Wina rumuńskie – które wybrać?

Opisane poniżej rumuńskie wina dowodzą niezbicie, że ciekawość to pierwszy stopień do raju. A to dopiero początek. Zaspokojona ciekawość to już raj pełną parą!

Rumunia jest obecnie prawdopodobnie najbardziej niedocenianym krajem winiarskim w Europie, a przekonanie, że wino z Rumunii to wciąż produkt niskiej kategorii i miernej jakości najmocniej zdaje się pokutować w krajach bloku wschodniego, w tym również w Polsce. To właśnie one przez dziesięciolecia komunistycznej „demokracji” ludowej były głównym odbiorcą produkowanych w Rumunii na masową skalę tanich, zwykle słodkich lub półsłodkich win, które mają się absolutnie nijak do obecnej kondycji rumuńskiego winiarstwa. Dziś jest zupełnie inaczej, a więcej o Rumunii jako niezwykłym kraju winiarskim przeczytasz w tym wpisie. Najlepsze rumuńskie wina omijają nasz kraj, ponieważ nikt ich do Polski nie sprowadza, ale to nie znaczy, że nie ma w Rumunii znakomitych, autentycznie zachwycających etykiet, które – kiedy już ich spróbujemy – nie dają o sobie zapomnieć i podkręcają apetyt na więcej. Rumunia powoli (zbyt wolno!), ale konsekwentnie odbudowuje należną jej pozycję na winiarskiej mapie Europy, a ten, kto nie bierze w tym udziału, na własne życzenie pozostaje w tyle.

Wina rumuńskie deluxe

Poniżej przedstawiamy sześć (będzie więcej!) wyjątkowych rumuńskich butelek, na które być może trudno trafić, kiedy nie szuka się odmienności czy szaleństwa, ale właśnie od tego jesteśmy. My szukamy, a to, co znajdujemy, niejednokrotnie przekracza nasze oczekiwania, co tylko umacnia nas w przekonaniu, że warto. Szperać, ryzykować, odkrywać.

Wszystkie opisane wina są dostępne w sklepie internetowym Indigene Wines, który realizuje dostawy także do Polski.

ANIMA 3 Fete Negre Aurelia Vișinescu DOC Dealu Mare

Wina rumuńskie deluxe

„Dobre wino zależy od przychylności natury, a ewoluuje dzięki pasji i wiedzy winiarza”.

Aurelia Vișinescu jest jedną z kluczowych postaci rumuńskiego winiarstwa, a zarazem niewątpliwie najważniejszą kobietą sceny winiarskiej Rumunii. Jej nazwisko to marka, za którą stoją wiedza, doświadczenie i pasja. W najbliższych miesiącach planujemy sięgnąć po jak najwięcej win przez nią sygnowanych, ponieważ tak dobre rzeczy powstają po, by cieszyć się nimi tu i teraz. 

Domeniile Sahateni

Aurelia Vișinescu, enolog z wykształcenia, doświadczenie zdobywała między innymi w krajach Nowego Świata, a w 2003 roku wraz ze swoim partnerem Steve’em Cacenco założyła własną winiarnię Domeniile Săhăteni, która znajduje się w gminie Săhăteni, w okręgu Buzău. Winnica położona jest na górzystym obszarze w subregionie Dealu Mare (apelacja Dealu Mare DOC), którego warunki klimatyczne i geologiczne wyjątkowo sprzyjają produkcji wysokiej jakości wytrawnych win czerwonych. Obecnie winnice Vișinescu obejmują 82 hektary, a łączna zdolność produkcyjna winiarni wynosi około 1 000 000 butelek wina rocznie. Od roku 2008 większość winnic Aurelii została obsadzona na nowo, a obecnie uprawiane szczepy to Fetească Neagră, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Syrah i Merlot oraz Fetească Alba, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Tamăioasă Romănească i Pinot Grigio. O ile w winnicach Aurelia Vișinescu stawia na cykl natury, cierpliwość i wyczucie czasu, w winiarni nie stroni od wysoko rozwiniętej technologii (np. zautomatyzowana fermentacja w kontrolowanej temperaturze zarówno dla win białych, jak i czerwonych, linia rozlewnicza o wydajności 1500 butelek na godzinę zapewniająca ochronę przed utlenianiem – butelkowanie w kontrolowanej atmosferze obojętnego azotu, etc.). Podziemna piwnica mieści ponad 400 barriques, zapewniając doskonałe warunki dojrzewania w beczce. Rumunia zawdzięcza Vișinescu między innymi odtworzenie upraw i przywrócenie należnej pozycji najsłynniejszej lokalnej czerwonej odmianie, Fetească Neagră, której pierwsze owoce we własnej winnicy Vișinescu zebrała już w roku 2006. Fetească Neagră (Czarna Dziewica, Czarna Wróżka) jest pradawną przedfilokseryczną odmianą o przeszło tysiącletniej historii. To perła w winnej koronie Rumunii, uznawana za wizytówkę autochtonicznych szczepów, która daje owocowe, złożone, strukturalne wina o fajnej kwasowości. Maksymalny potencjał osiąga dzięki dojrzewaniu w dębie.

