- 100 g kaszy jaglanej (suchej, przed ugotowaniem, tu: Kupiec)
- ok. 500 ml mleka (tu: bez laktozy)
- 50 g odtłuszczonej bezglutenowej mąki kokosowej
- 50 g mielonego lnu
- 3 łyżki nierafinowanego masła (oleju) kokosowego (przed rozpuszczeniem)
- 3 łyżki gorzkiego surowego kakao (Surovital)
- 2 łyżki cynamonu
- 2 łyżki miodu Manuka
- 100 g suszonych moreli niesiarkowanych
- 1 duży banan
- 50 g orzechów brazylijskich
- szczypta soli (opcjonalnie, ja nie używam)
Lekkie bezglutenowe ciasto z kaszy jaglanej – z cynamonem i bakaliami.
Kasza jaglana świetnie nadaje się do deserów, np. takich jak to zdrowe, bezglutenowe ciasto. Gotowanie kaszy w mleku sprawia, że zyskuje ona fajną, lekko kremową konsystencję.
Wiele przepisów na ciasta bezglutenowe bazuje na dużej ilości masła (często nawet całej kostce…) oraz cukru. Tutaj zamiast masła dodaję tylko 3 łyżki (płaskie) nierafinowanego oleju kokosowego. Ciasto nie zawiera też cukru, stewii ani ksylitolu. Źródłem słodyczy jest dojrzały banan, niesiarkowane suszone morele i nieco miodu Manuka, o którego zaletach możesz przeczytać tu:
Jeśli mleko zastąpisz mlekiem roślinnym (np. migdałowym), ciasto będzie w 100% wegańskie.
Z podanych proporcji otrzymasz 9 kwadratowych porcji (3 x 3 cm). Jedna porcja waży ok. 90 g i ma ok. 230 kcal.
Ciasto jest zwarte i trzyma formę, więc bez problemu można podzielić je również na mniejsze porcje.
1. Na suchej teflonowej patelni upraż orzechy brazylijskie. Pozbądź się skórek, które od nich odeszły podczas prażenia (tak jak TUTAJ). Posiekaj albo rozdrobnij orzechy w moździerzu na mniejsze kawałki i odstaw.
2. Suszone morele pokrój na małe kawałki i odstaw.
3. W dużej misce wymieszaj mąkę kokosową, len, orzechy brazylijskie, suszone morele, szczyptę soli (jeśli chcesz) oraz jedną łyżkę kakao.
4. Banana obierz ze skóry i rozgnieć widelcem na możliwie gładką pastę.
5. Ugotuj kaszę jaglaną: przepłucz ją pod zimną bieżącą wodą, przesyp do garnka, zalej mlekiem (tu: mleko bez laktozy) w proporcji ok. 3 części mleka na 1 część kaszy. Doprowadź kaszę do wrzenia, mieszając, a następnie gotuj na małym ogniu przez 18-20 minut – często mieszając, by kasza nie przywarła do dna garnka. Kasza szybko wchłania płyn, w którym się gotuje, dlatego jeśli zacznie zbyt mocno gęstnieć (i jej konsystencja zacznie utrudniać mieszanie), dolewaj stopniowo wodę lub mleko (ja dolewam wodę).
6. Na 2-3 minuty przed końcem gotowania kaszy, wsyp do niej 2 łyżki cynamonu i 2 łyżki kakao. Jeśli masa stanie się zbyt gęsta, dolej nieco wody (lub mleka). Dokładnie wymieszaj. Po 20 minutach gotowania kasza powinna przypominać ciasto i łatwo odchodzić od ścianek garnka. Zestaw garnek z ognia.
7. Do garnka z kaszą dodaj miód i olej kokosowy. Pozwól, by pod wpływem ciepła kaszy olej całkiem się rozpuścił, po czym ponownie postaw garnek na ogniu i dokładnie wymieszaj zawartość – na gładką masę.
8. Dodaj do kaszy rozgniecionego banana i wymieszaj.
9. Do miski z suchymi składnikami dodaj zawartość garnka i wymieszaj dokładnie, by wszystkie składniki dobrze się połączyły. Odpowiednio wymieszana masa powinna mieć konsystencję gęstego ciasta.
10. Płytkie ceramiczne naczynie (użyłem kwadratowego naczynia o wymiarach 17×17 cm) wyłóż pergaminem (papierem do pieczenia), przełóż masę na papier, wyrównaj i starannie dociśnij. Ważne, by masę rozprowadzić równomiernie, tak by była możliwie równej grubości w całym naczyniu.
