Fautor Aurore Rara Neagră.

Fautor Aurore Rara Neagră 2019

Fautor Aurore Rara Neagră 2019

Winiarnia Fautor z Mołdawii to ambitna rodzinna firma założona w 1997 roku, która od kilku dobrych sezonów bierze szturmem (nie tylko) mołdawski rynek wina. Od 2017 r. do chwili obecnej Fautor konsekwentnie utrzymuje pozycję lidera, tj. najczęściej nagradzanego mołdawskiego producenta w międzynarodowych konkursach winiarskich, wprowadzając na rynek znakomite etykiety w siedmiu różnych liniach, zarówno w kategorii blendów, jak i win odmianowych. Nazwa „Fautor” pochodzi z łaciny i nie przypadkiem odwołuje się do pojęcia twórcy – wino to przecież owoc ciągłego twórczego procesu, którego kolejne cykle następują po sobie niezmiennie, w winnicach i winiarniach. Winnice Fautor zajmują obszar około 350 ha w regionie Valul lui Traian, położonym w południowej Mołdawii. Pokrywają je uprawy szczepów lokalnych (Feteasca Regală, Feteasca Neagră, Rara Neagră) i międzynarodowych (w tym iberyjskich Albariño i Tempranillo, osobliwie unikalnych dla tego obszaru). Główne atuty producenta to wyjątkowe terroir posiadanych winnic, ulokowanych na obszarze leśnego rezerwatu Codrii Tigheci z rzeką Prut, która wyznacza także granicę między Rumunią a Republiką Mołdawii, rdzenne odmiany i innowacyjne podejście.

Fautor Rara Neagră 2019 z serii Aurore to wino odmianowe. Mołdawska Rara Neagră, w Rumunii znana również pod nazwą Băbească Neagră, jest starożytną autochtoniczną odmianą winorośli, która słynie z właściwości uwypuklania cech charakterystycznych dla danego terroir. Wina z tego szczepu są ujmująco eteryczne, niezwykle aromatyczne, lekko lub średnio treściwe, z ładnie wygładzonymi taninami i fajną kwasowością. Typowa lekka struktura, owocowość i subtelna elegancja Rara Neagră sprawiają, że odmiana ta bywa nazywana – niewątpliwie nobilitująco i z całą pewnością nie bez racji – mołdawskim Pinot Noir.

Producent nie ujawnia szczegółowych danych na temat procesu produkcji Aurore Rara Neagră, wiemy tylko, że grona pochodzą z ręcznego zbioru, a wino dojrzewa 6 miesięcy we francuskim dębie. W kieliszku jasny rubinowy kolor. Nos wyrazisty, owocowo-kwiatowy z nutami wiśni, śliwek, owoców leśnych i fiołków, z harmonijnie wtopionym delikatnym aromatem korzennych przypraw. Na podniebieniu powtórka owocowych wrażeń, dojrzałe wiśnie i śliwki, podbite pikantną pieprzną nutą. Złożone, rześkie i giętkie wino o eleganckiej strukturze. Świetna kwasowość. Okrągłe, bardzo dobrze zrównoważone, z miękką pluszową taniną, o przyjemnie trwałym posmaku. Pyszne, stworzone do picia solo, będzie również doskonałą parą dla średnio/długo dojrzewających serów i roślinnej kuchni.

Nazwa: Fautor Aurore Rara Neagră 2019
Kraj: Mołdawia
Region: Valul lui Traian
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczep: 100% Rara Neagră
Moc: 13,5%

Czytaj też:

Fautor Aurore Rara Neagră jest dostępne online i stacjonarnie w Winnicach Mołdawii przy ul. Czarnieckiego 63A w Warszawie. Winnice Mołdawii działają od ponad 10 lat, specjalizują się w dystrybucji win z Mołdawii, Rumunii i Gruzji, mają w ofercie sporo butelek w krótkich seriach z małych butikowych winnic, prowadzą sklep stacjonarny, wine bar i sprzedaż internetową. Do końca listopada cały asortyment Winnic Mołdawii czeka na Was z 15% rabatem. Kod rabatowy to FIK15 – rabat jest jednorazowy, co oznacza, że jeden użytkownik może go użyć w tym czasie jeden raz.

Fautor Aurore Rara Neagră 2019

Fautor Aurore Rara Neagră 2019

Fautor Aurore Rara Neagră 2019