ANIMA 3 Fete Negre

Ekskluzywna ANIMA jest flagową serią win Aurelii Vișinescu, które – jak wszystko, co wyjątkowe – powstają w limitowanych ilościach, z najwyższej jakości owoców i tylko w najlepszych rocznikach. ANIMA 3 Fete Negre 10 ani Editie Aniversara (100% Fetească Neagră) to dziesiąta już edycja słynnego kupażu trzech wybranych roczników z późnego zbioru (tu mamy 2017, 2019 i 2020), wyprodukowana z okazji pierwszego jubileuszu rzeczonego wina. Owoce z ręcznego zbioru, fermentacja w stalowych zbiornikach w kontrolowanej temperaturze, dojrzewanie poszczególnych roczników Fetească Neagră od 12 do 24 miesięcy w nowych i używanych barriques (225 l) z rumuńskiego i francuskiego dębu.

Co w kieliszku? Wszystko, co najlepsze! W kolorze głęboki nasycony rubin. W aromacie na pierwszym planie bogaty i intensywny bukiet ciemnych mocno dojrzałych konfiturowych i suszonych owoców, po których następuje dopracowane korzenno-dębowe tło. Tonka, goździki, ziele angielskie, gorzka czekolada, dąb i wanilia. Na podniebieniu pełne, dojrzałe, zmysłowe. W smaku bujne, z dymnymi suszonymi śliwkami, figami, owocami leśnymi i gorzkim kakao. Mocna struktura z drobnymi, dojrzałymi pięknie wygładzonymi taninami, świetnie zintegrowana kwasowość i długi rozgrzewający finisz. Podsumowując: fenomenalna, odważna, złożona, niesamowicie wyrazista i idealnie zrównoważona Fetească Neagră, która niezwykle elegancko łączy moc z finezją. Wspaniałe wino!

​​Nazwa: ANIMA 3 Fete Negre Aurelia Vișinescu Seria 009
Kraj: Rumunia
Region: Dealurile Munteniei și Olteniei, Dealu Mare DOC (DOC-CT – Cules Tărziu)
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Fetească Neagră z trzech roczników (2017, 2019 i 2020)
Moc: 14,5%

Rasova Tortuga Roşu 2020 DOC Murfatlar

Wina rumuńskie deluxe

Crama Rasova

Crama Rasova ze słońcem w logo to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej dynamicznych winnic w Rumunii, zbudowana w 2014 roku na wzgórzu Vifor w regionie Colinele Dobrogei (Wyżyna Dobrudży). Przeszło 2100 godzin światła słonecznego rocznie czyni ten region najlepiej nasłonecznionym obszarem Rumunii. Rasova jest położona ok. 70 km od Morza Czarnego, tuż nad brzegiem Dunaju. Roztacza się stąd widok na charakterystyczny kratownicowy most kolejowy z 1895 roku, który zaprojektował i zbudował Anghel Saligny, rumuński inżynier i uczeń Gustave Eiffela. Most Anghel Saligny był pierwszym stałym współczesnym mostem na Dunaju, liczył około 4100 metrów i był ówcześnie najdłuższym mostem w Europie. Most nadal stoi, jednak od 1987 roku, gdy ukończono budowę nowego mostu Cernavoda, nie jest używany.

Młody zespół winnicy Rasova, pod wodzą i czujnym okiem słynnego rumuńskiego enologa Răzvana Macici, robi znakomitą winiarską robotę – co sezon tworzy kolekcję nowoczesnych energetycznych win, z których każde opowiada inną historię. Winnice Rasova obejmują przeszło 60 ha upraw Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Gris, Fetească Albă i Muscat Ottonel z białych odmian oraz Tamâioasă Românească, Fetească Neagră, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon i Syrah z czerwonych, jak również dwie autochtoniczne krzyżówki z subregionu Murfatlar w Dobrudży, tj. białą Columna (Pinot Gris x Grasă de Cotnari) i czerwoną Mamaia (Băbească Neagră x Muskat-Ottonel).