11. Wstaw do lodówki na min. 6 godzin (najlepiej na całą noc).
12. Wyjmij papier z masą z naczynia i ostrym nożem potnij na porcje (tu: 9 kwadratowych porcji po ok. 90 g). By porcje ciasta były ładniejsze, możesz odciąć nierówne zewnętrzne krawędzie.
Smacznego!
Coś idealnego dla mnie! Uwielbiam kaszę jaglaną. A mąkę kokosową można zastąpić jakąkolwiek zwykłą, jeśli nie zależy mi na tym, by było bezglutenowo?
Można, ale musi to być mąka, którą można jeść na surowo, bez pieczenia (pszennej nie można), pozdrawiam
Ciasto pyszne! Przypomina mi trochę bajaderkę, ale smaczniejszą no i oczywiście dużo zdrowszą. Ale szczerze mówiąc, nie wydaje mi się, aby mąkę kokosowa można było zastąpić jakąkolwiek inną (no chyba że orzechową/migdałową). Ciasta się nie piecze, a wcinanie surowej mąki np. pszennej nie wydaje mi się zbyt zdrowe (ani smaczne). Nie lepiej już dać po prostu wiórki kokosowe?
Mąki kokosowej zdecydowanie nie można zastąpić mąką pszenną! Nie chodzi tylko o to, ze pszenna nie nadaje się do jedzenia na surowo; mąka kokosowa doskonale wchłania wilgoć, dzięki czemu ciasto ma odpowiednią konsystencję i nie wymaga pieczenia. Kokosową można spróbować zastąpić inną mąką z orzechów (np. włoskich lub laskowych), ale nie można wykluczyć, ze wtedy trzeba będzie także nieco zmienić pozostałe proporcje.
No nareszcie jest przepis! :)
:-)
wygląda mega smakowicie ! :)
No to w tym roku będzie nowe ciasto na święta:)
Super przepis, pora brać się za robotę bo święta tuż tuż.
Good post. I absolutely appreciate this site.
Stick with it!
Ale ekstra. Jak dojemy świąteczne cuda i odetchniemy troszkę to leci szczyt listy do zrobienia. Kocham jaglankę, jak zobaczyłam zapowiedź i że ciacho będzie na jej bazie, to też wyczekiwałam na przepis. Dzięki!
Brzmi rewelacyjnie, koniecznie muszę zrobić
I co z tego, że brzmi rewelacyjnie. Poczytałam sobie jak się robi bezglutenową mąkę kokosową, uzyskując przy okazji mleko bez laktozy (tudzież jak się robi mleko bez laktozy uzyskując przy okazji mąkę kokosową) i stwierdziłam, że chyba za leniwa jestem na takie rzeczy ;-)
Co stoi na przeszkodzie zakupowi bezglutenowej eko maki kokosowej w sklepie? Chyba nic ;-)
Brak czegoś takiego w okolicznych sklepach. Co zaś się tyczy zakupu na allegro – to cena. Wiem, że tę mąkę odmierza się w ilościach wręcz śladowych więc na długo wystarcza… niemniej jednak chyba wolę zainwestować w malakser (do tej pory obywałam się bez niego) i jak mnie najdzie to jednak robić samodzielnie… Bo jak przeczytam jeszcze parę przepisów z zawartością czegoś takiego, to w końcu mnie najdzie. Albo jak się okaże, że Dzieć Młodszy ma, jak podejrzewam, alergię tudzież nietolerancję na mleko krowie.
Nice…thanks for this.
Zajebiste! ;)
Zrobiłam. Fajne ciacho. Trochę jak musli batoniki. Trzyma formę, mie rozpada się, można zabierać do pracy. Lubię to!
Wyszło mi!
Czy mozna dac normalne masło? Np. Rama?
Moim zdaniem rama nie jest normalnym masłem. W tym przepisie nierafinowany olej kokosowy jest składnikiem niezbędnym – z uwagi na jego właściwości i wpływ na strukturę ostatecznego rezultatu, pozdrawiam
Ciasto spreparowane, chłodzi się w lodówce. Mała modyfikacja – zamiast suszonych moreli dodałam daktyle….no dobra i zmniejszyłam porcję oleju kokosowego ale tylko troszkę :-)
Wygląda przepysznie :) muszę spróbować :)
OMG!
cuuudo! <3
:-)
Czy zamiast moreli mogę dać daktyle?
