Fautor Barbaro 2019 IGP Valul lui Traian.
Fáutor Barbaro 2019 to druga butelka z mołdawskiej Fáutor Winery, o której wspominaliśmy niedawno przy okazji tego wina, i znów strzał w dziesiątkę! Nazwa zobowiązuje, „Fáutor” znaczy tyle, co twórca/autor, czyli ten, który bierze pełną odpowiedzialność za indywidualne podejście i jakość finalnego rezultatu.
Winiarnia Fáutor powstała 25 lat temu. Posiada 350 hektarów winnic w obrębie rezerwatu leśnego Codrii Tigheci w regionie Valul lui Traian w południowej Mołdawii, na tej samej szerokości geograficznej, co Bordeaux, obsadzonych zarówno szczepami rdzennymi dla tego obszaru (Fetească Regală, Fetească Neagră, Rara Neagră), jak i międzynarodowymi, w tym iberyjskimi Albariño i Tempranillo. Światowy rozgłos zapewniło Fáutor Winery jej winne portfolio wysokiej jakości i autorskie etykiety przyciągające medale jak magnes. Dzięki licznym wygranym i wyróżnieniom w międzynarodowych konkursach winiarskich Fautor nieprzerwanie od 2017 roku pozostaje najczęściej nagradzaną mołdawską winiarnią, której flagowe butelki – jak Negre, niezwykły kupaż dwóch rodzimych czerwonych odmian Fetească Neagră i Rara Neagră – wyprzedają się na pniu.
Fáutor Barbaro powstało w hołdzie starożytnym fortyfikacjom Valul lui Traian (Wał Trajana) sprzed 1800 lat, których ruiny znajdują się na terenie współczesnej Mołdawii i Rumunii. Linia obronna Valul lui Traian ciągnęła się od Dunaju po Morze Czarne, oddzielając Imperium Romanum od świata „dzikusów” i chroniąc Cesarstwo przed najazdami barbarzyńców z północy. Wolne ludy zamieszkujące tereny za murem nazywano szlachetnymi barbarzyńcami, stąd pomysł, by barbarzyńcę zza Valul lui Traian uczynić symbolem jednego z win spod szyldu Fautor Winery, której winnice częściowo położone są również na obszarze Wału Trajana.
To jedno z topowych win tego producenta, wytwarzane w limitowanej edycji. Stanowi kupaż czterech wyrazistych, mocnych, energetyzujących odmian w równych proporcjach: Syrah, Tempranillo, Cabernet Sauvignon i Saperavi. Fáutor nie ujawnia szczegółowych danych na temat procesu produkcji, wiemy tylko, że wino dojrzewa 12 miesięcy we francuskim dębie, po czym przed wprowadzeniem na rynek przez co najmniej rok odpoczywa w butelce. Barbaro ma ciemny rubinowy kolor. Nos bogaty, owocowy z drzewnym żywicznym tłem, w aromacie dojrzała śliwka, czarna porzeczka, wiśnia i owoce leśne podszyte nutą cedru, suszonych ziół i przypraw. Na drugim planie lukrecja, ciemna czekolada i liście tytoniu. Usta pikantne, soczyste, harmonijne, doskonale zgrana intensywność smaku z mocą i elegancją struktury. Świetna kwasowość, oszlifowane taniny i przyjemnie długi rozgrzewający finisz z akcentem świeżo palonej kawy. Wszystko to sprawia, że wino znika z kieliszków niepostrzeżenie. Fautor Barbaro ma wszelkie warunki, by dalej ładnie się starzeć, ale cóż, lepiej otworzyć dobre wino o kilka lat za wcześnie niż o jeden dzień za późno. Bardzo satysfakcjonujące i wyraziste już teraz, z kilkuletnim potencjałem dojrzewania.
Nazwa: Fautor Barbaro 2019
Kraj: Mołdawia
Region: Valul lui Traian
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: Syrah 25%, Tempranillo 25%, Cabernet Sauvignon 25%, Saperavi 25%
Moc: 14%
Czytaj też:
- Fautor Aurore Rara Neagră
- Château Purcari Nocturne 2021 Cabernet Sauvignon
- Floricica 2022 Novak Winery
Fautor Barbaro jest dostępne online i stacjonarnie w Winnicach Mołdawii przy ul. Czarnieckiego 63A w Warszawie. Winnice Mołdawii działają od ponad 10 lat, specjalizują się w dystrybucji win z Mołdawii, Rumunii i Gruzji, mają w ofercie sporo butelek w krótkich seriach z małych butikowych winnic, prowadzą sklep stacjonarny, wine bar i sprzedaż internetową. Wielką zaletą Winnic Mołdawii są rozsądne (czyt. uczciwe) marże, a co za tym idzie bardzo fajne ceny win na półkach. Jakby tego było mało, do końca listopada cały asortyment Winnic Mołdawii czeka na Ciebie z 15% rabatem. Kod rabatowy to FIK15 – rabat jest jednorazowy, co oznacza, że jeden użytkownik może go użyć w tym czasie jeden raz.
Jeżeli jesteś z Warszawy, a w Winnicach Mołdawii jeszcze nie byłaś/byłeś, poniżej dodajemy kilka zdjęć na zachętę! Wina jak na obrazku, a do nich dwa sery z Gruzji: Sulguni & Imeruli.