- 200 g kaszy jaglanej
- 5 łyżek bio nierafinowanego oleju kokosowego
- 8 łyżek sproszkowanego surowego kakao
- 150 g czekolady (do rozpuszczenia, tu: Raw Cocoa)
- 75 g czekolady (do posiekania, tu: Raw Cocoa)
- 8-10 daktyli izraelskich
- 3 łyżeczki cynamonu
- 120 g uprażonych orzechów laskowych, pozbawionych skórek
- 40 g jagód goji
- 75 g mielonego lnu
- 90 g mąki kokosowej
- 3 średnie banany
- surowe kakao do dekoracji (tu: Surovital)
Ciasto czekoladowe z kaszy jaglanej. Bez pieczenia, bezglutenowe i wegańskie.
To bardzo czekoladowe jaglane ciasto z orzechami i goji przygotujesz bez użycia piekarnika.
Jak zwykle, zamiast masła używam nierafinowanego organicznego oleju kokosowego. Ciasto nie zawiera też białego cukru, stewii ani ksylitolu. Źródłem słodyczy są banany, daktyle izraelskie i dobrej jakości (czyli czysta) gorzka czekolada (Raw Cocoa – bezglutenowa i wegańska, bez dodatku białego cukru).
Ciasto ma kremową konsystencję, jest mocno czekoladowe, a jednocześnie zwarte i trzyma formę.
Z podanych proporcji składników otrzymasz ciasto na 12-16 porcji.
PRZEPIS:
1. Ugotuj kaszę: przepłucz pod zimną bieżącą wodą, przesyp do garnka, zalej wodą w proporcji ok. 3 części wody na 1 część kaszy. Doprowadź kaszę do wrzenia, a następnie gotuj na małym ogniu przez ok. 12-15 minut.
2. Do ugotowanej i jeszcze ciepłej kaszy (w garnku) dodaj olej kokosowy i pozwól mu się rozpuścić.
3. Na suchej teflonowej patelni albo w piekarniku upraż orzechy, po czym usuń z nich skórki. Odstaw.
4. Posiekaj 75 g czekolady.
5. Banany obierz ze skóry i rozgnieć widelcem na pastę.
6. W kąpieli wodnej (np. w misce zawieszonej w garnku w taki sposób, by jej dno nie stykało się z wrzącą wodą) rozpuść 150 g czekolady.
7. Kaszę z rozpuszczonym olejem kokosowym przełóż do miski. Dodaj len, mąkę kokosową, kakao, wypestkowane daktyle, cynamon i rozgniecione wcześniej na papkę banany. Wymieszaj dokładnie dłońmi, wyrabiając jak ciasto. Możesz też zmiksować ciasto w mikserze.
8. Dodaj rozpuszczoną czekoladę i znów wyrabiaj jak ciasto.
9. Do wyrobionego ciasta dodaj orzechy (w całości), goji i posiekaną wcześniej czekoladę. Wmieszaj je w masę.
10. Kiedy wszystkie składniki dobrze się połączą, a ciasto będzie gładkie i łatwo da się formować w kulę, przełóż je do tortownicy (nie musisz wykładać jej pergaminem), wyrównaj, ugnieć i wstaw do lodówki na noc – ZOBACZ.
11. Następnego dnia oprósz ciasto kakao i wyjmij z tortownicy – ZOBACZ.
Smacznego!
Mmmm…. wygląda to obłędnie. Musi rozpływać się w ustach :D
Jest grzechu warte;-)
Dzieć Starszy na widok zdjęcia: o to mój tort!
A ja się zastanawiałam co zrobić Dzieciu Młodszemu jak skończy brać antybiotyki, bo na razie wszyscy (niemal) jesteśmy na odwyku. Teraz już wiem, jakie będzie pierwsze ciasto poantybiotykowe :-)
Ile lat ma starszy? Mądre dziecię:-)
Niedługo skończy 5.
Dziękuję :-)
Intrygujące :)
Da się jakoś bez mąki kokosowej ? Np.z orzechów ?
Da się, możesz użyć też mąki słonecznikowej albo dowolnej innej orzechowej lub z pestek / nasion (np. z dyni, sezamu, etc.)
Jakiej średnicy jest to cudo ?
22 cm
a da radę z masłem zamiast oleju kokosowego? Wiem, że tu zaproponowana opcja jest pewnie lepsza, ale ja nie jestem taka do przodu, a bardzo chcę zrobić ;-)
Można spróbować, ale nie wiem, jak będzie smakować, pozdrawiam
i świetne przepisy, naprawdę bardzo inspirujące :-) zresztą wiadomo :-) pozdrawiam
Dzięki:-)
Jaką funkcję pełnią tu len mielony i mąka kokosowa? Bo to dwa składniki których nie mam i zastanawiam się czym by tu je najlepiej zastąpić…
Len jest zagęszczaczem, a mąka wchłania wilgoć z kaszy i bananów i zapewnia odpowiednią konsystencję ciasta. Mąkę kokosową można zastąpić inną mąką z orzechów lub nasion (dyniowa, słonecznikowa, lniana, z orzechów włoskich, laskowych, ziemnych, etc.), musi to być w każdym razie mąka, która nadaje się do jedzenia na surowo.
Przezajebiste
Idealne dla mojej diety – tylko banany musze upiec :)
można zamiast lnu uzyć złotego siemiania lnianrgo?
a zamiast mąki kokosowej, ryżową?
Można użyć siemienia zamiast lnu, natomiast mąka ryżowa może zastąpić kokosową tylko wtedy, jeśli całe ciasto zostanie upieczone. Mąki z orzechów, w tym kokosowa, mają tę zaletę, że bez ryzyka można je jeść na surowo. Mąka ryżowa do tego się nie nadaje.
W Pańskiej książce jest podobny przepis – trochę inne proporcje i dodatki. Chciałabym zaserwować ciasto jako tort urodzinowy, ale mam dylemat – który z przepisów jest bardziej doskonały?
Książkowy:-)
Zrobiłam :) bardzo smaczne, nie udało mi się jednak uzyskać konsystencji jak na zdjęciach, wyszło dość maziste. Ale w smaku super, no i dziecko zadowolone z urodzinowego tortu :)
Kasza jaglana powinna gotować się do momentu pełnego wyparowania wody (przy podanych przeze mnie proporcjach kaszy i wody trwa to ok. 12 minut od momentu, w którym woda zacznie wrzeć). Ugotowana i wystudzona kasza jest tak gęsta, że można postawić w niej widelec na sztorc. Schłodzone gotowe ciasto jest jeszcze bardziej zwarte, tak jak na zdjęciach. Skoro konsystencja ciasta była nieodpowiednia oznacza to, że kasza przeznaczona do ciasta była zbyt wilgotna.
Skoro do wyparowania tzn. żeby gotować bez przykrycia… hm. Spróbuję przy okazji ciastek jaglanych z książki, bo nie udały mi się pewnie z tego samego powodu. Dzięki za pomoc!
Bardzo proszę:-) Jaglanka zawsze bez pokrywki. I bez mieszania!:-)