• 100 g kaszy jaglanej (suchej, przed ugotowaniem, tu: Kupiec)
  • ok. 500 ml mleka (tu: bez laktozy)
  • 50 g odtłuszczonej bezglutenowej mąki kokosowej
  • 50 g mielonego lnu
  • 3 łyżki nierafinowanego masła (oleju) kokosowego (przed rozpuszczeniem)
  • 3 łyżki gorzkiego surowego kakao (Surovital)
  • 2 łyżki cynamonu
  • 2 łyżki miodu Manuka
  • 100 g suszonych moreli niesiarkowanych
  • 1 duży banan
  • 50 g orzechów brazylijskich
  • szczypta soli (opcjonalnie, ja nie używam)

Lekkie bezglutenowe ciasto z kaszy jaglanej – z cynamonem i bakaliami.

Kasza jaglana świetnie nadaje się do deserów, np. takich jak to zdrowe, bezglutenowe ciasto. Gotowanie kaszy w mleku sprawia, że zyskuje ona fajną, lekko kremową konsystencję.

Wiele przepisów na ciasta bezglutenowe bazuje na dużej ilości masła (często nawet całej kostce…) oraz cukru. Tutaj zamiast masła dodaję tylko 3 łyżki (płaskie) nierafinowanego oleju kokosowego. Ciasto nie zawiera też cukru, stewii ani ksylitolu. Źródłem słodyczy jest dojrzały banan, niesiarkowane suszone morele i nieco miodu Manuka, o którego zaletach możesz przeczytać tu:

MIODY MANUKA: dlaczego warto jeść i gdzie kupić

Jeśli mleko zastąpisz mlekiem roślinnym (np. migdałowym), ciasto będzie w 100% wegańskie.

Z podanych proporcji otrzymasz 9 kwadratowych porcji (3 x 3 cm). Jedna porcja waży ok. 90 g i ma ok. 230 kcal.

Ciasto jest zwarte i trzyma formę, więc bez problemu można podzielić je również na mniejsze porcje.

Ciasto jaglane L_15

Ciasto jaglane L_03

1. Na suchej teflonowej patelni upraż orzechy brazylijskie. Pozbądź się skórek, które od nich odeszły podczas prażenia (tak jak TUTAJ). Posiekaj albo rozdrobnij orzechy w moździerzu na mniejsze kawałki i odstaw.

2. Suszone morele pokrój na małe kawałki i odstaw.

3. W dużej misce wymieszaj mąkę kokosową, len, orzechy brazylijskie, suszone morele, szczyptę soli (jeśli chcesz) oraz jedną łyżkę kakao.

4. Banana obierz ze skóry i rozgnieć widelcem na możliwie gładką pastę.

5. Ugotuj kaszę jaglaną: przepłucz ją pod zimną bieżącą wodą, przesyp do garnka, zalej mlekiem (tu: mleko bez laktozy) w proporcji ok. 3 części mleka na 1 część kaszy. Doprowadź kaszę do wrzenia, mieszając, a następnie gotuj na małym ogniu przez 18-20 minut – często mieszając, by kasza nie przywarła do dna garnka. Kasza szybko wchłania płyn, w którym się gotuje, dlatego jeśli zacznie zbyt mocno gęstnieć (i jej konsystencja zacznie utrudniać mieszanie), dolewaj stopniowo wodę lub mleko (ja dolewam wodę).

6. Na 2-3 minuty przed końcem gotowania kaszy, wsyp do niej 2 łyżki cynamonu i 2 łyżki kakao. Jeśli masa stanie się zbyt gęsta, dolej nieco wody (lub mleka). Dokładnie wymieszaj. Po 20 minutach gotowania kasza powinna przypominać ciasto i łatwo odchodzić od ścianek garnka. Zestaw garnek z ognia.

7. Do garnka z kaszą dodaj miód i olej kokosowy. Pozwól, by pod wpływem ciepła kaszy olej całkiem się rozpuścił, po czym ponownie postaw garnek na ogniu i dokładnie wymieszaj zawartość – na gładką masę.

8. Dodaj do kaszy rozgniecionego banana i wymieszaj.

9. Do miski z suchymi składnikami dodaj zawartość garnka i wymieszaj dokładnie, by wszystkie składniki dobrze się połączyły. Odpowiednio wymieszana masa powinna mieć konsystencję gęstego ciasta.

10. Płytkie ceramiczne naczynie (użyłem kwadratowego naczynia o wymiarach 17×17 cm) wyłóż pergaminem (papierem do pieczenia), przełóż masę na papier, wyrównaj i starannie dociśnij. Ważne, by masę rozprowadzić równomiernie, tak by była możliwie równej grubości w całym naczyniu.

Ciasto jaglane L_05

11. Wstaw do lodówki na min. 6 godzin (najlepiej na całą noc).

12. Wyjmij papier z masą z naczynia i ostrym nożem potnij na porcje (tu: 9 kwadratowych porcji po ok. 90 g). By porcje ciasta były ładniejsze, możesz odciąć nierówne zewnętrzne krawędzie.

Ciasto jaglane L_08

Smacznego!

Ciasto jaglane L_12