Dutch Baby – śniadanie mistrzów, które robi się samo.

Nie przestaje mnie zadziwiać, ile błyskawicznych potraw śniadaniowych można przygotować, używając tylko kilku najprostszych składników: mleka, jajek, masła i mąki. Far Breton, Flaugnarde, Kropsua aka Pannukakku, Kaiserschmarrn, TopfenschmarrnDutch Baby aka Bismarck, clafoutis i wszelkie inne puszyste omlety z owocami, puszyste omlety na słononaleśniki, gofry i placki, pieczone lub smażone codziennie w różnych częściach świata. Lista mleczno-jajeczno-mącznych śniadań zdaje się nie mieć końca.

Dutch Baby, znany też jako Bismarck lub German pancake, to banalnie prosty naleśnik pieczony w piekarniku. Najlepsze jest w nim to, że praktycznie robi się sam. Składniki na ciasto miksujesz w blenderze, przelewasz do naczynia do zapiekania, wstawiasz do piekarnika, czekasz kwadrans i gotowe!

Teorii na temat pochodzenia przepisu jest co najmniej kilka. Jedna z nich dowodzi, że naleśnik Dutch Baby wywodzi się ze Stanów, a nazwę wziął od niemieckich imigrantów, którzy przybyli za Wielką Wodę. Jak by nie było, dziś słynny amerykański naleśnik piecze cały świat. Kilka lat temu Dutch Baby piekłem regularnie – przynajmniej raz na kwartał. Z gruszkami, porzeczkami, wiśniami, truskawkami, figami, śliwkami, bananami, granatem, mandarynkami, a nawet wytrawnie – z zielonymi szparagami (przepisy). Przepis na Dutch Baby z jabłkami trafił z kolei do naszej bezglutenowej książki sprzed kilku lat. Ostatnio przypomniałem sobie o nim w kontekście zapasów zamrożonych latem owoców, wypełniających nasze zamrażarki. I znów raz na jakiś czas podaję na śniadanie pieczony naleśnik.

Dutch Baby możesz przyrządzić na kilka sposobów. Najłatwiejsza metoda to upiec samo ciasto, po czym podać je z dowolnymi dodatkami, np. owocami, orzechami, konfiturą, miodem i tak dalej. Inna opcja to zalać owoce ciastem (jak w clafoutis) lub wlać ciasto na dno naczynia, dodać owoce i upiec – tak pieczone ciasto nie puchnie i nie rośnie tak spektakularnie, ale jest równie pyszne. Najlepiej sprawdzić wszystkie warianty, ponieważ za każdym razem Dutch Baby wygląda i smakuje trochę inaczej.

Użyj dowolnego naczynia do zapiekania – patelni zdatnej do użycia w piekarniku, formy do tarty, ceramicznej lub szklanej brytfanki; każde sprawdzi się równie dobrze. Tym razem upiekłem naleśnik w patelni do paelli. Jak widać na zdjęciach, nic nie przywarło do dna paellery, a ciasto upiekło się idealnie.

Bezglutenowe Dutch Baby piekłem z różnych rodzajów mąki. Świetnie sprawdza się zwłaszcza owsiana i kasztanowa. Na owsianej placek najładniej wyrasta.

Jeżeli chodzi o zamienniki, zamiast zwykłego mleka możesz użyć mleka roślinnego, zamiast mąki bezglutenowej – mąki pszennej (jeżeli nie wykluczasz glutenu), zamiast erytrytolu – możesz dodać cukier, zamiast ghee lub masła – olej kokosowy, a zamiast miodu – innego płynnego słodzidła, które lubisz.

Dutch Baby

Dutch Baby

Dutch Baby

Dutch Baby

Dutch Baby – SKŁADNIKI na 2-4 porcje:

Średnica patelni to 28 cm przy górnej krawędzi, 23 cm na dnie

  • 3 jajka w temperaturze pokojowej (rozmiar M, zerówki, wolny chów)
  • 180 ml świeżego mleka 2% tłuszczu w temperaturze pokojowej (= 3/4 szklanki)
  • 60 g mąki owsianej bezglutenowej (= 1/2 szklanki)
  • 2 kopiaste łyżki ghee lub masła klarowanego
  • 1 łyżka erytrytolu (albo cukru, jeżeli używasz)
  • ziarenko tonki, rozgniecione w moździerzu (zamiast tonki może być wanilia)
  • szczypta soli roztartej w moździerzu
  • do podania: miód, płatki migdałowe i dowolne owoce (tu: maliny i czarna porzeczka, rozmrożone)

Dutch Baby – PRZEPIS:

  1. Jajka i mleko wyjmij z lodówki na tyle wcześnie, by ogrzały się do temperatury pokojowej. Ja, planując Dutch Baby na śniadanie, mleko i jajka wyjmuję z lodówki późnym wieczorem.
  2. Wstaw do piekarnika patelnię lub inne naczynie do zapiekania i rozgrzej piekarnik do temperatury 220 stopni C.
  3. Wszystkie składniki na ciasto zmiksuj w blenderze kielichowym* (max. 10 sekund). Powstanie jednolita napowietrzona masa.
  4. Kiedy piekarnik rozgrzeje się do zadanej temperatury, wyjmij patelnię, wyłóż na nią 2 łyżki ghee i wstaw ponownie na chwilę do piekarnika.
  5. Kiedy masło się rozpuści, ostrożnie przechylając naczynie rozprowadź je po całej powierzchni, po czym wylej na patelnię ciasto i wstaw do piekarnika. Piecz 15 minut, aż omlet miejscami urośnie i dobrze się zrumieni.
  6. Wyjmij naleśnik z piekarnika, na wierzchu rozsyp owoce i płatki migdałowe, a na koniec polej miodem.
  7. Podziel na porcje i podawaj od razu.

Kiedy używasz słodszych dodatków lub posypujesz naleśnik cukrem pudrem, przed podaniem – dla zrównoważenia smaku – możesz skropić Dutch Baby sokiem z limonki lub cytryny. Maliny i czarne porzeczki są wystarczająco kwaskowate, dlatego tu nie ma takiej potrzeby.

*Używam wysokoobrotowego blendera Wartmann. To blender z funkcją próżni, o której więcej pisałem tutaj. W tym przepisie nie używam próżni, ponieważ składniki na Dutch Baby blenduje się po to, by masę napowietrzyć – dzięki temu podczas pieczenia naleśnik bardziej puchnie. Jak widać, blender Wartmann świetnie sprawdza się także jako klasyczny blender wysokoobrotowy, który w kilka sekund idealnie blenduje i napowietrza ciasto.

Dutch Baby

Dutch Baby

Dutch Baby

Dutch Baby

Dutch Baby

Dutch Baby

Dutch Baby