• 100 g mąki z orzechów włoskich
  • 50 g gorzkiego surowego kakao (tu: Surovital)
  • 50 g prażonej mąki amarantusowej
  • 100 g suszonych moreli niesiarkowanych
  • 70 g nierafinowanego oleju kokosowego (przed rozpuszczeniem)
  • szczypta soli

Orzechowy, lekko słodkawy, a przy okazji wegański i bezglutenowy shortbread z suszonymi morelami.

Klasyczny szkocki shortbread to rodzaj deseru (w postaci kruchego ciasta lub ciastek), który składa się z trzech podstawowych składników: masła, mąki i cukru.

Mój wegański i bezglutenowy shortbread bazuje na mące z orzechów włoskich (można ją zastąpić mielonymi orzechami albo migdałami), prażonej mące amarantusowej (którą – w przeciwieństwie do zwykłej mąki amarantusowej – można jeść również na surowo, bez obróbki termicznej) i gorzkim surowym kakao (zamiast tradycyjnej mąki), nierafinowanym oleju kokosowym (zamiast masła) oraz na naturalnie słodkich suszonych morelach (zamiast cukru).

To bardzo fajna i energetyczna przekąska. Shortbread w wersji vegan ma nieco ziemistą konsystencję. Mieszanka mąki orzechowej i amarantusowej nadaje mu lekko słodkiego posmaku, który przełamuje goryczkę kakao.

Z podanych proporcji otrzymasz 9 kwadratowych porcji. Jedna sztuka waży ok. 35 gramów i ma ok. 200 kcal.

Shortbread orzechowy L_03

Shortbread orzechowy L_06

PRZEPIS:

1. Suszone morele porwij na mniejsze kawałki. Jeśli Twoje morele są zbyt twarde lub suche, posiekaj je nożem.

2. W robocie kuchennym (tu: Kitchen Aid) wymieszaj kakao, obydwa rodzaje mąki i kawałki moreli. Mieszaj do momentu, aż masa przybierze postać dość drobnych grudek.

3. Dodaj sól i olej kokosowy i ponownie mieszaj w robocie kuchennym do momentu, aż masa zacznie przypominać… lekko lepką ziemię do kwiatów (dokładnie taką, jaką można kupić w dowolnym sklepie ogrodniczym). Masa powinna być ziemista i dość lepka, dzięki czemu łatwo da się uformować w placek.

4. Płytkie ceramiczne naczynie (użyłem kwadratowego naczynka o wymiarach 17×17 cm) wyłóż pergaminem (papierem do pieczenia), przełóż lub przesyp masę na papier, wyrównaj i starannie dociśnij. Możesz to zrobić przez arkusz pergaminu, by masa nie kleiła się do dłoni. Ważne, żeby równomiernie ją rozprowadzić, tak by była możliwie równej grubości w całym naczyniu.

Shortbread orzechowy L_01

5. Wstaw na min. 3 godziny do lodówki (najlepiej na całą noc).

6. Wyjmij papier z masą z naczynia i ostrym nożem potnij na porcje (tu: 9 niedużych kwadratów). By były ładniejsze, możesz odciąć nierówne zewnętrzne krawędzie.

Shortbread orzechowy L_02

7. Shortbread możesz przechowywać w lodówce do 2 tygodni, przełożony pergaminem (papier zapobiegnie sklejaniu). Możesz jeść go w wersji saute lub np. użyć jako bazy do mini kanapek (tu: z owczym serem taleggio):

Shortbread orzechowy L_08

Smacznego!

SPRAWDŹ TEŻ DRUGI PRZEPIS NA SHORTBREAD

Mąkę orzechową i amarantusową możesz kupić w sklepie z żywnością dla alergików SIN GLUTEN (Al. Wojska Polskiego 41 w Warszawie), o którym pisaliśmy TUTAJ.

Shortbread orzechowy L_04

Shortbread orzechowy L_07