• 200 g jarmużu
  • 200 g fasoli (tu: piękny Jaś)
  • 150 g wędzonych śliwek
  • 2 ząbki czosnku
  • sól, pieprz
  • masło i olej rzepakowy do smażenia
  • kawałek oscypka (2-3 plastry na porcję)

Fizoły, czyli przepyszne góralskie danie z fasoli i suszonych wędzonych śliwek.

Skanowanie Internetu przyniosło niejednoznaczne wyniki, jeśli chodzi o właściwy sposób przyrządzania tej potrawy. Punktem wspólnym okazała się jedynie fasola; można natrafić również na wersje z ziemniakami, śmietaną, kaszą, ale za to bez śliwek, o ekstrawaganckim jarmużu nie wspominając.

Fizoły z jarmużem i wędzonymi śliwkami to sprawdzona receptura pewnej babci – Góralki spod samiuśkich Tater:-). Babcia Góralka z całą pewnością wie lepiej niż jakieś tam internety. Starałem się odtworzyć przepis (dość enigmatyczny, bo przekazany bez podania konkretnych ilości składników) możliwie wiernie. Nie można wykluczyć, że Babcia mogłaby mieć pewne zastrzeżenia czy uwagi, ale cóż… Podjąłem wyzwanie i bardzo nam smakowało, więc sukces jest;-)

Użyłem tu wędzonego oscypka z dodatkiem mleka owczego (20%). Warto też (zgodnie z przepisem) użyć wędzonych śliwek (najlepszych jakie znajdziesz, miękkich i aromatycznych). Ich smaku nie da się porównać ze zwykłymi suszonymi śliwkami kalifornijskimi. Rewelacyjny efekt gwarantowany!

Dodatkowa uwaga: jeśli dysponujesz jarmużem o naprawdę twardych i dość grubych liściach, warto wcześniej go zblanszować, by nieco zmiękł przed wrzuceniem na patelnię.

Fizoly L_06

Fizoly L_04

PRZEPIS:

  1. Namocz fasolę przez noc: wsyp do miski, zalej wodą i odstaw na 12 godzin.
  2. Ugotuj fasolę (przez ok. 60 minut, w razie potrzeby nieco dłużej).
  3. W tym czasie usuń z liści jarmużu twarde łodygi. Umyte liście porwij na mniejsze kawałki.
  4. W głębokim rondlu rozpuść masło, dodaj jarmuż i smaż mieszając.
  5. Po chwili dodaj do jarmużu ząbki czosnku roztarte płaską stroną noża wraz z solą.
  6. Dodaj jeszcze szczyptę soli i smaż jarmuż – mieszając – co jakiś czas, aż liście zmiękną.
  7. Dodaj ugotowaną i odcedzoną fasolę oraz śliwki pokrojone na spore kawałki. Dopraw całość pieprzem i smaż jeszcze przez chwilę, co jakiś czas mieszając, tak by śliwki podgrzały się na patelni.
  8. W międzyczasie na mocno rozgrzanej patelni grillowej usmaż z dwóch stron plastry oscypka (przed smażeniem posmaruj je niewielką ilością oleju).
  9. Fizoły podawaj z grillowanym oscypkiem.

Fizoly L_07

Fizoly L_08

Fizoly L_05