Hummus dyniowy.
Po przepisach na łagodny hummus klasyczny i ostry paprykowy, pora na pyszny, jesienny i pięknie złocisty kremowy hummus dyniowy.
Hummus, czyli kremowa pasta z ciecierzycy i tahini, wspaniale łączy się z warzywami, na czym zyskuje nie tylko smak hummusu, ale też jego kolor. Hummus z pieczoną dynią ma cudną, ciepłą, intensywnie żółtą barwę, dzięki czemu dodaje kolorytu każdej jesiennej kanapce.
Do hummusu świetnie nadaje się dynia Hokkaido, która po upieczeniu ma idealnie kremową konsystencję i bardzo miękką skórkę, dzięki czemu możesz wmiksować ją w hummus w całości (bez obierania). W smaku dyniowego hummusu wyraźnie wyczuwalna jest zarówno mocno sezamowa tahini, jak i sok z limonki, który nadaje całości fajnej orzeźwiającej lekkości.
Uwagi:
- Dobrze ugotowane* ziarenko ciecierzycy powinno łatwo rozpadać się pod naciskiem palców
- Spora ilość soku z limonki nadaje hummusowi znakomity kwaskowaty smak
- Kupując tahini, zwróć uwagę na skład pasty – powinna zawierać wyłącznie sezam (bez dodatków)
- Celowo pomijam czosnek (możesz dodać), ponieważ lubię czysty smak ciecierzycy, tahini i soku z cytrusów
- Nie żałuj oliwy!
*Nie musisz się z tym zgadzać, ale moim zdaniem hummus z puszkowanej ciecierzycy to nie hummus, a co najwyżej jego smutny cień. Namaczanie ciecierzycy wymaga czasu, ale wystarczy właściwie nim zarządzić: jednego dnia cieciorkę namoczyć, drugiego dnia ugotować i przetrzymać w lodówce wraz z odlaną porcją wody po gotowaniu (oddzielnie), po czym zrobić domowy hummus i cieszyć się jego wyjątkowym smakiem!
Hummus dyniowy – SKŁADNIKI:
- 200 g suchej ciecierzycy (400 g po namoczeniu i ugotowaniu)
- 400 g upieczonej dyni Hokkaido (mała dynia waży ok. 1 kg)
- 100 g tahini (pasta z czystego sezamu lekko prażonego)
- 200 ml soku z limonki (albo cytryny)
- 100 g oliwy extra vergine (w razie potrzeby więcej)
- 200-250 ml ostudzonej wody po gotowaniu ciecierzycy (w zależności od konsystencji dyniowego miąższu)
- sól roztarta w moździerzu
- trochę listków kolendry
- oliwa extra vergine do podania
- do podania: pieczywo chrupkie, np. z tego przepisu
Hummus dyniowy – PRZEPIS:
- Zalej suchą ciecierzycę wodą i odstaw na noc (co najmniej na 12 godzin), po czym odcedź.
- Przełóż ciecierzycę do garnka, zalej nową porcją wody. Gotuj do momentu, aż ciecierzycę będzie można łatwo rozgnieść między palcami (godzinę lub nieco dłużej). Odlej trochę wody po gotowaniu ciecierzycy (na wszelki wypadek więcej niż podałem w liście składników) i odstaw ciecierzycę do całkowitego ostudzenia. Najczęściej gotuję ciecierzycę dzień wcześniej i po ostudzeniu wstawiam do lodówki wraz z odlaną porcją wody.
- Dynię przekrój na pół, usuń gniazdo nasienne, pokrój w nieduże kawałki, skrop oliwą, przemieszaj, ułóż na blasze wyłożonej pergaminem i piecz przez godzinę w temperaturze 200 stopni C (grzanie góra-dół bez termoobiegu). Przestudź. Nie obieram Hokkaido ze skórki.
- W dużej misie robota kuchennego Magimix zmiksuj na gładko ugotowaną wcześniej ciecierzycę (garść ziarenek odłóż), upieczoną dynię, tahini, sok z limonki, oliwę, wodę i sól. Hummus nie powinien być zbyt gęsty, dlatego w razie potrzeby dolej trochę dowolnego płynu (oliwy, soku z limonki lub wody).
- Hummus możesz podać na przykład tak: w głębokim talerzu, z dodatkiem ugotowanej ciecierzycy i listków kolendry, skropiony oliwą. Kilka kromek chrupkiego pieczywa (przepis) będzie tu jak znalazł.