Tarta warzywna z brukselką i marchewką – wegańska i bez glutenu.
Tarta warzywna z brukselką i marchewką na zakończenie sezonu brukselkowego – dla wegan i bezglutów. Na kruchym roślinnym spodzie, z kremowym wegańskim serem, pełna aromatycznych, dobrze przyprawionych jarzyn. Przepyszna i pożywna.
Tarta warzywna z brukselką i marchewką – SKŁADNIKI na 4 duże porcje:
Na kruche ciasto:
- 100 g mąki owsianej bezglutenowej
- 50 g mąki ziemniaczanej bezglutenowej
- 100 g oleju kokosowego organicznego (w postaci stałej, czyli przechowywanego w temperaturze nie wyższej niż ok. 20-21 stopni C)
- 130 g wegańskiej śmietany kokosowej
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu, roztartego w moździerzu
- 1 łyżeczka zielonego pieprzu, roztartego w moździerzu (opcjonalnie)
- kopiasta łyżeczka suszonego tymianku
- 1 łyżeczka soli, roztartej w moździerzu (używam różowej himalajskiej)
- łyżeczka nasion kolendry, roztartych w moździerzu
Plus:
- organiczny olej kokosowy do natłuszczenia formy
Na nadzienie:
- ok. 300 – 400 g brukselki
- 3 nieduże młode marchewki albo jedna większa
- kawałek imbiru wielkości kciuka
- 50 g twardego wegańskiego sera, świeżo startego
- 70 g wegańskiej śmietany kokosowej, do wymieszania z warzywami na nadzienie
- duża szczypta pieprzu, roztartego w moździerzu
- olej do smażenia
Tarta warzywna z brukselką i marchewką – PRZEPIS:
- Przygotuj wegańskie kruche ciasto. Z dwu rodzajów mąki, oleju kokosowego, wegańskiej śmietany kokosowej (i ewentualnych ziół lub przypraw) wyrób ciasto. Najwygodniej jest zagnieść je w robocie kuchennym. Jeżeli używasz dobrego robota kuchennego, takiego jak niezawodny Magimix wyrobienie ciasta zajmie dosłownie 10-15 sekund. Krótko zmiksuj składniki, po czym przełóż je do miski i szybko zagnieć ręcznie, formując z ciasta kulę. Zdjęcia krok po kroku znajdziesz w przepisie na wegańskie kruche ciasto.
- Uformowaną kulę ciasta wstaw do zamrażarki na 15-20 minut (nie dłużej!).
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni C (grzanie góra-dół bez termoobiegu). Natłuść formę do ciasta (używam oleju kokosowego).
- Schłodzone ciasto ułóż na dużej desce wyłożonej papierem do pieczenia lub silikonową matą do pieczenia, lekko rozpłaszcz i rozwałkuj na grubość ok. 4-5 mm. Przy rozwałkowywaniu nie podsypuję ciasta dodatkową mąką, ale jeżeli potrzebujesz, możesz to zrobić. Ważne, by ciasto rozwałkować szybko. Jeśli nadmiernie się ogrzeje, będzie trudniejsze w obsłudze.
- Przełóż ciasto do formy. Wałkiem usuń nadwyżkę ciasta wychodzącą poza krawędź. Z nadwyżki ciasta możesz wyciąć krakersy – wystarczy zagnieść resztkę ciasta w kulkę, rozwałkować, wyciąć ciastka, po czym wstawić je do piekarnika na blasze wyłożonej pergaminem – na ok. 65 minut (czyli tyle czasu, ile łącznie piecze się spód, a następnie tarta z nadzieniem).
- Spód nakłuj widelcem i wstaw do piekarnika na 25 minut.
- W tym czasie w robocie kuchennym Magimix – przy użyciu odpowiednich tarcz – zetrzyj marchew na tarce i skrój brukselkę w plasterki/piórka.
- Imbir obierz ze skórki (przy pomocy łyżki) i drobno posiekaj.
- W głębokiej patelni rozgrzej olej i dodaj posiekane brukselkę, marchew oraz imbir. Wymieszaj i smaż pod przykryciem, co jakiś czas mieszając, przez ok. 10-12 minut (w razie potrzeby nieco dłużej). Warzywa powinny całkowicie zmięknąć i zacząć się lekko rumienić. Na koniec dodaj pieprz i wymieszaj.
- Przełóż warzywa do miski i wymieszaj z pozostałą śmietaną, świeżo startym imbirem i pieprzem (opakowanie wegańskiej śmietany kokosowej, której używam, zawiera 200 g produktu – 130 g dodaję do ciasta, a z resztą mieszam roślinne nadzienie do tarty).
- Gdy ciasto podpiecze się, wyjmij je z piekarnika. Na spodzie tarty rozsyp starty ser, po czym przełóż warzywa.
- Ciasto wypełnione nadzieniem wstaw do piekarnika i piecz na środkowym poziomie ok. 40-45 minut.
- Gotową tartę odstaw na 10 minut, by nieco odpoczęła. Podawaj na gorąco albo na zimno.