Sernik na słono (z Parmigiano Reggiano).

Potrzeba matką wynalazku. Sernik na słono wymyśliliśmy na poczekaniu tylko po to, by szybko zużyć pokaźne zapasy ricotty, której termin przydatności do spożycia bezlitośnie wskazywał na wczoraj. Co zrobić z przeszło kilogramem ricotty? Wiadomo, upiec sernik! Problem w tym, że nie mieliśmy ochoty na nic typowo deserowego… A gdyby tak sernik na słono? Tak oto powstał najłatwiejszy wytrawny sernik z 4 głównych składników.

Sernik jest naprawdę pyszny, nam smakuje bardzo i na pewno będziemy wracać do tego przepisu, ale – jak wiecie – nie jesteśmy normalni ;-) dlatego decyzję, czy go upiec, musicie podjąć sami. To w każdym razie pierwszy – jak dotąd – sernik, który spałaszowaliśmy we dwoje dosłownie w 2 dni. Śniadanie – obiad – kolacja. Repeta, i po serniku.

W serniku na słono smak Parmezanu jest dobrze wyczuwalny. By go nie przytłumiać, celowo nie dodałem do ciasta żadnych przypraw, poza pieprzem voatsiperifery z Madagaskaru oraz gałką muszkatołową. Sernik jest parmezanowy i lekko słony, ale nie pikantny.

Jeżeli chcesz, możesz dodać pieprz lub więcej soli. Moim zdaniem jednak w zupełności wystarcza dobrej jakości Parmezan. Parmigiano Reggiano z Caseificio Rosola jest na tyle aromatyczny, wyrazisty, słony i pyszny, że nie ma potrzeby zagłuszać go nadmiarem innych przypraw.

Ciasto ma bardzo fajną konsystencję: jest delikatne, lekko puszyste i zwarte zarazem. Idealnie kroi się nie tylko w typowo sernikowe trójkąty, ale też w cienkie, półcentymetrowe plastry. Jak to jeść? Po prostu: bez dodatków albo na przykład z najprostszą sałatką z pomidorów (pomidory, zioła, oliwa i opcjonalnie przyprawy) lub z sosem żurawinowym.

Sprawdź też trzy inne nietypowe serniki:

Sernik na słono

Sernik na słono

Sernik na słono

Sernik na słono

Sernik na słono – SKŁADNIKI na 8-10 porcji:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej

Używam tortownicy o średnicy 23 cm

  • ok. 1100 – 1200 g ricotty
  • 150-170 g Parmigiano Reggiano świeżo startego na drobnej tarce – na puch (użyłem 40-miesięcznego Parmigiano z Caseificio Rosola); może być też Pecorino, Fiore Sardo, Gruyère, Grana Padano, nasz rodzimy Bursztyn lub inny podobny
  • 5 jajek (średnie, rozmiar M – zerówki, wolny wybieg)
  • 50 g mąki owsianej bezglutenowej
  • pół gałki muszkatołowej, świeżo startej
  • pół łyżeczki pieprzu (używam voatsiperifery), roztartego w moździerzu
  • odrobina masła do natłuszczenia tortownicy
  • duża szczypta soli (opcjonalnie)

Sernik na słono – PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni (grzanie góra – dół bez termoobiegu).
  2. Przygotuj tortownicę: natłuść całe wnętrze (dno i boki), po czym wyłóż papierem do pieczenia. Natłuszczenie tortownicy w środku sprawia, że papier idealnie do niej przywiera. Masło działa jak klej. Wygładzone i przyklejone do natłuszczonej masłem tortownicy zagniecenia papieru wokół wewnętrznej strony obręczy dodają gotowemu sernikowi rustykalnego charakteru. Wnętrze tortownicy wyłożone papierem również natłuść masłem. Odstaw.
  3. Przygotuj masę na sernik: ricottę, pieprz i świeżo startą gałkę muszkatołową wymieszaj w mikserze do pełnego połączenia składników (używam KA, 2 poziom obrotów – zajmuje to ok. 2 minuty). Możesz użyć również miksera ręcznego albo wymieszać ricottę ręcznie w misce. Ciągle mieszając, dodaj sól, a następnie jajka – po 1 sztuce na raz, dodając kolejne jajko, gdy poprzednie zostanie w całości wmieszane w masę. Nieustannie mieszając, dodaj mąkę i świeżo starty Parmezan. Miksuj jeszcze przez chwilę (1-2 minuty), aż składniki dobrze się połączą. Po wmieszaniu Parmezanu masa na sernik powinna być puszysta i gęsta.
  4. Przełóż masę do tortownicy (zobacz) i wstaw do piekarnika. Piecz na środkowym poziomie ok. 50 minut. Po upieczeniu pozostaw sernik w piekarniku przez ok. godzinę, po czym uchyl drzwiczki i pozwól mu ostygnąć (zobacz). Przechowuj w lodówce.

Sernik na słono

Sernik na słono

Sernik na słono

Sernik na słono