Perskie ciasto daktylowe.
Poddając się wielkanocnej atmosferze pozostajemy w klimatach bliskowschodnich ;-) Wczoraj było o tabbouleh innym niż wszystkie, a dziś na tapecie perskie ciasto daktylowe, czyli ranginak. To znakomity deser bez pieczenia. Z daktyli i orzechów, doprawiony kardamonem i cynamonem. Jeżeli znajdzie się na wielkanocnym stole, tradycyjne mazurki z miejsca pójdą w odstawkę. Po prostu :-)
Ponoć recepturę na ten popularny w perskiej kuchni deser ma w swym repertuarze prawie każdy irański kucharz. Trudno się temu dziwić. Przepis jest bardzo łatwy, a ciasto nie wymaga nawet pieczenia. Jedyną trudność może ewentualnie sprawić zdobycie wysokiej jakości składników. Im lepszych daktyli i orzechów użyjesz, tym wspanialszy będzie smak gotowego deseru. Daktyle powinny być świeże, miękkie i ciągnące jak toffi. Najlepiej sprawdzą się izraelskie albo irańskie. Pistacje powinny być naturalne, czyli niesolone i nieprażone. Postaraj się nie zmieniać proporcji przypraw. Kardamonu powinno być wyraźnie więcej niż cynamonu, a ranginak należy obficie przyprawić. Bazę ciasta stanowią wypestkowane daktyle nadziewane zmielonymi orzechami włoskimi, a dopełnia je migdałowa zasmażka i gruba warstwa posypki z mielonych pistacji.
Ranginak (perskie ciasto daktylowe) – SKŁADNIKI na formę o średnicy ok. 18-20 cm:
- 3/4 szklanki orzechów włoskich, wyłuskanych
- ok. 600 g świeżych daktyli izraelskich (waga bez pestek)
- 3/4 szklanki migdałów ze skórką
- 2/3 szklanki pistacji niesolonych i nieprażonych, wyłuskanych
- 80 g nierafinowanego organicznego oleju kokosowego
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu
- 2 łyżeczki czarnego kardamonu, rozgniecionego w moździerzu
Ranginak (perskie ciasto daktylowe) – PRZEPIS:
- W robocie kuchennym zmiksuj – kolejno – orzechy włoskie, pistacje oraz migdały.
- Przygotuj formę do ciasta: wyłóż ją papierem do pieczenia albo natłuść olejem kokosowym (ja stosuję wariant drugi). Daktyle starannie nadziewaj rozdrobnionymi orzechami włoskimi i układaj ciasno w formie, lekko je dociskając i rozpłaszczając. W zależności od formy i techniki możesz wypełnić ją jedną lub dwiema warstwami daktyli.
- W małej misce wymieszaj cynamon i kardamon.
- Przygotuj orzechową zasmażkę: na rozgrzanej patelni rozpuść olej kokosowy, a następnie stopniowo – po łyżce – dodawaj mielone migdały, nieustannie mieszając. Dodawanie migdałów i mieszanie zasmażki powinno zająć ok. 8-10 minut. W tym czasie migdałowa zasmażka nabiera mocnego, orzechowego aromatu, ciemniejszej barwy i gęstszej konsystencji. Uważaj, by jej nie przypalić.
- Gotową zasmażką polej zawartość formy, rozprowadzając zasmażkę łopatką po całej powierzchni ciasta.
- Wierzch ciasta polany zasmażką posyp od razu przygotowaną wcześniej mieszanką cynamonu i kardamonu, a następnie obficie obsyp zmielonymi pistacjami.
- Odstaw na co najmniej 2-3 godziny. Podawaj w maleńkich porcjach.
- Przechowuj w lodówce (do 14 dni).
Powyższy przepis przygotowałem dla magazynu Kuchnia (publikacja w nr 02/2019)
Zrobiłam, przepyszne!!! Na stałe znajdzie miejsce w moich przepisach :)
Z całą pewnością na to zasługuje:-) Cieszę się, że Ci smakowało!