Far Breton – tradycyjny deser z Bretanii, który pokochasz od pierwszego kęsa!

Far Breton (znany też jako Breton far) to tradycyjny francuski deser, który wywodzi się z Bretanii.

Szczerze, nie wiem, jakim cudem przepis na ten smakołyk publikuję dopiero dziś, ponieważ Bretania to – obok Prowansji – nasz ulubiony francuski region, do którego zawsze wracamy z przyjemnością. Piękny, dziki, z niezwykłą przyrodą, wspaniałymi ludźmi i własnym, dość trudnym do przyswojenia dialektem (uznanym przez Francję za język regionalny), dzięki któremu niemal wszystko w Bretanii ma podwójne nazwy, bretońskie i francuskie.

Far to po prostu bretońskie określenie flana, czyli słodkiego mleczno-jajecznego deseru z ciasta, które do złudzenia przypomina ciasto na inne pokrewne desery, takie jak flaugnarde czy clafoutis. W Bretanii klasycznym dodatkiem do Far Breton są suszone śliwki uprzednio namoczone w armaniaku (smakują mistrzowsko), które niekiedy bywają zastępowane przez Francuzów rodzynkami. Far Breton ze śliwkami to Far Breton aux Pruneaux.

Moim zdaniem, wersja z pijanymi suszonymi śliwkami smakuje najlepiej, choć piekłem Far Breton również z dodatkiem doskonałych domowych rodzynek. Śliwka to śliwka. Jej mięsisty miąższ pięknie chłonie alkohol i oddaje deserowi nieporównanie więcej smaku. Far z rodzynkami jest pyszny, ale ze śliwkami w armaniaku – dosłownie niszczy obiekty! :-)

Jeżeli nie chcesz używać alkoholu, możesz poddusić suszone śliwki w herbacie albo po prostu namoczyć je w wodzie. Ciasto na Far Breton jest bardzo podobne do ciasta naleśnikowego (ma trochę rzadszą konsystencję). Podobnie jak ciasto naleśnikowe, przed użyciem warto schłodzić je w lodówce. Ilość cukru możesz dowolnie zmniejszyć (np. o połowę). Ja słodzę ciasto erytrytolem, który jest naturalnym zamiennikiem cukru i nie zawiera kalorii. Jeżeli wolisz dodać cukier, feel free!

Far Breton to idealny wypiek do przygotowania dzień wcześniej przed planowanym podaniem. Co to oznacza? Między innymi to, że sprawdzi się idealnie na noworoczne śniadanie. Śliwki w armaniaku i banalnie proste ciasto możesz zrobić dzień wcześniej, np. w sylwestra z samego rana, po czym wstawić je do lodówki i zapomnieć. Przypomnisz sobie o nich następnego dnia, nawet jeżeli 1 stycznia obudzisz się w porze kolacji. Far Breton zaczeka i będzie smakować genialnie :-)

Far Breton

Far Breton

Far Breton

Far Breton

Far Breton – tradycyjny deser z Bretanii – SKŁADNIKI na 8 porcji:

Na brytfankę o wymiarach 28 x 22 cm

Na podstawie przepisu Davida Lebovitza

  • 28-30 suszonych śliwek, wypestkowanych (u mnie: mało słodkie wędzone węgierki, ponieważ takie lubimy najbardziej)
  • 100 ml armaniaku (albo koniaku, brandy, whisky, calvadosu, wódki, ciemnego rumu lub… śliwowicy)
  • 500 ml pełnotłustego świeżego mleka (nie UHT!)
  • 2 jajka (zerówki, wolny wybieg)
  • 2 żółtka (zerówki, wolny wybieg)
  • 100 g erytrytolu (albo cukru, jeżeli używasz); erytrytol to naturalny zamiennik cukru, który zawiera ZERO kalorii, więcej przeczytasz o nim w tym wpisie)
  • 60 g roztopionego ghee / masła (może być solone lub niesolone, Bretończycy często używają solonego, co daje fajny efekt)
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (u mnie: 1 tonka, roztarta w moździerzu lub starta na tarce)
  • 1/8 łyżeczki soli
  • 90 g mąki owsianej bezglutenowej (lub dowolnej innej)
  • miękkie masło i odrobina mąki do natłuszczenia i oprószenia naczynia, w którym będzie się piekł Far Breton

Far Breton – tradycyjny deser z Bretanii – PRZEPIS:

  1. Do małego rondla dodaj suszone śliwki i armaniak (lub inny alkohol). Podgrzewaj na średnim ogniu, kilkukrotnie mieszając, do momentu, aż śliwki wchłoną większość płynu. Przykryj, zdejmij z ognia i odstaw do ostudzenia. Najwygodniej jest przygotować śliwki dzień wcześniej (np. wieczorem) i odstawić do rana w temperaturze pokojowej.
  2. Przygotuj ciasto: mleko, jajka, żółtka, erytrytol (lub cukier), roztopione masło (lekko ostudzone), wanilię (lub tonkę), sól i mąkę dodaj do kielicha blendera i zmiksuj na idealnie gładkie ciasto. Wstaw do lodówki na co najmniej cztery godziny lub na całą noc. Ciasto najlepiej przygotować dzień wcześniej.
  3. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200º C.
  4. Obficie natłuść masłem dno i boki naczynia do zapiekania (nie używaj form z wyjmowanym dnem – ciasto będzie przeciekać). Oprósz naczynie mąką i strzep jej nadmiar.
  5. Na dnie naczynia ułóż nasączone wcześniej śliwki.
  6. Wymieszaj schłodzone ciasto, po czym zalej nim śliwki i piecz ok. 35-40 minut, aż wierzch ładnie się zrumieni. David Lebovitz podaje dłuższy czas pieczenia, tj. 45-50 minut, moim zdaniem optymalny czas to 35 minut.
  7. Odstaw do całkowitego ostygnięcia, podziel na porcje i podawaj.
  8. Far Breton świetnie się przechowuje: możesz upiec go nawet 2-3 dni przed podaniem i przechowywać w lodówce. Przed podaniem pozostaw w temperaturze pokojowej, najlepiej przez ok. godzinę.

Far Breton

Far Breton

Far Breton

Far Breton

Far Breton