Cataplana z miecznikiem.
Cataplana to zawsze doskonały wybór. Jeżeli lubisz gotować w domu, cataplana jest najlepszą rzeczą, jaką możesz przywieźć z urlopu w Portugalii (albo zamówić online po urlopie). Kupiłem ją 7 czy 8 lat temu, po powrocie z Algarve i wciąż gotuję w niej z przyjemnością, ponieważ każda potrawa przyrządzona w cataplanie smakuje jak marzenie.
Cataplana to charakterystyczne, zamykane na klipsy miedziane naczynie, przypominające muszlę. Działa jak tradycyjny antyczny szybkowar, w którym składniki gotują się błyskawicznie. Dzięki naturalnie zawartej w warzywach wodzie i niewielkiej ilości dodanych płynów (wino czyni cuda) składniki w praktyce gotują się na parze. W rezultacie, z jednej strony idealnie miękną, a z drugiej zachowują zarówno kształt (nie rozpadają się), jak i pełnię skondensowanego smaku i aromatu. Cataplana to także nazwa potrawy przyrządzanej w tym naczyniu (podobnie jak paella i paellera).
Warzywa ugotowane w cataplanie smakują naprawdę wyjątkowo. Smaki i aromaty zamknięte w szczelnej miedzianej muszli, działającej jak szybkowar, pięknie przenikają się nawzajem, a gotowe warzywa zachowują pełnię smaku i mają idealną teksturę. Są miękkie, ale nie rozpadają się i – choć gotują się w tym samym czasie, mając różną strukturę – nie są rozgotowane. Ryba jest naturalnym dodatkiem do cataplany, w której szczególnie dobrze sprawdzają się takie gatunki, jak sum, dorsz, tuńczyk czy właśnie miecznik. Ośmiornica zresztą też. Stek z miecznika powinien być dość gruby, ponieważ ryba gotuje się szybko i nie powinna się wysuszyć. Jak zawsze pamiętaj, że płynu w cataplanie nie powinno być zbyt wiele. Wystarczy chlust białego wytrawnego wina, nie należy dodawać wody. Warzywa celowo układa się w cataplanie warstwowo, a pomidory, które trafiają na samo dno, w trakcie gotowania uwalniają wystarczająco dużo soku. Dodatkowa zaleta cataplany polega na tym, że można puścić wodze fantazji, jeśli chodzi o dobór warzyw, sprawdzą się w niej bowiem właściwie wszystkie. W razie potrzeby jarmuż zastąp świeżym szpinakiem albo użyj wyobraźni i skomponuj własny zestaw.
Jeżeli chcesz przyrządzić czysto roślinną (wegańską) cataplanę, pomiń rybę lub skorzystaj z przepisu na cataplanę z samych warzyw.
Cataplana z miecznikiem – SKŁADNIKI na 2 duże porcje:
- spory stek z miecznika o grubości ok. 2 cm (jeden stek na dwie porcje)
- duży pomidor malinowy (albo 2 mniejsze)
- 2-3 czerwone cebule, w zależności od wielkości
- 2 marchewki
- 3-4 ziemniaki
- papryka ramiro (może być również zwykła czerwona)
- pół pora
- 2 garście drobno porwanych listków jarmużu
- 100-150 ml białego wytrawnego wina (albo po prostu chlust wina)
- garść posiekanej natki pietruszki
- sól roztarta w moździerzu (używam różowej himalajskiej)
- pieprz roztarty w moździerzu
- oliwa extra vergine
Cataplana z miecznikiem – PRZEPIS:
- W cataplanie ułóż kolejno warstwami: pokrojone w plastry pomidory, talarki cebuli, marchew posiekaną w plasterki, posiekany por, ziemniaki pokrojone w plastry (to dobry moment, by doprawić całość solą i pieprzem), posiekaną natkę pietruszki, pokrojoną paprykę oraz jarmuż.
- Na wierzchu, na warzywach, ułóż stek z miecznika.
- Wlej wytrawne białe wino i porządny chlust oliwy.
- Zamknij cataplanę i gotuj przez około 20 minut.
- Zdejmij cataplanę z ognia i odczekaj 3 minuty, zanim ją otworzysz. Przed podaniem warto skropić danie dodatkową porcją oliwy, gotowe!