Castagnaccio – włoski placek z bakaliami, naturalnie bezglutenowy i wegański.

Placek z Toskanii

Castagnaccio (zwany też torta di neccio lub pattona, w zależności od regionu Toskanii) to tradycyjny włoski placek z mąki kasztanowej – z bakaliami, listkami świeżego rozmarynu i oliwą. Castagnaccio to nazwa stosowana na obszarze pomiędzy Lukką a Florencją.

Już podczas pieczenia castagnaccio dom wypełnia się niezwykłym aromatem pieczonych bakalii, a gotowy placek smakuje znakomicie. Łatwo się uzależnić, trudno się oprzeć :-) Mąka kasztanowa nadaje mu charakterystycznego, słodkawego posmaku (sam placek nie zawiera cukru), a dodatki w postaci podpieczonych rodzynek i chrupiących pinioli stanowią doskonałe dopełnienie całości.

Castagnaccio to wypiek, który wywodzi się z Toskanii. Jest typowym przykładem kuchni biedaków (cucina povera). Pierwotnie składał się tylko z mąki kasztanowej (w Toskanii dostępnej powszechnie i w przeszłości stosowanej zamiast mąki pszennej), wody i oliwy. Z czasem receptura na placek ewoluowała i zaczęto do niego dodawać bakalie (najczęściej: rodzynki i piniole) oraz obowiązkowy rozmaryn.

Mąka kasztanowa nie należy do najtańszych, a do castagnaccio trzeba jej użyć dość sporo, dlatego placek ów świetnie sprawdzi się przy wyjątkowych okazjach. Zimą Włosi podają castagnaccio na początek posiłku, zawsze na gorąco i jedzą placek trzymając go w palcach (bez sztućców, jak pizzę). Latem podaje się go na zakończenie biesiadowania, wystudzony, jako dodatek do schłodzonego białego wina.

Uprzedzając ewentualne pytania: w tym przepisie mąka kasztanowa jest niezbędna (jest zakodowana w samej nazwie placka – castagnaccio, castagna to po włosku jadalny kasztan). Bez tej mąki nie będziemy mieć do czynienia z castagnaccio, a tylko z plackiem z mąki, wody i oliwy.

Castagnaccio to ciasto wytrawne (choć w smaku raczej słodko-deserowe), dlatego przygotowuje się je bez dodatku cukru czy jakiegokolwiek innego słodzidła.

Uprzednie namoczenie rodzynek i orzechów oraz zwilżenie rozmarynu to element klasycznej receptury. Zapobiega to nadmiernemu ich zrumienieniu.

castagnaccio-l_12

castagnaccio-l_01

castagnaccio-l_05

Castagnaccio – SKŁADNIKI na 8 porcji:

  • 350 g mąki kasztanowej
  • ok. 550 ml ciepłej wody
  • 50 g pinioli
  • 50 g ciemnych rodzynek ekologicznych (niedosładzanych)
  • 90 g orzechów włoskich
  • 90 g pistacji niesolonych
  • 1 gałązka świeżego rozmarynu
  • 6 łyżek oliwy extra vergine

Castagnaccio – PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni.
  2. Rodzynki, piniole i 1/3 pistacji przełóż do miseczki (ZOBACZ). Zalej ciepłą wodą i odstaw na 10 minut lub nieco dłużej.
  3. W dużej misce wymieszaj przesianą przez sito mąkę kasztanową i wodę. Mąkę i wodę dodawaj stopniowo. Gotowe ciasto powinno być dość gęste, ale jednocześnie powinno raczej swobodnie spływać z łyżki.
  4. Do ciasta dodaj sześć łyżek oliwy i dokładnie wymieszaj. Następnie dodaj orzechy włoskie (nieco pokruszone w dłoniach) i resztę pistacji.
  5. Natłuść oliwą formę do pieczenia (tu: forma do tarty o średnicy 29 cm) i przelej do niej ciasto (ZOBACZ).
  6. Wierzch ciasta posyp odsączonymi z wody rodzynkami, piniolami i pistacjami. Zanurz w wodzie gałązkę rozmarynu, oderwij listki i posyp nimi wierzch castagnaccio. Skrop oliwą (ZOBACZ).
  7. Wstaw do piekarnika na ok. 25-30 minut.
  8. Obserwuj ciasto – będzie gotowe, gdy jego powierzchnia popęka jak pustynia. Niepopękane castagnaccio to niedopieczony placek.

Castagnaccio w przekroju: ZOBACZ

Sprawdź też inne przepisy z MĄKĄ KASZTANOWĄ

castagnaccio-l_06

castagnaccio-l_10

castagnaccio-l_15

castagnaccio-l_08