Rasova Tortuga Roşu

Na Rasova Tortuga Roşu polowaliśmy od dawna i oto wreszcie jest! Tortuga znaczy żółw, a żółw to stworzenie dostojne, długowieczne, symbolizujące mądrość, wytrzymałość, szczęście i obfitość, które – co nie bez znaczenia – jako siedlisko szczególnie upodobało sobie region Dobrudży. Skoro spotkanie żółwia zwiastuje szczęście i obfitość, przestaje dziwić stan błogości, jaki ogarnął nas po otwarciu butelki przepysznej czerwonej wytrawnej Tortugi. 

Tortuga Roşu, w zależności od rocznika, powstaje jako blend dwóch lub trzech szczepów. Rocznik 2020 wyprodukowano z 85% Syrah z domieszką 15% Cabernet Sauvignon. Trzecią, często – acz nie zawsze – dodawaną odmianą jest Fetească Neagră. Charakterystyka winnic to winorośle w wieku powyżej 15 lat, gleby lessowe piaszczysto-gliniaste, wysokość 80-100 m npm i ekspozycja południowa do południowo-wschodniej. Każda z odmian jest winifikowana oddzielnie. Grona z ręcznego zbioru, zimna maceracja przez dwa-trzy dni, fermentacja części moszczu w nowych dębowych beczkach, dojrzewanie przez 18 miesięcy w barriques z rumuńskiego dębu przed ostatecznym kupażowaniem, butelkowanie bez filtracji.

W kolorze pięknie intensywna ciemna rubinowa czerwień. Wino otwiera się obfitym jesiennym bukietem dymnej wędzonej śliwki, mokrej leśnej ściółki, konfitury jagodowej, pieczonej czarnej porzeczki, gorzkiej czekolady, liści tytoniu, espresso, zielonego pieprzu i goździków osadzonych na delikatnym waniliowym tle. Imponuje złożonością i ma wiele do odkrycia. Na podniebieniu napięte, bogate, okrągłe, z dobrze wygładzonymi taninami i dynamiczną soczystą kwasowością. Skoncentrowane, o solidnej strukturze, pełne mocy i uroku. Gęsty rdzeń dojrzałych ciemnych owoców (jeżyny, jagody, czarna porzeczka) zgrabnie równoważą czekoladowe, kawowe i korzenno-pikantne przyprawowe nuty. Długi i trwały posmak. Stworzone do degustacji solo. Piękna ekspresja obszaru Murfatlar, znakomite!

Ten pyszny dojrzały wytrawny blend Syrah i Cabernet Sauvignon będzie również pasować do kremowego risotto, makaronu, roślinnego gulaszu, dojrzałych serów i gorzkiej czekolady. Tortuga mogłaby dostojnie się starzeć jeszcze przez co najmniej 10 lat, ale cóż. Zawsze lepiej otworzyć dobre wino o kilka lat za wcześnie niż o jeden dzień za późno. 

​​Nazwa: Rasova Tortuga Roşu 2020
Kraj: Rumunia
Region: Colinele Dobrogei (Wyżyna Dobrudży), DOC-CMD Murfatlar
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: blend Syrah 85%, Cabernet Sauvignon 15%
Moc: 14%

Catleya Epopée Fetească Regală 2018 DOC Mehedinti

Wina rumuńskie deluxe

„Tylko miłość potrafi zatrzymać czas”.

Pozostajemy w południowej części kraju, w regionie Dealurile Munteniei și Olteniei, ale przenosimy się do apelacji Mehedinti DOC na południowo-zachodnim krańcu, nieopodal rumuńsko-serbskiej granicy. Przypomnijmy: reżimu Ceaușescu i wyniszczonego nim winiarstwa w Rumunii już dawno nie ma, jest za to powrót do tradycji i dynamiczny rozwój. Rumuńska scena winiarska rozkwita na nowo, a wyjątkowych niskonakładowych win wysokiej jakości powstaje tam coraz więcej. Rumunia należy do tych krajów produkujących wino, o których z czystym sumieniem można powiedzieć, że jako całość stanowią region winiarski. Każdy z 7 historycznych regionów kraju wytwarza wino i każdy może poszczycić się wielowiekową winiarską tradycją. Nie brak tu również nowych zagranicznych inwestorów (zwłaszcza włoskich, np. Antinori czy francuskich, np. Guy Tyrel de Poix), których zaczęło przybywać szczególnie po roku 2007 (przystąpienie kraju do UE), o ile bowiem pokiereszowana komunizmem Rumunia wciąż może cierpieć na deficyt lokalnego kapitału, zainteresowanego wskrzeszaniem porzuconych gospodarstw, o tyle lokalne terroir i warunki klimatyczne w niczym nie ustępują zachodnim i południowym europejskim sąsiadom tej urokliwej krainy (Rumunia leży na tej samej szerokości geograficznej co Bordeaux). Rumunia to również bogactwo unikalnych rdzennych odmian, co czyni lokalne winiarstwo jeszcze bardziej interesującym i godnym uwagi. Dziś kilka słów o winie z takiej właśnie odmiany. Białe wytrawne Catleya Epopée produkowane z autochtonicznego szczepu Fetească Regală (w niektórych rocznikach powstaje jako blend z domieszką Fetească Alba) to wino, za którym stoi młody francuski enolog i inżynier winiarstwa, urodzony w Versailles (Île-de-France), wykształcony w Bordeaux, Laurent Pfeffer. 

