Parma – jednodniowa wycieczka z Modeny.
Dla tych, którzy chcą zagłębić się w urocze mniejsze miasta północnej części Półwyspu Apenińskiego, jeden dzień w Parmie to doskonały pomysł! Parma – stolica prowincji Parma – to cudnie kameralne miasto i gmina o tej samej nazwie, zlokalizowana w północnej części Włoch, w regionie Emilia-Romania. Jeżeli podobały Ci się miasta takie, jak Bolonia i Modena, bez dwóch zdań zakochasz się także w Parmie!
Do Parmy przyjechaliśmy pociągiem z Modeny, w której spędzaliśmy część samochodowego urlopu przeznaczonego na ten region, zanim przenieśliśmy się do Piemontu. Samochód zostawiliśmy w wakacyjnej hacjendzie pod Modeną, ponieważ podróż koleją z Modeny do Parmy (do Bolonii zresztą też) ma nieporównanie więcej sensu niż samochodem; odpadają dylematy pt. czaso- i nerwochłonne korki, miejsca parkingowe, koszty parkowania, etc. Parma jest na tyle kompaktowym miastem, że doskonale nadaje się do zwiedzania pieszo. Pociąg warto zarezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ włoska kolej jest okrutnie rozdrobniona (bardziej niż w Polsce), przez co usługi kolejowe świadczy wiele spółek o różnym standardzie i zakresie działania. Pociągi regionalne przemieszczają się tak wolno i mają przystanki przy tak wielu stacjach, że mogą wydłużyć podróż dwukrotnie. Bilety kolejowe łatwo kupisz online (link). Najbliższym dużym lotniskiem w pobliżu Parmy dysponuje Bolonia (ok. 90 minut samochodem).
Co robić w Parmie
Parma sprzyja spacerom
Parmę, podobnie jak wiele innych pięknych włoskich miast, najlepiej jest zwiedzać pieszo. Spacerując po mieście bez pośpiechu i planu najpełniej poczujesz jego kojący klimat, nie tracąc jednocześnie czasu na szukanie miejsca do zaparkowania czy drogi dojazdu. Dworzec kolejowy również jest położony na tyle blisko centrum, że spokojnie można przemieścić się do i z centrum na własnych nogach. Ani samochód, ani autobus nie są tu do niczego potrzebne.
Parco Ducale i Palazzo del Giardino
Parmę zwiedzaliśmy w połowie września 2019, gdy temperatury wciąż jeszcze przebijały +32 stopnie w cieniu. Parco Ducale przy Largo Luca Ganzi 3 to piękna zielona przestrzeń, gdzie spacerowe bulwary, korony drzew i niekończące się zielone trawniki tworzą wspaniałe miejsce do ucieczki przed upalnym latem. W parku znajdziesz też fajną kawiarnię ulokowaną pod kasztanowcami, w której warto posiedzieć przy filiżance americano.
Via Ferdinando Maestri
Magiczna ulica ozdobiona lampkami i latarniami, które ożywają nocą. Tą uroczą, gwarną ulicą najlepiej spacerować powoli, zaglądając do galerii, butików i antykwariatów po drodze. Właśnie takie miejsca w Parmie sprawiają, że nie chce się stąd wyjeżdżać.
Portyki w całym mieście
W upalny letni dzień możesz ukryć się w cieniu budynków lub pod malowniczymi portykami, jak w Bolonii.
Gelateria Ciacco Lab
Doskonałe lody i sorbety w absolutnie wyjątkowych smakach. Spróbuj koniecznie magicznie kremowych lodów z ricotty, Parmigiano Reggiano, miodu kasztanowego i naszej ulubionej tonki, przegeniusz! Viale Mentana 91 w Parmie to adres warty zapamiętania. Gelateria Ciacco Lab jest certyfikowana przez SlowFood.
T Cafe (Vicolo al Battirstero)
Fajna przestrzeń, średnia kawa, ogólny bilans wychodzi na plus z uwagi na klimę ;)
Street art
Nawet nie szukając, trafisz w Parmie na fajne murale. Btw, przejrzyj zdjęcia z innych miast: street art.
Duomo di Parma
Budowa katedry przy Piazza Duomo rozpoczęła się w roku 1027, jednak dopiero w 1530 Correggio dopełnił dzieła, pokrywając sklepienie kopuły katedry freskami.
San Giovanni Evangelista
To kompleks budynków, obejmujący między innymi klasztor Benedyktynów, wzniesiony pod koniec X wieku.
Palazzo della Pilotta
Muzeum Archeologiczne w Palazzo della Pilotta jest także siedzibą Galerii Narodowej i Biblioteki. Za kilkanaście EUR kupisz bilet wstępu do wszystkich trzech części ekspozycji. Bogactwo artefaktów, kolekcje pradawnych monet, warto!
cdn.
Więcej Parmy w obiektywie: