ANIMA 3 Fete Negre – legendarne wino z Dealu Mare.

ANIMA 3 Fete Negre Aurelia Vișinescu DOC Dealu Mare

ANIMA 3 Fete Negre Aurelia Vișinescu DOC Dealu Mare

„Dobre wino zależy od przychylności natury, a ewoluuje dzięki pasji i wiedzy winiarza”.

Aurelia Vișinescu jest jedną z kluczowych postaci rumuńskiego winiarstwa, a zarazem niewątpliwie najważniejszą kobietą sceny winiarskiej Rumunii. Jej nazwisko to marka, za którą stoją wiedza, doświadczenie i pasja. W najbliższych miesiącach planujemy sięgnąć po jak najwięcej win przez nią sygnowanych, ponieważ tak dobre rzeczy powstają po, by cieszyć się nimi tu i teraz. 

Domeniile Sahateni

Aurelia Vișinescu, enolog z wykształcenia, doświadczenie zdobywała między innymi w krajach Nowego Świata, a w 2003 roku wraz ze swoim partnerem Steve’em Cacenco założyła własną winiarnię Domeniile Săhăteni, która znajduje się w gminie Săhăteni, w okręgu Buzău. Winnica położona jest na górzystym obszarze w subregionie Dealu Mare (apelacja Dealu Mare DOC), którego warunki klimatyczne i geologiczne wyjątkowo sprzyjają produkcji wysokiej jakości wytrawnych win czerwonych. Obecnie winnice Vișinescu obejmują 82 hektary, a łączna zdolność produkcyjna winiarni wynosi około 1 000 000 butelek wina rocznie. Od roku 2008 większość winnic Aurelii została obsadzona na nowo, a obecnie uprawiane szczepy to Fetească Neagră, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Syrah i Merlot oraz Fetească Alba, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Tamăioasă Romănească i Pinot Grigio. O ile w winnicach Aurelia Vișinescu stawia na cykl natury, cierpliwość i wyczucie czasu, w winiarni nie stroni od wysoko rozwiniętej technologii (np. zautomatyzowana fermentacja w kontrolowanej temperaturze zarówno dla win białych, jak i czerwonych, linia rozlewnicza o wydajności 1500 butelek na godzinę zapewniająca ochronę przed utlenianiem – butelkowanie w kontrolowanej atmosferze obojętnego azotu, etc.). Podziemna piwnica mieści ponad 400 barriques, zapewniając doskonałe warunki dojrzewania w beczce. Rumunia zawdzięcza Vișinescu między innymi odtworzenie upraw i przywrócenie należnej pozycji najsłynniejszej lokalnej czerwonej odmianie, Fetească Neagră, której pierwsze owoce we własnej winnicy Vișinescu zebrała już w roku 2006. Fetească Neagră (Czarna Dziewica, Czarna Wróżka) jest pradawną przedfilokseryczną odmianą o przeszło tysiącletniej historii. To perła w winnej koronie Rumunii, uznawana za wizytówkę autochtonicznych szczepów, która daje owocowe, złożone, strukturalne wina o fajnej kwasowości. Maksymalny potencjał osiąga dzięki dojrzewaniu w dębie.

ANIMA 3 Fete Negre

Ekskluzywna ANIMA jest flagową serią win Aurelii Vișinescu, które – jak wszystko, co wyjątkowe – powstają w limitowanych ilościach, z najwyższej jakości owoców i tylko w najlepszych rocznikach. ANIMA 3 Fete Negre 10 ani Editie Aniversara (100% Fetească Neagră) to dziesiąta już edycja słynnego kupażu trzech wybranych roczników z późnego zbioru (tu mamy 2017, 2019 i 2020), wyprodukowana z okazji pierwszego jubileuszu rzeczonego wina. Owoce z ręcznego zbioru, fermentacja w stalowych zbiornikach w kontrolowanej temperaturze, dojrzewanie poszczególnych roczników Fetească Neagră od 12 do 24 miesięcy w nowych i używanych barriques (225 l) z rumuńskiego i francuskiego dębu.

Co w kieliszku? Wszystko, co najlepsze! W kolorze głęboki nasycony rubin. W aromacie na pierwszym planie bogaty i intensywny bukiet ciemnych mocno dojrzałych konfiturowych i suszonych owoców, po których następuje dopracowane korzenno-dębowe tło. Tonka, goździki, ziele angielskie, gorzka czekolada, dąb i wanilia. Na podniebieniu pełne, dojrzałe, zmysłowe. W smaku bujne, z dymnymi suszonymi śliwkami, figami, owocami leśnymi i gorzkim kakao. Mocna struktura z drobnymi, dojrzałymi pięknie wygładzonymi taninami, świetnie zintegrowana kwasowość i długi rozgrzewający finisz. Podsumowując: fenomenalna, odważna, złożona, niesamowicie wyrazista i idealnie zrównoważona Fetească Neagră, która niezwykle elegancko łączy moc z finezją. Wspaniałe wino!

​​Nazwa: ANIMA 3 Fete Negre Aurelia Vișinescu Seria 009
Kraj: Rumunia
Region: Dealurile Munteniei și Olteniei, Dealu Mare DOC (DOC-CT – Cules Tărziu)
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Fetească Neagră z trzech roczników (2017, 2019 i 2020)
Moc: 14,5%

Wino kupisz w Indigene Wines

IndigeneWines.com to ambitny sklep internetowy z siedzibą w Bukareszcie, prowadzony przez dwóch pasjonatów z misyjnym podejściem do szerzenia kultury wina. Indigene Wines oferuje starannie wyselekcjonowany wybór najlepszych rumuńskich win w szerokim zakresie stylistycznym, których próżno szukać na polskim rynku. Z dostawą kurierem (DPD) pod same drzwi.

ANIMA 3 Fete Negre Aurelia Vișinescu DOC Dealu Mare

ANIMA 3 Fete Negre Aurelia Vișinescu DOC Dealu Mare

ANIMA 3 Fete Negre Aurelia Vișinescu DOC Dealu Mare

ANIMA 3 Fete Negre Aurelia Vișinescu DOC Dealu Mare