Vittorio Graziano Tarbianaaz 2015 Bianco.

Vittorio Graziano Tarbianaaz Bianco

Vittorio Graziano Tarbianaaz Bianco

Vittorio Graziano Tarbianaaz Bianco

Vittorio Graziano Tarbianaaz 2015 Bianco

Bianco ramato! Tarbianaaz (Trebbiano) to kolejne, trzecie już, po Sassoscuro i Fontana dei Boschi, vino naturale z Azienda Agricola Graziano (Vittorio Graziano) zlokalizowanej w uroczej włoskiej mieścince Castelvetro di Modena w regionie Emilia-Romagna.

W skrócie o samym winiarzu, którego mieliśmy przyjemność odwiedzić kilka lat temu: Vittorio przez 9 lat legitymował się certyfikatem winnicy organicznej, ale z uwagi na związane z certyfikacją koszty, odpuścił ją sobie kilkanaście lat temu. Nie zmienił jednak podejścia. Choć dziś nie jest atestowany jako bio producent, powtarza, że nigdy nie używał jakichkolwiek chemicznych środków ochrony roślin (herbicydów, etc.) czy nawozów w winnicach (miedzi używa maksymalnie 3x w roku), a podlewanie winorośli wodą pitną uważa za zbrodnię. W jego ocenie nasadzenia w regionie powinny być prowadzone tak, by winorośl była w stanie przetrwać w oparciu o naturalne zasoby wody. Żywe, naturalne, biodynamiczne, nisko interwencyjne wina stanowią oś, bazę i nadbudowę jego winiarskiej filozofii.

Graziano praktykuje tylko metody naturalne, dywersyfikując roślinność porastającą parcele. Dzikie zioła, rośliny strączkowe i różniste chwasty mają napowietrzać i urozmaicać glebę. W duchu maksymalnej możliwej do osiągnięcia bioróżnorodności (terroir znajduje odbicie w złożoności wina) uprawia kilkanaście lokalnych, endemicznych odmian winorośli, z których zidentyfikowane są tylko Trebbiano, Lambrusco Grasparossa (ex-Grasparossa di Castelvetro) i Malbo Gentile. Co do reszty, na którą składają się winogrona zarówno białe, jak i czerwone – nie ma pojęcia, jak się nazywają, więc w opowieściach i na etykietach określa je jako „tajemnicze winogrona”. Niektóre dają bardzo mało owoców, inne owocują po bardzo długim wzroście. Czy to dzikie krzyżówki, czy na wpół wymarłe klasyki regionu? Tego nie wie nikt. Podejście Graziano do różnorodności jest ciekawe tym bardziej, że tendencje w regionie są całkiem przeciwne. Emilia-Romagna koncentruje się na winach jednoszczepowych. U Vittorio dzieją się czary. Więcej przeczytasz o nim w tym wpisie.

Tarbianaaz Vittorio Graziano to białe wino produkowane tylko w najlepszych rocznikach. Powstaje w procesie długiej maceracji na skórkach (dwa miesiące) w zamkniętym zbiorniku z niewielkim ujściem dla dwutlenku węgla, po czym dojrzewa przez około 24 miesiące w stalowych zbiornikach. Efekt? Lekko mętny Tarbianaaz wygląda, pachnie i smakuje niemal jak rzemieślniczy baskijski cydr. Bogactwo aromatów, od cytrusów i dojrzałych białych owoców po słodkawe nuty kwiatów akacji. W ustach świeże, żywe, kwaskowate, odrobinę musujące, z przyjemnym trwałym posmakiem. Cudo na lato i jako sylwestrowy toast do dna. Ma tylko jedną wielką wadę: znika z kieliszków w tempie zupełnie nieakceptowalnym. Świetne wino codzienne, z kilkuletnim potencjałem leżakowania.

Nazwa: Vittorio Graziano Tarbianaaz Bianco
Kraj: Włochy
Region: Emilia-Romagna
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczepy: Trebbiano
Wino kupione w winnicy Vittorio Graziano

Vittorio Graziano
Via Lunga 7b, 41014 Castelvetro di Modena, MO, Emilia-Romagna, Italia
Winnica ok. 5 hektarów
Rolnictwo ekologiczne bez certyfikatu
Winorośle: od 20 do 55 lat, nasadzone po ok. 6000 roślin na hektar, co daje ok. 30 000 butelek rocznie
Główne kierunki eksportowe: Japonia i Kanada
Pierwszy vintage Vittorio to 1982

Vittorio Graziano Tarbianaaz Bianco

Vittorio Graziano Tarbianaaz Bianco

Owoce ze starych, przeszło 80-letnie winorośli odmian

Owoce ze starych, przeszło 80-letnie winorośli odmian

Vittorio Graziano Tarbianaaz Bianco