Winnice Catleya znajdują się w Corcova (DOC Mehedinti), małej wiosce położonej w regionie Oltenia na południowo-zachodnim krańcu Rumunii, w pobliżu granicy z Serbią. Corcova ma bogatą historię. W okresie Belle Époque Anton Bibescu, rumuński książę i frankofil zaprzyjaźniony z Marcelem Proustem, celebrował paryskie życie winami z tego obszaru. To właśnie Bibescu zainwestował tu w swoje winnice, powiększając je o najpiękniejsze obszary Corcovy. Bibescu, z pomocą francuskiego agronoma Sauget, sprawił, że lokalne wina zyskały nową jakość i świetną reputację. Proust – bliski przyjaciel Antona – przez lata pragnął osobiście odwiedzić Corcovę, jednak ciężka astma, na którą cierpiał od dziecka skutecznie stanęła temu na przeszkodzie, uniemożliwiając podjęcie podróży. Tak czy owak, magiczna aura Corcovy pozostała obecna w twórczości Prousta, a Bibescu miał stać się inspiracją dla jednego z głównych bohaterów „W poszukiwaniu straconego czasu”. Nazwa winnicy – Catleya – również ma swoje źródło w rzeczonej powieści Prousta, w której orchidea Catleya jest symbolem miłości. 

Winnice Catleya także powstały z miłości: do Rumunii, do Corcovy, do twórczości Prousta, a przede wszystkim do wina. Laurent Pfeffer, jeszcze jako student enologii z Bordeaux, odkrył Rumunię w 2003 roku w trakcie 5-miesięcznego stażu w winnicy w Târgu Bujor. Zaprzyjaźnił się tam z Nicolae Birlinga, ichniejszym głównym inżynierem (który później został ojcem chrzestnym jednej z jego córek), a gdy uświadomił sobie potencjał winiarski Rumunii, wrócił tu z Francji ponownie, tym razem już po konkret, czyli w poszukiwaniu gruntów odpowiednich do uprawy winorośli. Los rzucił go do Corcovy, gdzie poznał historię i tradycję winiarską regionu, po czym podjął decyzję o przeprowadzce. W realizacji pomysłu założenia w Rumunii własnej winnicy wsparł go kolega ze studiów, Frédéric Vauthier, właściciel 20-hektarowej Château Lucas w Lussac Saint Emilion (Bordeaux), który należy do 18 pokolenia rodziny Vauthier, zajmującego się produkcją win. Catleya powstała w 2007 roku na miejscu historycznej posiadłości Bibescu. Dodatkowe zaplecze koncepcyjne przedsięwzięcia tworzą Dominique Pfeffer oraz Raymond Claude (odpowiednio: brat i wuj Laurenta), którzy zajmują się promocją win Catleya we Francji. Winnice Catleya rozciągają się na obszarze 15 ha obsadzonych zarówno odmianami lokalnymi (Fetească Albă, Fetească Regala, Fetească Neagră), jak i międzynarodowymi (Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Syrah i Merlot), a sam Pfeffer jest wielkim orędownikiem rozwijania produkcji rumuńskich win z czysto rdzennych szczepów. Póki co, nie ma planów powiększania areału upraw, Catleya stawia na jakość, nie na ilość.

Fetească Regală (Królewska Dziewica, Królewska Wróżka) jest białym szczepem winorośli, najmłodszym z trio Fetească (Fetească Regală/Fetească Alba/Fetească Neagră). Liczy zaledwie 100 lat, a powstała w Transylwanii jako krzyżówka odmian Fetească Albă i Grasă de Cotnari. Nazwano ją na cześć rumuńskiej rodziny królewskiej, która intensywnie wspierała wówczas rozwój lokalnego przemysłu winiarskiego. Fetească Regală daje świeże wytrawne wina o wyraźnych aromatach kwiatowych z dobrze zaznaczonymi nutami białych i żółtych owoców.

