Maçanita Os Canivéis Letra F Tinto.
Maçanita Vinhos to brat i siostra, António i Joana, dwójka zgranych winemakerów i wina na cztery ręce. Większość butelek spod tego szyldu jest efektem współpracy Joany i António, a część stanowi czysty wyraz wizji, preferencji, dziwactw i eksperymentów jednego z dwójki rodzeństwa. O obsypywanym nagrodami António Maçanita słyszał każdy, a my do jego winiarskiego talentu mamy ogromną słabość. Tylko tym można tłumaczyć kilka wizyt w Azores Wine Company na Pico i w Maçanita Vinhos w Ferrão w Dolinie Douro. António to nonkonformista, innowator, entuzjasta odkrywania terroir na nowo. Winiarski geniusz, samorodek-samouk, który kreuje trendy, zawsze jest pierwszy, a każdy – nawet najbardziej szalony – projekt szybko obraca w sukces. Jego siostra, Joana Maçanita, z wykształcenia agronom, doświadczenie winiarskie zdobywała między innymi w różnych regionach Portugalii, Australii i USA. Perłą w koronie António Maçanity jest Azores Wine Company, którą obecnie zarządza wespół z jednym wspólnikiem (Filipe Rocha), a Maçanita Vinhos to mikro projekt Joany i António, od kilkunastu lat prowadzony w Douro. Garażowe przedsięwzięcie rodzeństwa Maçanita, obejmujące około 4 hektary winnic we wszystkich trzech subregionach Douro (Cima Corgo, Baixo Corgo i Douro Superior) obsadzonych głównie starymi lub bardzo starymi winoroślami, uruchomione zostało w roku 2011, ledwie 10 lat po starcie Fitapreta, flagowej inwestycji António Maçanity w Alentejo. Maçanita Vinhos to strategia biznesowa, która wymyka się stereotypom, otwartość na ryzyko, prostota, rozmach planowania, minimalizm wykonania oraz… szósty zmysł. Rodzeństwo ma wyjątkową intuicję i niewątpliwy talent do wyszukiwania w Douro porzuconych mikro parceli i prowadzenia winnic w nisko klasyfikowanych obszarach, które od dawna nie przykuły niczyjej uwagi. Najlepsze działki w Douro od dawna są zagospodarowane, a mimo to Joana i António bez trudu znaleźli tam swoje miejsce. Winiarnia Maçanita Vinhos znajduje się nieopodal stacji kolejowej w Ferrão (jeden przystanek przed Pinhão) – tej samej, na której wysiadamy, gdy chcemy dotrzeć do Quinta Nova de Nossa Senhora do Carmo, położonej w wyższej partii tego samego wzgórza.
Letra F to gra słów nawiązująca do portugalskiego systemu klasyfikacji terroir, opracowanego w latach 1935-1947. Wiele winnic kategorii F popadło w Douro w ruinę z uwagi na niską wycenę pozyskiwanych z nich plonów w porównaniu z najwyżej cenionymi owocami winorośli do produkcji porto, pochodzącymi z parceli rankingu A-B-C. Dziś winnice te są skarbnicą starych winorośli, często położonych w wysokich partiach wzgórz, i stanowiących miks białych i czerwonych odmian. Rodzeństwo Maçanita selekcjonuje te stare winnice, a wybrane mikro działki rewitalizuje w celu uzyskania tak nietuzinkowych i interesujących win, jak to.
Maçanita Os Canivéis Letra F Tinto 2020 to mieszanka kilkunastu, za etykietą – co najmniej 11+ odmian winorośli z nisko klasyfikowanych parceli o glebach granitowo-łupkowych (kategoria F). Canivéis, od której wino wzięło nazwę, to grupa działek w gminie Carlão (Cima Corgo), położonych na wysokości około 510 m npm i obsadzonych krzewami w wieku 80-90+ lat. Winifikacja: ręczny zbiór do małych skrzynek, maceracja (w części) całych gron przez 40 dni, dojrzewanie przez 18 miesięcy w używanych beczkach z francuskiego dębu. W kolorze jasny rubin z fioletowymi refleksami, w aromacie otwarty bukiet z nutami świeżych dojrzałych czerwonych owoców i ciemnej czekolady, na podniebieniu kremowe, lekko pikantne, z wyrazistą taniną i trwałym finiszem. Czerwony eteryczny field blend Douro o lekkości elfa to rzecz raczej w regionie niespotykana. Świetne wino. Edycja – około 3000 butelek.
Nazwa: Maçanita Os Canivéis Letra F Tinto 2020
Kraj: Portugalia
Region: Douro
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: mieszanka czerwonych odmian z Douro
Moc: 14,5%
Limitowana edycja około 3000 butelek
Wino kupiliśmy w Maçanita Vinhos