut, w zależności od wielkości kostki) zdejmij pokrywkę, dodaj kminek w całości, sól i smaż jeszcze przez chwilę, aż ziemniaki zaczną się rumienić.
- Dodaj dość drobno pokrojone szparagi (główki odcięte w całości) i pozostałe przyprawy roztarte w moździerzu. Przykryj i duś wszystko przez około 5 minut.
- Zdejmij patelnię z ognia, dodaj rukolę i listki kolendry, przemieszaj. Na koniec skrop oliwą, octem balsamicznym i podawaj.
*Czytaj też: Jak powstaje Aceto Balsamico Tradizionale – Acetaia di Giorgio
Możesz wyjaśnić, po co rozcierasz w moździerzu sól?
Pisałem o tym wiele razy, ale napiszę jeszcze raz: nie mam solniczki, mam natomiast gruboziarnistą różową sól w ilościach ponadnormatywnych oraz moździerz, więc żeby jej użyć – rozcieram.
PS. A młynków do soli nie używam, chociaż mam 😅 Peugeoty zdechły zaskakująco szybko, a dobry kamienny moździerz jest na wieczność.