Kiszony kumkwat.

Kiszone cytryny i pomarańcze są absolutnie genialnym dodatkiem do potraw, a dziś dorzucam do tego zestawu super kiszonkę z kumkwatów.

Kumkwat to mini cytrus o chińskim rodowodzie, który świetnie przyjął się między innymi na Sardynii, Sycylii i w południowej Hiszpanii. Do Europy sprowadzono go w połowie XIX wieku. Drzewo kumkwatu jest niewielkich rozmiarów, zwykle nie przekracza trzech metrów wysokości, kwitnie wiosną i owocuje w okresie od lutego do kwietnia, czyli właśnie teraz. Jego owoce wielkością i kształtem przypominają pomidorki daktylowe. Kumkwat ma pomarańczową cienką skórkę, która jest jadalna. Smakuje jak pomarańcza z kwaskowatą nutą – miąższ jest soczysty i kwaskowaty, a skórka nadaje mu słodyczy. Jemy go w całości, ze skórką, na surowo lub na ciepło, jest pyszny!

Przepis na kiszony kumkwat jest bardzo prosty: dokładnie umyte owoce układamy ciasno w słoiku, po czym zalewamy solanką (płynem z wody i soli) i odstawiamy. Słoik nie musi być wyparzony ani hiper szczelny. Powinien być po prostu umyty, czysty i z zamknięciem. Ważne natomiast, by po zapakowaniu do słoika kumkwatów przykryć owoce zalewą tak, by nic nie wystawało ponad nią (jeżeli będzie wystawać, może się zepsuć). Czas kiszenia kumkwatów to minimum 2 tygodnie, ale warto kisić je trochę dłużej, np. 4 tygodnie. Im dłuższy czas kiszenia, tym bardziej miękki gotowy ukiszony owoc.

Kiszony kumkwat

Kiszony kumkwat

Kiszony kumkwat

Kiszony kumkwat – SKŁADNIKI:

  • około 1 kg kumkwatów z organicznych upraw (na 3 słoiki o pojemności około 700 – 1000 ml)
  • 5 płaskich łyżek soli morskiej
  • 400 ml wody mineralnej/filtrowanej + dodatkowa woda do wypełniania słoików

Kiszony kumkwat – PRZEPIS:

  1. Przygotuj solankę: wlej do garnka 400 ml wody, wsyp 5 płaskich łyżek soli, doprowadź do wrzenia, gotuj przez chwilę intensywnie mieszając, aż sól się rozpuści, po czym odstaw do ostygnięcia.
  2. Przepłucz kumkwaty pod bieżącą wodą, sparz (przelej wrzątkiem) i odstaw na chwilę, by ostygły.
  3. Umyte słoiki wypełnij kumkwatami w całości. Zalej je solanką w taki sposób, by zawartość garnka podzielić równo między 3 słoiki. Dopełnij wodą mineralną. Pamiętaj, że kumkwaty po zapakowaniu do słoików nie powinny wystawać ponad powierzchnię zalewy.
  4. Zamknij słoiki i wstaw do lodówki na 2-4 tygodnie.

Kiszony kumkwat

Kiszony kumkwat