• 150 g suchej ciecierzycy (ok. 350 g po namoczeniu)
 • 500 g bobu (waga bez skórki)
 • ok. 250 ml wody po gotowaniu ciecierzycy (lub czystej)
 • 2 ząbki czosnku
 • 1 cytryna
 • duża garść pietruszki
 • 1 papryczka chilli
 • 7-8 łyżek oliwy extra vergine
 • 1 kopiasta łyżeczka mielonego lub roztartego w moździerzu kminu rzymskiego
 • sól
 • pieprz

Makhloota z bobu i ciecierzycy.

Makhloota to tradycyjna potrawa typowa dla kuchni krajów Bliskiego Wschodu (w szczególności – Libii). Przyrządza się ją najczęściej z warzyw strączkowych (ciecierzyca, bób, soczewica, fasola) i ziaren (ryż, bulgur). Jest czymś na kształt roślinnego gulaszu, podawanego jako posiłek śniadaniowy.

Przepis pochodzi z książki Rawii Bishary Olives, Lemons & Za’atar (nazwany tam dosłownie śniadaniem z ciecierzycy i bobu). Wprowadziłem w nim kilka małych modyfikacji, w szczególności czosnek dodałem na patelnię wcześniej, papryczkę jalapeno zastąpiłem chilli oraz zmniejszyłem ilość oliwy, której w oryginalnej recepturze jest naprawdę sporo.

To moja interpretacja przepisu RB tym bardziej, że akurat opis makhlooty nie został w książce opatrzony zdjęciem. Rezultatu w moim wykonaniu nie miałem więc nawet z czym porównać ;-)

Tak czy owak, przemówiła do mnie przede wszystkim prostota tej potrawy (podobnych nieskomplikowanych dań jest w tej książce mnóstwo) oraz dodatek bobu, który uwielbiam i właśnie na tę okoliczność spożytkowałem ostatnie letnie zapasy z zamrażarki.

By zaoszczędzić czas, suchą ciecierzycę warto namoczyć i ugotować wcześniej (a nie tuż przed gotowaniem makhlooty). To samo dotyczy bobu, chyba że będziesz używać samodzielnie mrożonego (czytaj: Jak mrozić bób?). Dzięki temu przygotujesz makhlootę w kilka chwil.

Makhloota L_06

Makhloota L_03

PRZEPIS:

 1. Zalej ciecierzycę wodą i odstaw na co najmniej 12 godzin.
 2. Przełóż ciecierzycę do garnka, zalej nową porcją wody (ok. 10 cm ponad powierzchnię ciecierzycy). Gotuj do momentu, aż ciecierzycę będzie można rozgnieść między palcami (zajmie to ok. 1,5-2 godziny).
 3. Ugotuj bób (ok. 3 minuty) i obierz ze skórki. Bobu blanszowanego przed mrożeniem, po czym mrożonego samodzielnie (ZOBACZ) nie musisz gotować, wystarczy go rozmrozić.
 4. Przełóż ugotowaną ciecierzycę do dużego rondla o grubym dnie, dodaj bób i wlej ok. 250 ml wody po gotowaniu ciecierzycy. Wody nie powinno być zbyt dużo – nie powinna nawet przykryć składników w rondlu. W razie potrzeby zamiast wody po gotowaniu ciecierzycy, możesz użyć czystej.
 5. Dopraw solą, doprowadź do wrzenia i gotuj ciecierzycę z bobem ok. 15 minut lub nieco dłużej – do momentu, w którym woda wygotuje się niemal całkowicie.
 6. Dodaj drobno posiekany czosnek i wlej 5 łyżek oliwy. Przykryj rondel i duś 5 minut.
 7. Dodaj sok z cytryny, kmin, pieprz i wymieszaj. Przykryj rondel, zdejmij z ognia i odstaw na 2 minuty.
 8. Przełóż danie do miski, dodaj więcej oliwy i większość pietruszki. Wymieszaj. Pozostałą pietruszką i chilli posyp gotową makhlootę.

Makhloota L_05

Makhloota L_02