Cristo Rei w Lizbonie.

Z pewnością każdy, kto będąc w Lizbonie spacerował wzdłuż Rio Tejo, czyli Tagu (nawet jeśli trafił tylko na reprezentacyjny Praça do Comércio)…

Lizbona L_66

…albo spoglądał na rzekę z któregoś z licznych punktów widokowych – rozsianych po mieście albo ulokowanych na nabrzeżu, np. na Pomniku Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos) czy w wieży Belem (Torre de Belem), zwrócił uwagę na wyraźnie widoczny po drugiej stronie Tagu monument Jezusa z rozpostartymi ramionami (projekt architekta António Lino), z miejsca przywołujący skojarzenia ze słynnym pomnikiem Chrystusa Odkupiciela na Corcovado w Rio de Janeiro. Skojarzenia jak najbardziej trafne, ponieważ pomysł budowy pomnika pojawił się w 1934 roku, kiedy to ówczesny patriarcha Lizbony – Manuel Gonçalves Cerejeira – odwiedził Brazylię i ujrzał figurę Chrystusa w Rio.

Christo Rei L_02

Christo Rei L_19

To Cristo Rei (Chrystus Król), główna i właściwie jedyna turystyczna atrakcja położonego na sąsiednim brzegu rzeki miasteczka Almada, około 10 km od centrum Lizbony. Z pewnością warto poświęcić kilka godzin i zafundować sobie spacer pod ów monument, tym bardziej, że daje on jedyną możliwość ujrzenia na własne oczy przepięknej panoramy Lizbony, a zwłaszcza Mostu 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril) z całkiem innej perspektywy.

Christo Rei L_20

Na drugą stronę Tagu można dostać się samochodem albo autobusem, korzystając ze wspomnianego mostu – Ponte 25 de Abril, jednak przy dobrej pogodzie najfajniejszą (dla piechurów) opcją przedostania się na drugą stronę rzeki jest transport promem.

Christo Rei L_01

Christo Rei L_03

Promy (w praktyce dość mocno zużyte promowe łajby) zwane Cacilheiro kursują z Cais do Sodre – stacji kolejowej, stacji metra i przystani w jednym. Bilet w jedną stronę (per capita) w kwietniu 2016 roku kosztował grosze (1,2 EUR) i podobnie jak wszystkie pozostałe bilety na środki transportu w Lizbonie (oraz w jej okolicach, np. na pociąg do Sintry) ładowany jest na kartę miejską. Jednorazowy koszt karty to 0,50 EUR, a sama karta ważna jest 12 miesięcy od skasowania pierwszego biletu. Promy kursują w obydwie strony bardzo często, więc na kurs czeka się krótko, a sympatyczny rejs do portu w Cacilhas trwa około kwadransa.

Christo Rei L_07

Christo Rei L_05

Christo Rei L_09

Christo Rei L_06

Christo Rei L_08

W Cacilhas przy głównym trakcie można zatrzymać się na kawę i ewentualnie coś do jedzenia, choć wybór jest raczej skromny, a później ruszyć spacerem do Almady i w kierunku pomnika.

Christo Rei L_10

Christo Rei L_11

Christo Rei L_30

Christo Rei L_12

Trasa prowadzi przez miasto i nie jest ani szczególnie atrakcyjna, ani dobrze oznakowana, ale zachowując odrobinę czujności, pytając miejscowych w jednym z barów po drodze (na zdjęciu powyżej) i wypatrując kierunkowskazów raczej trudno się zgubić.

Christo Rei L_13

Christo Rei L_14

Christo Rei L_15

Christo Rei L_16

Christo Rei L_17

Pod pomnik dotarliśmy trochę naokoło, w pewnym momencie na wyczucie wybierając mniejsze uliczki, wróciliśmy zaś wzdłuż głównej drogi.

Christo Rei L_18

Christo Rei L_24

Christo Rei L_22

Christo Rei L_21

Dzięki zabiegom politycznym Salazara Portugalia podczas II wojny światowej zachowała neutralność i nie angażowała się bezpośrednio w działania wojenne. Episkopat Portugalii, w ramach dziękczynienia za wojenny unik, podjął decyzję o budowie pomnika. Cristo Rei stanowi część sanktuarium – Santuário Nacional de Cristo Rei.

Prace rozpoczęto w grudniu 1949 roku, a odsłonięcia dokonano 17 maja 1959. Zakończenie budowy kompleksu świątyń nastąpiło w 1969 roku. Więcej szczegółów na temat historii i okoliczności powstawania monumentu można znaleźć tu: Cristo Rei.

Christo Rei L_26

Cristo Rei liczy sobie 110 metrów wysokości – 82 metry podstawy, którą wieńczy taras widokowy oraz dodatkowe 28 metrów samego pomnika. Na terenie okalającym pomnik mieści się, prócz budynku sanktuarium, również parking oraz otwarta, ale zadaszona strefa piknikowa na ok. 300 osób.

Piękna panorama rozpościera się już spod samych stóp monumentu, ale jeszcze bardziej atrakcyjna – bo obejmująca widok na Lizbonę oraz Ponte 25 de Abril – roztacza się z platformy widokowej na wysokości 82 metrów.

Christo Rei L_27

Christo Rei L_25

Christo Rei L_23

Christo Rei L_29

Christo Rei L_32

Na taras można wjechać w godzinach 9:30 – 18:15 (sezon zimowy), 9:30 – 18:30 (sezon letni, dni powszednie) i 9:30 – 19:00 (sezon letni, weekend). Bilet kosztuje jedynie 4 EUR od osoby. Na górze mieści się również typowo turystyczny sklepik z mnóstwem różnej maści gadżetów nawiązujących do Christo Rei i Lizbony (dla zainteresowanych ;-) –> część asortymentu jest dostępna online).

Podsumowując, warto wpisać Cristo Rei w plan zwiedzania i wybrać się w to miejsce osobiście. Przyjechaliśmy tu dopiero przy okazji kolejnego urlopu, ponieważ za pierwszym razem (12 rzeczy, które musisz zrobić w Lizbonie) nie wystarczyło nam na to czasu. Tak czy owak, każdy ma inne priorytety, a Cristo Rei to na pewno atrakcja turystyczna równoważna tym opisanym w naszym pierwszym wpisie. Drugi zestaw pomysłów na pobyt w Lizbonie jest tutaj.

Cristo Rei
Adres: Alto do Pragal, Av. Cristo Rei
2800-058 Almada

cdn.

Christo Rei L_31