Paella ze szparagami i czarnym czosnkiem.

Z poprzednich wypraw do Walencji wciąż mam tyle ryżu do paelli, że powinienem gotować je co tydzień, a za kilka miesięcy znów będzie okazja uzupełnić zapasy, więc… na blogu ponownie cudownie aromatyczna paella, tym razem w wiosennym wydaniu, czyli ze szparagami.

Paellę gotuję na gotowym czystym bulionie z ryb i owoców morza, dedykowanym paelli właśnie. Produkt ten trafił do mnie przypadkiem, ale dobrze się stało, ponieważ jest naprawdę znakomitej jakości. Bulion jest esencjonalny, ciemny i gęsty, a ja dodatkowo dodaję sporo pimentonu (mielona wędzona papryka). Nie rezygnuję również z szafranu – choć wierzch paelli ma ciemny kolor, ryż barwi się na złoto. Możesz oczywiście użyć dowolnego innego bulionu, warzywnego lub mięsnego. Technika gotowania paelli, którą zastosowałem tym razem sprawdziła się doskonale: najpierw podsmażam dodatki (w tym przypadku jedynie cebulę), zdejmuję je z patelni, po czym wlewam bulion. Bulion deglasuje patelnię i szybko się w niej zagotowuje. Dalej, wystarczy tylko dodać ryż plus wszystkie pozostałe dodatki i czekać. Posiekane szparagi dodaję na sam koniec, ponieważ nie ma potrzeby, by gotowały się w bulionie. Lubię, gdy szparagi ugotowane na wierzchu paelli są chrupiące i półsurowe, dlatego układam je niemal w ostatniej chwili. Jeżeli wolisz, by były bardziej miękkie, dodaj je zaraz po odparowaniu płynu i wyrównaniu powierzchni paelli.

Paella ze szparagami i czarnym czosnkiem

Paella ze szparagami i czarnym czosnkiem

Paella ze szparagami

Paella ze szparagami i czarnym czosnkiem – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:

 • 200 g ryżu do paelli (np. bomba de Calasparra)
 • 8-10 zielonych szparagów 
 • 1 duża biała cebula
 • ½ główki czarnego czosnku (ząbki posiekane w plasterki)
 • 1 litr bulionu z owoców morza
 • 2-3 szczypty szafranu, opcjonalnie
 • ½ łyżeczki ostrego pimentonu (mielona wędzona papryka)
 • łyżeczka łagodnego pimentonu (mielona wędzona papryka)
 • olej do smażenia
 • trochę listków kolendry lub pietruszki

Paella ze szparagami i czarnym czosnkiem – PRZEPIS:

 1. Zanim zaczniesz gotować paellę, przymierz szparagi do patelni, tak by można było odpowiednio ułożyć je na wierzchu dania. Przycięte łodygi odłóż.
 2. W patelni do paelli (paellera) usmaż dość drobno posiekaną cebulę, aż zmięknie i zacznie ładnie się rumienić. 
 3. Zdejmij z patelni usmażoną cebulę, po czym wlej bulion. 
 4. Zagotuj bulion, zmniejsz ogień i dodaj do bulionu ryż, cebulę, czarny czosnek, szafran i obydwa rodzaje pimentonu (ostry i łagodny). 
 5. Gotuj, nie mieszając, na średnim ogniu, aż bulion odparuje (około 17-20 minut).
 6. W tym czasie posiekaj odłożone wcześniej kawałki łodyg szparagów w dość cienkie plasterki. W razie potrzeby posiekaj dodatkowo 1-2 szparagi.
 7. Gdy bulion odparuje, ale całość będzie jeszcze dość wilgotna, dodaj posiekane szparagi i listki kolendry, przemieszaj całość i wyrównaj powierzchnię paelli. Na wierzchu ułóż szparagi, dociskając je lekko do ryżu.
 8. Smaż dalej paellę, nie mieszając ryżu.  
 9. Gotowa paella powinna zacząć przysmażać się od spodu (poznasz to po charakterystycznym skwierczeniu). Smaż jeszcze przez chwilę, aż krawędzie paelli ładnie się przypieką, a wierzch będzie całkowicie suchy.

Paella ze szparagami i czarnym czosnkiem

Paella ze szparagami i czarnym czosnkiem

Paella ze szparagami i czarnym czosnkiem

Paella ze szparagami i czarnym czosnkiem

Paella ze szparagami i czarnym czosnkiem