Sałatka z lardo i pomarańczy.

Sałatka z lardo di Colonnata to spełniony sen każdego mięsożercy, tym bardziej niezwykły, że nie pogardzą nim również miłośnicy lżejszych wersji sałatkowych kompozycji.

Pomysł jest prosty, a tłustość i kremowość delikatnego lardo doskonale równoważą soczyste kwaskowate pomarańcze. Lardo jest pełne smaku, dlatego – jak w każdym daniu z jego dodatkiem – nie potrzeba go wiele. Ważne również, by pokroić je w jak najcieńsze plastry, ponieważ dzięki temu lardo (odpowiedniej jakości, takie jak di Colonnata) będzie dosłownie rozpływać się na języku. To jedna z cech, która odróżnia włoskie lardo z Colonnata od każdej innej dobrej słoniny.

Chrupkości dodają pistacje, ale możesz użyć również innych, właściwie dowolnych orzechów; szczególnie dobrze sprawdzą się laskowe (najlepiej prażone), włoskie, nerkowce albo piniole. Jak zawsze, polecam użyć octu balsamicznego jak najlepszej jakości – różnica pomiędzy rzemieślniczym, starzonym w beczkach balsamico a zwykłym octem o rzadkiej konsystencji farbowanej wody jest po prostu kolosalna. W braku dobrego octu balsamicznego, lepiej dodać trochę miodu, który w zestawieniu z lardo zawsze sprawdza się znakomicie.

Proces wytwarzania lardo di Colonnata sprawia, że jest bardzo słone, dlatego nie ma potrzeby dodawać soli. Więcej nt. lardo możesz poczytać tutaj.

Sałatka z lardo i pomarańczy

Sałatka z lardo i pomarańczy

Sałatka z lardo i pomarańczy – SKŁADNIKI na 2 porcje:

 • 3 gorzkie czerwone pomarańcze (albo zwykłe)
 • kilka plasterków lardo di Colonnata
 • mała garść pistacji, niesolonych
 • mała garść listków mięty
 • ocet balsamiczny jak najlepszej jakości (najlepiej balsamico z czystego moszczu gronowego długo dojrzewającego w dębowych beczkach)
 • 1/2 łyżeczki pieprzu Timur (nepalskiego) albo zwykłego czarnego

Sałatka z lardo i pomarańczy – PRZEPIS:

 1. Ostrym nożem obierz pomarańcze ze skóry wraz z albedo (białą błoną). Pokrój pomarańcze w dość cienkie plastry (ZOBACZ).
 2. Rozłóż plastry pomarańczy na dużym płaskim talerzu (albo na dwóch mniejszych).
 3. Pokrój lardo w jak najcieńsze plasterki i rozłóż je na pomarańczach.
 4. Posyp sałatkę rozgniecionym w moździerzu pieprzem, grubo posiekanymi pistacjami oraz listkami mięty.
 5. Całość skrop octem balsamicznym.

Sałatka z lardo i pomarańczy

Sałatka z lardo i pomarańczy

Sałatka z lardo i pomarańczy