Épopée to najwyższa linia win Catleya, nawiązująca wprost do Prousta i jego wymarzonej, a nigdy niezrealizowanej podróży Orient Expressem z Paryża do posiadłości Bibescu w Corcovie. Wina z serii Épopée powstają tylko w najlepszych rocznikach, z najwyższej jakości winogron, w niskiej limitowanej ilości. Grona Fetească Regală do produkcji Catleya Epopée z chwilą osiągnięcia pełnej dojrzałości są zbierane ręcznie i poddawane powolnemu tłoczeniu bez kontaktu z tlenem, w kontrolowanej atmosferze obojętnego azotu, co chroni owoce i świeży moszcz przed nadmierną oksydacją, a tym samym zapobiega utlenianiu aromatów. Fermentacja odbywa się w nowych średnio palonych barriques (225 l) z rumuńskiego dębu (w zależności od rocznika około 70-80% moszczu) oraz w zbiornikach ze stali nierdzewnej w kontrolowanej temperaturze (około 20-30% moszczu). Dojrzewanie przez 8-9 miesięcy na drobnym osadzie drożdżowym w barriques (70-80% wina) i zbiornikach ze stali nierdzewnej (20-30% wina) z regularnym bâttonage.

Efekt? Wino w kolorze miodu akacjowego, złocisto-bursztynowe. W bukiecie świeży powiew kwiatów i czyste, niczym niezakłócone aromaty dojrzałych żółtych owoców (morele, jabłka, gruszki, cytrusy) muśnięte miodową nutą. Na podniebieniu świeże, jedwabiste, skoncentrowane, bardzo harmonijne, z dyskretnie pikantnym akcentem. Świetna wysoka kwasowość. Posmak jest długi i złożony, z wyłaniającą się w tle delikatną pestkową goryczką. Wyśmienite, eleganckie wino, które doskonale łączy w sobie kwiatowo-owocowe niuanse. Białe wytrawne Catleya Epopée jest ultra pijalne i gastronomicznie uniwersalne. Sprawdzi się idealnie do potraw z ryb i owoców morza, risotto, makaronów i aromatycznej roślinnej kuchni z bardziej wyeksponowanymi przyprawami i ziołami. My z przyjemnością wypiliśmy je solo.

Nazwa: Catleya Epopée Fetească Regală 2018
Kraj: Rumunia
Region: Dealurile Munteniei și Olteniei, Mehedinti DOC (DOC-CMD – Cules la Maturiate Deplină)
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: Fetească Regală
Moc: 12%
Limitowana produkcja 1734 butelek (983)

Jelna Fetească Albă Wild Yeast 2021 Dealu Negru DOC Lechința

Wina rumuńskie deluxe

„Nie trzymamy się żadnej klasycznej receptury i żadnej nie będziemy się trzymać, zawsze staramy się zaskakiwać doskonałością, którą oferuje nam sama natura.”

Kolejne wino, biała wytrawna Fetească Albă Wild Yeast wyprodukowana w winnicy Jelna, przenosi nas do centrum Rumunii, do Transylwanii i jednej z jej pięciu apelacji: DOC Lechința, położonej w pagórkowatym regionie Someșului Mare i Mureşului w północno-wschodniej części Transylwanii. Podișul Transilvaniei (Transylwania/Płaskowyż Siedmiogrodzki) leży w samym sercu kraju, niczym twierdza otoczona najwyższymi rumuńskimi górami. Oprócz niewątpliwego mistycyzmu i nieokiełznanego piękna miejsc, które zainspirowały wiele osobliwych historii (takich jak Dracula), region ten ma bardzo bogatą historię. Transylwania jest domem dla wielu grup etnicznych, zwłaszcza Węgrów i Niemców, którzy wywarli znaczący wpływ na lokalną kulturę, w tym na produkcję wina. Istnieje tu pięć apelacji DOC wzdłuż trzech dolin spływających z gór rzek (Târnava, Mureș i Sebeș), które zaopatrują winorośle w cenne minerały. Winnice zlokalizowane są zwykle na stokach o nachyleniu 5-25%, o ekspozycji południowej i południowo-zachodniej oraz w dolinach pomiędzy wzgórzami. Lokalne ślady uprawy winorośli i produkcji wina sięgają przeszło 2000 lat wstecz.

