• 400 g brukselki
  • 200 g włoskiej kiełbasy (pikantna salsiccia - bezglutenowa)
  • 18 jajek przepiórczych
  • olej rzepakowy nierafinowany (extra virgin)

Brukselka z kiełbasą i jajami przepiórczymi – tylko trzy składniki, a efekt bardzo smaczny. Polecam.

Używam tu salsicci – bezglutenowej, pikantnej włoskiej kiełbasy, która doskonale zastępuje chorizo. Możesz oczywiście użyć dowolnej kiełbasy, jaką lubisz, zwłaszcza jeśli nie zależy Ci na tym, by miała czysty skład i była bezglutenowa.

Smażona brukselka sprawdza się zawsze i wszędzie, dzięki smażeniu zyskuje dodatkowego smaku i świetnie się rumieni, co korzystnie wpływa także na jej wygląd.

Kiełbasę i brukselkę smażę na osobnych patelniach. Zależy mi na tym, by brukselka zachowała zieloną barwę i zarazem widoczny efekt zrumienienia, a nie zafarbowała się od tłuszczu z salsicci, którego na patelni wytapia się naprawdę sporo. Niewielką ilość tłuszczu możesz za to wykorzystać do skropienia całości przed podaniem. Jeśli chcesz, by kolor tłuszczu był jeszcze bardziej intensywny, dodaj do niego odrobinę pimentonu.

Podobny przepis krystalizował mi się w głowie od dłuższego czasu, ale za ostateczny impuls dziękuję Witowi aka Pan Tasak.

Salsiccia brukselka L_ 04

PRZEPIS:

1. Dolną część brukselki ponacinaj na krzyż, by równomiernie się ugotowała. Usuń ewentualne brzydsze zewnętrzne listki.

2. Ugotuj brukselkę (ok. 10 minut).

3. Ugotuj jaja przepiórcze na twardo (ok. 4 minuty).

4. Obierz jaja ze skorupek i przekrój je na połówki. Odcedzone ugotowane brukselki pokrój na połówki. Kiełbasę pokrój na półplasterki.

5. Na dwóch osobnych patelniach usmaż kiełbasę oraz podsmaż brukselkę, aż płaska strona ładnie się zrumieni.

6. Brukselkę podawaj z usmażoną kiełbasą (wcześniej możesz odsączyć ją z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku) i jajkami przepiórczymi.

Smacznego!

Salsiccia brukselka L_ 01

Salsiccia brukselka L_ 02