• 400 g filetu z jesiotra (ze skórą, najlepiej część od głowy)
 • ok. 400-500 g małych młodych ziemniaków
 • ok. 12-15 młodych żółtych buraczków
 • 6-8 zielonych szparagów
 • oliwa extra vergine
 • 1 gałązka rozmarynu
 • kilka gałązek świeżego tymianku
 • 1,5 łyżki owoców fenkułu
 • sól
 • pieprz

Pieczony jesiotr z ziemniakami, żółtymi burakami i szparagami.

Młode pieczone warzywa smakują absolutnie wyjątkowo, a najlepiej przekonać się o tym w pełni letniego sezonu. Do młodych ziemniaków z pieca doskonale pasują małe buraczki, mniej więcej takiej wielkości, jak ziemniaki odmiany irga.

Użyłem tu żółtych buraków (ZOBACZ), ale możesz oczywiście zastąpić je łatwiej dostępnymi czerwonymi. Podobny i niewielki rozmiar warzyw sprawia, że pieką się dość szybko (i to bez potrzeby wcześniejszego obgotowywania) oraz w tym samym czasie.

Pozostaw skórkę, która pięknie się zrumieni, i zwłaszcza w przypadku buraków, ochroni je przed wysuszeniem. Do takich warzyw nie potrzeba wiele dodatków, wystarczy tylko oliwa i trochę przypraw, a zwłaszcza rozmaryn i fenkuł (możesz użyć również kminku), z którymi ziemniaki i buraki lubią się szczególnie.

Jesiotr szparagi ziemniaki L_05

Użyłem jesiotra, ale równie dobrze możesz zastąpić go popularniejszym i łatwiej dostępnym łososiem (w takim przypadku być może – w zależności od grubości filetu – trzeba będzie wydłużyć czas pieczenia o ok. 5 minut).

Dzięki temu, że potrawa przygotowywana jest w jednym naczyniu, wszystkie składniki mają okazję przesiąknąć fantastycznym smakiem i aromatem przypraw oraz ziół. Musisz tego spróbować!

Jesiotr szparagi ziemniaki L_01

PRZEPIS:

 1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni.
 2. Przepłucz i oczyść ziemniaki, ale pozostaw je w mundurkach i w całości – przekrój tylko większe sztuki, oraz buraki. Buraków również nie obieraj ze skórki.
 3. Osuszone warzywa przełóż do miski, wlej chlust oliwy i dodaj sól, pieprz, posiekane listki rozmarynu, tymianek oraz 1 łyżkę owoców fenkułu (w całości).
 4. Dokładnie wymieszaj, tak by warzywa pokryły się tłuszczem i przyprawami, po czym przełóż do dużego naczynia do zapiekania, tak żeby utworzyły pojedynczą warstwę (ZOBACZ).
 5. Wstaw do piekarnika na około 40 minut.
 6. W tym czasie przygotuj rybę – umyj i osusz filet. Od strony mięsa (bez skóry) dopraw jesiotra solą, pieprzem i rozgniecionym w moździerzu fenkułem (1/2 łyżki).
 7. Odłam zdrewniałe końcówki szparagów, po czym opłucz szparagi, osusz i pokrój na 2-3 części.
 8. Wyciągnij warzywa z piekarnika i sprawdź widelcem, czy są miękkie. Jeśli nie, wstaw ponownie do piekarnika na kilka minut.
 9. Jeśli warzywa zmiękły, ułóż na nich jesiotra (skórą do góry) i obłóż rybę szparagami. Całość skrop oliwą i wstaw do piekarnika na ok. 15 minut. Sprawdź widelcem, czy ryba jest upieczona. Skórka będzie gładko odchodzić od mięsa, które powinno być białe i miękkie.

Smacznego!

Idealnie upieczony żółty burak – ZOBACZ

Jesiotr szparagi ziemniaki L_04

Jesiotr szparagi ziemniaki L_07