Jelna

Crama Jelna to dynamicznie i prężnie rozwijająca się butikowa winiarnia, założona przez rodzinę lokalnych przedsiębiorców z okolic wsi Jelna w okręgu Bistrita-Nasaud, którzy poprzez inwestycję we własne winnice postanowili przyczynić się do odtworzenia kultury winiarskiej i historycznych tradycji regionu, doprowadzonych do ruiny między innymi przez długoletni reżim Ceaușescu. Roczna produkcja Jelna wynosi obecnie około 100 000 butelek, a jej główny enolog, młody Darius Pripon, jest jednym z pierwszych lokalnych promotorów win fermentowanych na rdzennych drożdżach. Jelna dysponuje niespełna 30 hektarami winorośli, których średni wiek wynosi 10 lat. Uprawy obejmują zarówno odmiany lokalne (Fetească Albă, Fetească Regală, Muscat Ottonel), jak i międzynarodowe (Sauvignon Blanc, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon i Merlot).

Dealu’ Negru to pagórkowaty obszar sąsiadujący z winnicami Jelna i stanowiący jeden z najsłynniejszych terenów łowieckich w Transylwanii. Seria fermentowanych na rdzennych drożdżach win Dealu’ Negru by Jelna stanowi ukłon producenta w stronę kojącej naturalności, spontaniczności i dzikiego piękna wyżynnych krajobrazów w podgórzu Călimani. Panuje tu klimat umiarkowany kontynentalny z mroźnymi zimami, ciepłym i wilgotnym latem oraz długą jesienią z dość wysokimi średnimi temperaturami utrzymującymi się aż do października włącznie, sprzyjającymi dojrzewaniu winogron. Fetească Albă (Biała Wróżka, Biała Dziewica) jest starym przedfilokserycznym autochtonicznym szczepem winorośli o co najmniej kilkusetletniej historii, który wywodzi się z obszaru obecnej Mołdawii. To druga najczęściej sadzona w Rumunii odmiana z trio Fetească (Albă/Regală/Neagră), która w lokalnym winiarstwie odgrywa doniosłą rolę. 

Białe wytrawne Dealu’ Negru z winnicy Jelna powstaje z owoców Fetească Albă z ręcznego zbioru. Fermentuje w stali na dzikich drożdżach, część wina (ok. 20-30%) dojrzewa przez 6 miesięcy w małych 180-litrowych beczkach z rumuńskiej akacji. Wino ma jasną cytrusową barwę ze złotymi refleksami. Otwiera się czystym aromatem przepełnionym nutami cytrusów, zielonego agrestu, ziół i młodej świeżo skoszonej trawy. Na podniebieniu złożone, okrągłe, eleganckie. Świeże i soczyste, z trwałym odświeżającym cytrusowo-ziołowym posmakiem. Perfekcyjnie wyważona równowaga pomiędzy kwasowością, alkoholem a strukturą sprawia, że wino jest niezwykle przystępne, bardzo pijalne i uniwersalne. Znika z kieliszków niepostrzeżenie. Stworzone do serów, lekkich potraw z warzyw, ryb i owoców morza, risotto i makaronów z lżejszymi sosami. Doskonała, cudownie orzeźwiająca i po prostu pyszna Fetească Albă, którą z przyjemnością wypiliśmy solo.

Warto dodać, że Crama Jelna to nie tylko winnice, w których powstają świetnej jakości wina oferowane w bardzo korzystnej relacji jakości do ceny, ale również okalające je sady owocowe, restauracja, butikowy hotel i SPA, malowniczo ulokowane wśród transylwańskich wzgórz.

​​Nazwa: Jelna Fetească Albă Wild Yeast 2021 Dealu Negru
Kraj: Rumunia
Region: Podișul Transilvaniei (Transylwania – Płaskowyż Siedmiogrodzki), DOC-CMD Lechința
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Fetească Albă
Moc: 12,7%
Limitowana produkcja 2875 butelek

Castel Vladoianu Fetească Neagră 2019 DOC Cotnari

Wina rumuńskie deluxe

„W winnicy kluczowa jest korelacja między naturą a świadomym człowiekiem, który tę naturę rozumie”. 

Cotnari S.A. z siedzibą w Cotnari (apelacja DOC Cotnari) w Dealurile Moldovei (Wzgórza Mołdawskie) istnieje od roku 1948, dysponuje 1700 hektarami winnic, obsadzonych głównie miejscowymi odmianami winorośli (Grasă de Cotnari, Tămâioasă Românească, Fetească Albă, Busuioaca i Feteasca Neagră) i jest trzecim największym producentem wina w Rumunii pod względem skali przychodów (ponad 30 mln EUR w 2020 roku).

