- 1 kg czarnej porzeczki
- 10-12 wypestkowanych świeżych daktyli
- 1 kopiasta łyżka sproszkowanego korzenia macy
Mus porzeczkowy z daktylami.
To fajne lekkie śniadanie, które doskonale sprawdza się szczególnie w ciepłe letnie dni. Przygotowane wieczorem dzień wcześniej i wstawione do lodówki, rano niesamowicie orzeźwia.
Czarna porzeczka to znakomity dodatek m.in. do deserów (PRZEPISY), omletów i koktajli. To nie tylko pyszny owoc, ale też źródło cennych składników odżywczych i witamin, w tym w szczególności witaminy C, której zawiera kilka razy więcej niż cytryna. Poza tym, czarna porzeczka jest bogata w witaminy z grupy B, D, E, K, P, sole fosforu, żelaza i potasu.
Mus jest bardzo gęsty i gładki – nadaje się do jedzenia łyżką. Porzeczki zmiksowane z daktylami (zamiennikiem cukru) bez dodatku wody przybierają postać owocowego kremu.
Korzeń macy to jeszcze jeden produkt z kategorii superfood. Maca pochodzi z Peru, uprawia się ją na terenie Andów od kilku tysięcy lat. Skład suszonego korzenia to przede wszystkim węglowodany (59%), białko (10%) i błonnik (8%). Tłuszcze są w defensywie i stanowią ok. 2 % składu. Z uwagi na zawartość 18 aminokwasów maca jest szczególnie polecana w diecie wegańskiej, która eliminuje białko zwierzęce. Maca to wartościowe źródło wapnia, magnezu, fosforu, potasu, sodu, żelaza, siarki, cynku oraz witamin z grupy B, C i E. Korzeń macy można kupić w postaci sproszkowanej w sklepach z żywnością bio/eko. Warto go używać jako dodatku do wszelkiego rodzaju smoothies, koktajli, owsianek, mieszanek muesli, deserów na zimno (obróbka termiczna macy nie jest wskazana), etc.
PRZEPIS:
- Porzeczki oczyść z szypułek i dokładnie przepłucz (ZOBACZ). Daktyle wypestkuj.
- Zmiksuj wszystko (owoce, daktyle, macę) w blenderze na gładką masę. Jeśli Twój blender będzie stawiał opór, dodaj nieco wody.
- Przełóż do szklanek i schłodź w lodówce.
Rozumiem, że maca jest tutaj składnikiem opcjonalnym, tak?
Tak
Tak się zastanawiam, czy taki mus (bez macy) dałoby się zapasteryzować w słoiki na zimę? Chyba spróbuję, cukier z daktyli powinien spełnić funkcję substancji konserwującej i łącznie z termiczną obróbką zapewnić trwałość. Zamrażarka pęka w szwach od owoców i warzyw – czas przerzucić się na słoiki :)
W takim przypadku sugerowałbym jednak dodać do tego eksperymentu;-) więcej daktyli – porzeczki są dość kwaśne, więc cukier-konserwant (albo fruktoza) może być niezbędny w większej ilości, tak jak przy konfiturach, etc. Na co dzień w ogóle nie używam cukru, porzeczki też wolę kwaśne:-) ale są chwile, kiedy cukier okazuje się niezbędny. Akcja-słoiki to jedna z nich:-)