Spartak – gorzka czekolada z Białorusi.

Ta notka przeleżała się w zakamarkach pamięci mojego komputera od sierpnia 2014 r., ale… lepiej późno niż wcale.

Rosyjska gorzka czekolada_02

Pisałem już kilkukrotnie, że bardzo smakują mi czekolady zza wschodniej granicy. Są nie tylko nieporównanie lepsze i smaczniejsze od większości krajowych czeko-wytworów (bez mrugnięcia okiem jestem w stanie wskazać tylko jeden naprawdę wart uwagi wyjątek – znaną Wam mam nadzieję czekoladową markę Raw Cocoa), ale też ładniejsze i bardziej dopracowane w szczegółach. Projekty etykiet i grafik (skromne, ale z przekazem) oraz formaty opakowań stylizowane na tabliczki z dawnych lat i często stosowany prosty brązowy papier sprawiają, że po taki produkt sięga się po prostu chętniej niż po błyszczące i nazbyt kolorowe tabliczki o 1000 i jednym smaków, które w dodatku mają przeważnie takie składy, że włos jeży się na głowie.

Rosyjska gorzka czekolada_04

Spartak, podobnie jak wspomniana jakiś czas temu estońska czekolada Tallin i białoruska Kommunarka, dał się zapamiętać bardzo dobrze.

Nie jest tak, że nie ma się do czego przyczepić. Jest tu lecytyna sojowa, a przecież mogłoby jej nie być, ale poza tym lista składników jest w porządku. Opakowanie – przyjemne dla oka, projekt samej tabliczki też. Każda kostka (dość duża i konkretna) ozdobiona jest czekoladowym grawerunkiem w postaci ziarna kakaowca.

Tabliczka jest matowa i twarda. Smak? Dla amatorów gorzkiej to strzał w dziesiątkę. Prawdziwie wytrawna, o wysokiej zawartości kakao, którego mamy tu 90%, jest przyjemnie umiarkowanie goryczkowa, i oczywiście mało słodka. Bardzo dobra.

Tak jak pisałem poprzednio, nie mam pojęcia, czy białoruskie czekolady można dostać w PL. Ja ten egzemplarz dostałem w prezencie. Tak czy owak, jeśli będziecie mieć okazję, kupujcie w ciemno. Wedel i Wawel mogą brać przykład, zamiast na potęgę oszczędzać na jakości i wciskać Wam czekoladopodobny chłam.

Rosyjska gorzka czekolada_05

Ocena: 92/100

Opakowanie: papierowa obwoluta i sreberko
Waga: 100 g
Skład: masa kakaowa, masło kakaowe, sproszkowane kakao, cukier, lecytyna sojowa, wanilia.
Cena: ok. 7 zł

www.spartak.by

Rosyjska gorzka czekolada_01