Region Dealurile Moldovei znajduje się w północno-wschodniej Rumunii, obejmuje wzgórza Karpat i wschodniej Mołdawii. Należy do jednej z najcieplejszych stref winiarskich Europy. Dealurile Moldovei to największy region winiarski Rumunii pod względem ilości produkowanego wina i zróżnicowania rdzennych odmian winorośli. Lokalne tradycje winiarskie sięgają starożytności. Stąd pochodzą takie szczepy, jak czerwona Fetească Neagră – symbol narodowy rumuńskich winnic, Busuioacă de Bohotin, z którego robi się wina różowe, czy białe, świeże i owocowe Frâncușă, Șarbă, Plăvaie i Grasă de Cotnari. Samo Cotnari, położone w sercu Dealurile Moldovei, około 70 km na zachód od Jassy jest (byłym) małym miastem liczącym około 8 000 mieszkańców, które aktualnie ma status wsi. Fabryka win Cotnari S.A. jest największym pracodawcą w okolicy, przez co większość mieszkańców Cotnari pozostaje zatrudniona w przemyśle winiarskim.

Cotnari produkuje wiele win w 11 różnych liniach (Cotnari, Euforia, Selectie, Traditional, Vinoteca Vin de Colectie z najstarszą dostępną butelką z 1956 roku, Naiv, Colocviu, Domenii, Zaz, Millesime i Castel Vladoianu), dlatego trochę szkoda, że do Polski trafiają głównie (by nie rzec tylko) te najtańsze, z najniższej półki cenowej (w sklepie internetowym producenta, po przeliczeniu, w cenie około 15 złotych za butelkę), do tego najczęściej słodkie i półsłodkie białe i różowe. Taka strategia dystrybucyjna dodatkowo utrwala negatywny stereotyp rumuńskiego wina jako słodziaka za grosze, który niewiele ma wspólnego z obecną kondycją winiarstwa w Rumunii. Wina z Cotnari, które najłatwiej kupić w Polsce, to klasyczne, historyczne już serie Cotnari i Traditional, czasem od wielkiego dzwonu trafi się Selectii, i to w zasadzie tyle. Jedyna droga do odkrycia win Cotnari zupełnie innej klasy, na przykład czerwonego wytrawnego odmianowego Castel Vladoianu, wytwarzanego w 100% z rdzennej odmiany Fetească Neagră, to zakupy w sklepie internetowym z piękną selekcją starannie wybranych rumuńskich win, który szybko i bezpiecznie dostarczy wybrane butelki do domu kurierem.

Sześć (z jedenastu) serii win Cotnari – tj. Naiv, Colocviu, Domenii, Zaz, Millesime oraz recenzowana tu dziś Castel Vladoianu – powstaje pod szyldem nowej spółki zależnej: Casa de Vinuri Cotnari S.A. Casa de Vinuri to relatywnie świeży projekt Cotnari, rozpoczęty w 2007 roku wraz z założeniem nowych plantacji klasycznych rodzimych odmian. Cotnari nie ujawnia szczegółowych danych nt. metody produkcji Castel Vladoianu Fetească Neagră, wiadomo tylko, że mamy do czynienia z winem jednoodmianowym w limitowanej edycji, z owoców szczepu Fetească Neagră z późnego zbioru, które przez co najmniej rok dojrzewało w dębowych beczkach. Grona pochodzą z winnic o ekspozycji południowej i żyznych glebach czarnoziemnych, położonych na wysokości 200-300 m npm. Fetească Neagră (Czarna Dziewica, Czarna Wróżka) jest starą przedfilokseryczną odmianą o przeszło tysiącletniej historii, wizytówką rumuńskich rodzimych szczepów, która daje owocowe, złożone, strukturalne wina o dobrej kwasowości. Maksymalny potencjał osiąga dzięki starzeniu w dębie.

Castel Vladoianu Fetească Neagră ma ciemny rubinowy kolor z fioletowymi refleksami. Nos intensywnie owocowy, bardzo apetyczny, otwiera się charakterystycznymi dla odmiany aromatami wędzonych suszonych śliwek, rodzynek i konfiturowych ciemnych owoców (wiśnie, jeżyny, jagody, czarna porzeczka), po których pojawia się korzenno-dębowe tło z delikatnie ziemistą nutą. Usta pełne i złożone. Smak ewoluuje w kierunku ciemnej czekolady, lukrecji, liści tytoniu, dzikich ziół i przypraw, takich jak tymianek, jałowiec i zielony pieprz. Mocna struktura, idealnie zrównoważona kwasowość, miękkie zaokrąglone taniny i przyjemnie trwały owocowy posmak, a przy tym wszystkim sporo świeżości i przestrzeni mimo 14% alkoholu. Jedno z najciekawszych win spod szyldu Casa de Vinuri Cotnari, a może nawet najciekawsze. Eleganckie, aksamitne, pyszne, w takiej cenie warto brać na skrzynki!