Czym mogę zastąpić miód?
Tak, możesz użyć dowolnych owoców suszonych. Miód można zastąpić dowolnym innym ‚slodzikiem’, wedle uznania (syrop, cukier, melasa). Pozdrawiam
Czegoś takiego szukałam, bo szukam alternatywnych przekąsek dla nabiału, a czymś muszę realizować swoje biegaczkę zapotrzebowanie :) Będę obserwować – rewelacyjny blog, raj dla moich dietetycznych oczu.:)
Dziękuję i zapraszam:-)
Niesamowity przepis i pyszne ciasto, dziękuję!!!:)
Czy zamiast orzechów brazylijskich można dodac włoskie lub laskowe?
Tak, można użyć dowolnych ulubionych orzechów, pozdrawiam
Czy jeśli mąkę kokosowa zastąpiłam mąka razowa stanie sie coś? Będzie nie jadalne?
Moim zdaniem surowa mąka razowa nie nadaje się do jedzenia, pozdrawiam
Gratuluję bloga, zajebista strona
Pyszne ciasto, nie spodziewałam się, że wyjdzie takie dobre! :-)
Wyszło mi idealnie:) przepis mega, czapki z głów!!!
Ciasto z mojej ulubionej jaglanki! Muszę je wypróbować.
Mistrzowski przepis, jestem nim zachwycona!! W życiu bym nie pomyślała, że bez pieczenia można stworzyć taki smakołyk. Medal dla Faceta :D
Pyszności!
a można użyc roślinnego mleka?
Tak, jak najbardziej.
Pierwszy raz zrobiłem ciasto i wyszło :D
Pycha! Ale… ;) Tydzien temu zrobilam i wyszlo mi wszystko pieknie i idealnie, choc ciasto nie wygladalo jak na Twoich zdjeciach. Wczoraj zrobilam i raczej wyszedl deser, nawet noc w lodowce nie pomogla. Chcac ciasto ratowac, wrzucilam je na pol godziny do piekarnika na 200 stop. i wyszlo super. Chyba nawet lepiej niz bez pieczenia ;) A wiec super baza a mozliwosci nieskonczone!
Tak, wiem, że nadaje się do pieczenia, zarówno w postaci ciasta, jak i ciastek:-) Tu chodziło jednak o deser RAW. Wkrótce wstawię nowe przepisy z wykorzystaniem m.in. tej bazy, pozdrawiam
Fajne, nigdy bym nie pomyślał, ze coś takiego można na zimno zrobić
Mniam, mniam, muszę wypróbować skoro inni tak chwalą :)
Świetne, zwłaszcza jak ktoś nie ma piekarnika, ja nie mam ;)
FiKu, masz najlepsze przepisy na bezglutenowe desery w polskim internecie!!! :) pozdrawiam, Kasia
PYCHA
Słodko tu u Ciebie :)
Fantastyczne ciacho:)
Bardzo dobre, robiłam już chyba z 10 razy:D
Jestem pod wrażeniem pomysłu, genialne
To ciasto jest doskonałym dowodem na to, że zdrowe może być mega pyszne :) uwielbiam Twoje nieszablonowe przepisy, pozdrawiam, ela
Uwielbiam Cię za ten przepis, to najlepsze ciasto z kaszy jakie w życiu jadłam!!!
Dzięki;-) pozdrawiam
Ten przepis jest mega, ciasto wyszło pyszne
To mój ulubiony przepis na ciasto z jaglanki
Zrobiłam, bardzo smaczne, trochę jak bajaderka (?) chyba, nie bardzo znam się na ciastkach;) w każdym razie na pewno powtórzę przepis
Koleżanka poleciła mi ten przepis. Byłam pełna obaw co do ciasta z jaglanki, a jest mistrz:) dziękuję, zostaję tu!
Szybka lektura składu ciasta i już mam przepis w ulubionych:)
Prze-pycha
Pomysł mistrzowski, łatwo się robi i świetnie smakuje
Muszę to wypróbować
Dołączam do grona zachwyconych :) Pyszne ciacho i takie zdrowe!!!
a czy jeśli chciałabym je upiec (jednak) to wystarczy, że wrzucę po prostu w formie ciasteczek do piekarnika?? dzięki!
Tak