Dynia z harissą (zapiekana).
Niewielka dynia piżmowa zapiekana z harissą dla podostrzenia smaku, a do tego ryż z dodatkiem świeżych i suszonych grzybów – tylko tyle potrzeba, by szybko i bez zbędnych ceregieli przyrządzić wspaniały, aromatyczny i w 100% roślinny obiad, który poprawi Ci nastrój nawet w najbardziej mroczny, wietrzny i zimny dzień.
Dla mnie harissa jest trochę jak puszkowane endorfiny ;-) Warto mieć ją zawsze pod ręką. Jedna porcja spokojnie wystarcza na 3 pikantne posiłki dla 2 osób – nie dość, że rozgrzewające, to jeszcze skutecznie poprawiające nastrój (jak przystało na comfort food).
Zamiast bulionu warzywnego używam wody, w której moczyły się podgrzybki. Dzięki temu grzybowy smak i aromat dodatkowo nabierają mocy i stają się jeszcze bardziej wyraziste. Nie dodaję soli, ponieważ oliwki Kalamata są bardzo słone, a gotowa potrawa jest wystarczająco intensywna w smaku.
Dynia idealnie mięknie, a ryż wchłania niemal cały płyn. Mój przepis jest wegański, ale jeżeli wolisz, możesz wzbogacić smak całości dodatkiem ghee / masła klarowanego, np. używając go do podsmażenia szalotki (albo cebuli). Harissa jest tu kluczowym składnikiem, nadaje ostrości i podbija z natury łagodny smak kremowej dyni. Jeśli jednak z jakichś przyczyn z harissą nie jest Ci po drodze, możesz upiec dynię z ryżem i grzybami bez dodatku tej ostrej pasty. Taka wersja będzie łagodniejsza, ale wciąż pełna smaku.
Sprawdź też: Bakłażan zapiekany z harissą i dzikim ryżem
Dynia z harissą – SKŁADNIKI na 2 duże porcje:
- 1 mała dynia piżmowa (butternut)
- 150 g czarnego ryżu
- 1 duża szalotka lub biała cebula (albo 2 małe)
- 2 łyżeczki harissy (=pikantna pasta z papryczek chilli z dodatkiem kolendry, kminu rzymskiego, czosnku i oliwy)
- 50 g suszonych podgrzybków
- ok. 120 g brązowych pieczarek
- ok. 10 oliwek Kalamata (z pestką)
- 2-3 gałązki rozmarynu
- kilka gałązek tymianku
- 1/2 łyżeczki owoców ziela angielskiego
- świeżo mielony czarny pieprz
- trochę listków natki pietruszki
- olej do smażenia
Dynia z harissą – PRZEPIS:
- Przełóż suszone podgrzybki do miski i zalej 800 ml wrzątku. Przykryj miskę talerzem i odstaw.
- W żaroodpornym naczyniu (nadającym się do użytku zarówno na kuchence, jak i w piekarniku) rozgrzej trochę oleju. Wrzuć posiekaną cebulę, chwilę podsmaż, a następnie dodaj pokrojone pieczarki. Podsmaż całość przez 2-3 minuty, po czym wlej trochę wody. Duś ok. 5 minut, aż cebula zmięknie.
- W tym czasie odcedź suszone grzyby, pozostawiając całą wodę, w której się moczyły. Przelej ją przez sito o drobnych oczkach, pozbywając się ewentualnych zanieczyszczeń.
- Do cebuli dodaj ryż i podgrzybki (w razie potrzeby pokrojone na mniejsze kawałki). Wlej wodę po grzybach, doprowadź do wrzenia, przykryj naczynie i gotuj przez 10 minut.
- W tym czasie wypestkuj oliwki, posiekaj listki rozmarynu i rozgnieć ziele angielskie w moździerzu.
- Harissę rozcieńcz odrobiną wody. Dynię obierz ze skórki przy pomocy obieraczki do warzyw. Przekrój dynię wzdłuż na pół i łyżką usuń gniazdo nasienne. Połówki warzywa ponacinaj w płytką kratkę (od strony przecięcia, a następnie posmaruj harissą.
- Po upływie 10 minut gotowania, dodaj do ryżu oliwki, rozmaryn, tymianek, ziele angielskie i pieprz. Wymieszaj. Ułóż połówki dyni w garnku (przecięciem ku górze), lekko wciskając je w ryż. Przykryj naczynie i duś 20 minut.
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni.
- Wstaw naczynie do piekarnika (bez pokrywki) na 30 minut.
- Dynię z ryżem podaj posypaną natką pietruszki.
Bardzo lubię harissę, ale choć zawsze kupuję malą puszkę, kilka razy zdarzyło się, że odstawiona do lodówki niewykorzystana w calości zawartość sie psuła. Czy masz na to jakąś metodę?
Tak. Wystarczy zalać harissę do pełna oliwą.