Nazwa: Castel Vladoianu Fetească Neagră 2019
Kraj: Rumunia
Region: Dealurile Moldovei, Cotnari DOC (DOC-CT – Cules Tărziu)
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: Fetească Neagră
Moc: 14%
Limitowana produkcja między 8 000 a 10 000 butelek w zależności od rocznika (George Maluțan)

Iacob Red Davino 2018 – DOC Dealu Mare

Wina rumuńskie deluxe

„Poprzez wino natura utrwala wspomnienie minionego roku”.

Davino, założona w Ceptura w 2003 roku, jest jedną z pierwszych prywatnych winiarni, jakie powstały w Rumunii po obaleniu komunistycznego reżimu Nicolae Ceaușescu w 1989 roku (pierwszą jest SERVE, o której więcej niebawem). I jedną z najlepszych. Znajduje się w południowej części Rumunii, nieopodal Bukaresztu, w regionie Dealurile Munteniei și Olteniei (apelacja Dealu Mare DOC), który słynie z wysokiej jakości wytrawnych win czerwonych. Dealu Mare rozciąga się na obszarze okręgów Prahova oraz Buzău i obejmuje swym zasięgiem wzgórza Karpat Południowych. Panuje tu klimat umiarkowany kontynentalny, z gorącym latem, łagodną ​​suchą jesienią i dość mroźną zimą. Winnice Davino zajmują powierzchnię 68 hektarów obsadzonych zarówno odmianami lokalnymi (biała Fetească Albă, czerwona Fetească Neagră), jak i międzynarodowymi (Sauvignon Blanc, Riesling, Merlot i Cabernet Sauvignon).

Drabina na etykiecie, Iacob w nazwie wina. Skojarzenia? Jakubowa drabina, symbol dążenia do doskonałości i przekraczania granic. Winiarstwo Rumunii to wciąż praca w toku. Z jednej strony kilka tysięcy lat tradycji, z drugiej wątpliwe „dziedzictwo” półwiecza komuny. Z jednej strony pokutuje stereotyp, że wina z Rumunii są dobre i tanie, co potwierdza najniższa marketowa półka. Z drugiej strony, wystarczy nieco się wysilić, by sięgnąć dalej i odkryć całkiem inny wymiar: producentów, którzy wraz z otwarciem Rumunii na świat wykonali zdecydowany zwrot ku nowej jakości oraz wytwarzane przez nich wina, nieporównanie wyższej próby aniżeli to, co przez lata komuny utrwaliło się nam pod hasłem „rumuńskie wino”.

Czerwony wytrawny Iacob powstaje jako blend dwu szczepów, Cabernet Sauvignon i Fetească Neagră. Fetească Neagră (Czarna Dziewica, Czarna Wróżka) jest starą przedfilokseryczną odmianą o ponad tysiącletniej historii, klejnotem wśród rumuńskich rodzimych szczepów, który daje złożone, treściwe wina o wyrazistych owocowo-przyprawowych aromatach i dobrej kwasowości. Maksymalny potencjał osiąga dzięki starzeniu w dębie.

Każda z odmian jest winifikowana oddzielnie. Moszcz fermentuje w zbiornikach ze stali nierdzewnej w kontrolowanej temperaturze 24-26 stopni C (Fetească Neagră 17 dni, Cabernet Sauvignon od 21 do 27 dni). Wino dojrzewa 12 miesięcy w używanych beczkach z rumuńskiego dębu, po czym leżakuje w butelce co najmniej przez rok przed wprowadzeniem na rynek. W kolorze ciemny rubin. Nos jest złożony i intensywny, przyjemnie owocowy. Na pierwszym planie wędzona śliwka, rodzynki, jeżyny, leśne jagody z nutami świeżo palonej kawy, pikantnych przypraw i drewna w tle. W smaku pełne, dobrze zrównoważone, z trwałym ziołowym finiszem, w którym dziki tymianek łączy się z lukrecją. Kwasowość w punkt. Bardzo dobre do picia sauté. Będzie pasować do makaronów, dojrzałych serów, potraw z drobiu i dziczyzny.

​​Nazwa: Iacob Red Davino 2018
Kraj: Rumunia
Region: Dealurile Munteniei și Olteniei, Dealu Mare DOC
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: Cabernet Sauvignon, Fetească Neagră
Moc: 14,5%

Wina rumuńskie – cdn.

Wina rumuńskie

Wina rumuńskie