• ok. 750 g szczawiu
  • ok. 700 ml wody
  • 2 ząbki czosnku
  • trochę mleka
  • sól
  • pieprz
  • 2-4 jajka
  • 3 większe młode ziemniaki (w razie potrzeby więcej)
  • oliwa extra vergine
  • olej do smażenia

Zupa szczawiowa z gotowanym żółtkiem i chipsami ziemniaczanymi domowej roboty.

Zupa szczawiowa to mój smak dzieciństwa. To jedna z najprostszych, a zarazem najlepszych zup. Jej lekko kwaśny smak jest bardzo odświeżający. W sezonie zawsze warto przygotowywać ją dosłownie ile wlezie, dopóki w sprzedaży są młode liście szczawiu.

Zupę przyrządzam tak, jak gotowała ją moja matka – z niewielkimi tylko zmianami – czyli maksymalnie „czystą”, praktycznie bez żadnych dodatków. Dawno temu, w rodzinnym domu zwykle jadłem szczawiową zabieloną śmietaną, z ugotowanymi ziemniakami i jajkiem na twardo.

Moja wersja została nieco zmodyfikowana. By zupa była lżejsza, zabieliłem ją mlekiem, natomiast jajko na twardo zastąpiłem żółtkiem ugotowanym tak, jak przygotowuje się jajko w koszulce (oczywiście, możesz podać zupę również z tradycyjnym jajkiem w koszulce).

Do tego doskonałe domowe chipsy ziemniaczane. Upiekłem je w piekarniku, pokrojone w bardzo cienkie plasterki (tak samo, jak w tej świetnej pizzy z ziemniakami – PIZZA Z ZIEMNIAKAMI, ANCHOIS I BAZYLIĄ). Chipsy po przestudzeniu twardnieją i stają się doskonale chrupiące.

Uwaga: z podanych proporcji przygotujesz dwie raczej niewielkie porcje zupy.

Zupa szczawiowa L_06

I. PRZEPIS NA CHIPSY:

Zupa szczawiowa L_10

1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 220 stopni. Oskrobane ze skórki ziemniaki pokrój w bardzo cienkie plasterki. Najlepiej użyć do tego celu mandoliny lub płaskiego noża do sera. Plasterki rozłóż na papierowym ręczniku – w ten sposób pozbędziesz się nadmiaru skrobi.

2. Na blasze rozłóż papier do pieczenia i natłuść go oliwą. Ułóż ciasno pojedynczą warstwę plasterków ziemniaków (ZOBACZ). Skrop je oliwą i rozsmaruj oliwę palcami na powierzchni plasterków.

3. Wstaw do piekarnika na ok. 8 minut. Chipsy w tym czasie powinny ładnie się zrumienić (ZOBACZ). Kontroluj czas na bieżąco, ponieważ zbyt spieczone ziemniaki będą niesmaczne.

4. Te same czynności powtórz z kolejną blachą ziemniaków.

5. Chipsy podaj posypane gruboziarnistą solą.

II. PRZEPIS NA ZUPĘ SZCZAWIOWĄ

Zupa szczawiowa L_04

6. Oderwij łodygi od szczawiu, opłucz liście i odciśnij z nadmiaru wody.

7. Posiekaj grubo szczaw. Rozgnieć czosnek wraz z solą – płaską stroną noża – na pastę (czosnek możesz też zetrzeć na tarce).

8. Na patelni rozgrzej trochę oleju i podsmaż szczaw wraz z czosnkiem. Szczaw zmieni kolor, zmięknie i bardzo wyraźnie zredukuje objętość.

9. Przełóż szczaw do garnka, wlej wodę, zagotuj, zmniejsz ogień i gotuj zupę przez kilka minut. Dopraw zupę solą i pieprzem. Gdy nieco ostygnie, wlej niewielką ilość mleka i wymieszaj.

10. W tym czasie w dość szerokim garnku zagotuj niewielką ilość wody.

11. Oddziel żółtka od białek. Ostrożnie wrzuć pojedynczo żółtka do gotującej się wody. Żeby zachować żółtko płynne w środku, gotuj je ok. 3 minuty. Usuń z żółtka ewentualne resztki białka, które przybiorą „galaretowatą” formę.

12. Zupę podaj z żółtkiem (1-2 żółtka na porcję) i chipsami z ziemniaków.

Smacznego!

Zupa szczawiowa L_05

Zupa szczawiowa L_08