- NA OK. 20 KROMEK:
- 100 g polenty
- 60 g łuskanych nasion konopi
- 40 g mielonego siemienia lnianego
- 30 g sezamu (dowolnego koloru)
- 70 g łuskanego słonecznika
- 1 łyżka organicznego cukru kokosowego
- 300 ml płynu: miąższ z 8 owoców marakui przetarty przez sito i uzupełniony wodą mineralną
- 70 ml oliwy extra vergine
- łyżeczka cynamonu lub kardamonu
- łyżeczka goździków utartych w moździerzu
- pół świeżo startej gałki muszkatołowej
- szczypta soli himalajskiej
Pieczywo chrupkie piernikowe na soku z marakui. Bezglutenowe i wegańskie.
Pieczywo chrupkie z polenty piekę najczęściej w wersji wytrawnej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować je również na słodko – z korzennymi przyprawami, na aromatycznym soku z marakui, z niewielkim dodatkiem cukru kokosowego.
Korzenne i słodkie chlebki z polenty smakują doskonale, a do tego są bardzo trwałe – można przechowywać je przez kilka tygodni.
Podstawę ciasta stanowią włoska polenta, konopie, mielone siemię lniane, nasiona słonecznika i świeżo wyciśnięty sok z miąższu marakui. Polenta to włoska kaszka (mąka) kukurydziana; można ją kupić w supermarketach, sklepach z kuchniami świata, a coraz częściej także w sieciach marketów i oczywiście online.
Polenta sprawdza się w tym przepisie doskonale, a chrupkie chlebki są przepyszne. Ciasto z polenty jest mniej lepkie i wyjątkowo łatwo rozprowadza się na blasze. Polentę możesz zastąpić inną mąką bezglutenową albo mąką pszenną (jeśli nie jesteś na diecie bezglutenowej).
Z podanych proporcji otrzymasz ok. 20 kromek, w zależności od wielkości części, na jakie potniesz podpieczony płat ciasta. Możesz podzielić je też na małe kwadraty – zyskają wtedy bardziej ciasteczkowy format :-)
Sprawdź też inne przepisy na PIECZYWO CHRUPKIE
PRZEPIS:
- Rozgrzej piekarnik do 150 stopni.
- Wszystkie składniki wsyp / wlej do miski i wymieszaj. Powinno powstać w miarę luźne ciasto (ZOBACZ).
- Wylej połowę ciasta na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i rozprowadź łopatką tak, by powstała jak najcieńsza warstwa. Pozostałą część upiecz w drugiej turze.
- Wstaw do piekarnika i piecz ok. 20 minut na środkowym poziomie, po czym wyjmij blachę z piekarnika i drewnianą łopatką podziel ciasto na kromki lub małe kwadraty.
- Ponownie wstaw blachy do piekarnika i piecz jeszcze ok. 15 minut (w tej fazie – pieczenie tylko od góry), aż pieczywo będzie chrupiące i lekko się zrumieni. Przełóż do ostygnięcia na metalową kratkę.
WOW, super pomysł na marakuję. Na pewno pachną nieziemsko!
Owszem :-)
Fajne, spróbuję zrobić już po świętach, bo teraz to już czasu brak. Uwielbiam marakuję.