Kante Vitovska 2020 DOC Carso.

Kante Vitovska 2020 DOC Carso

Kante Vitovska 2020 DOC Carso

„Zawsze inspirował mnie świat roślinności, a moją wizją było i jest odtworzenie harmonii, czystości i elegancji występującej w naturze. Moje wina wyrażają moje terytorium”.

I znów Vitovska! Uwielbiamy ten szczep od pierwszego kieliszka, a był nim Vodopivec Solo 2017. Vitovska to istny cud-miód, zarówno we włoskiej, jak i słoweńskiej interpretacji. Vodopivec, Marko Fon, Zidarich, Renčel, Štoka, Škerk, Švara, Čotar, Štemberger, Kante… wymieniać można by długo. Niemal każdy producent ma na tę odmianę własny unikalny patent, dzięki czemu każda nowo otwarta butelka to inny pakiet wrażeń. Dziś kilka słów o Kante.

Edi Kante – ikoniczny winiarz z Friuli Venezia Giulia (z Prepotto w prowincji Udine – tuż przy włosko-słoweńskiej granicy), jeden z pierwszych, którzy dostrzegli winiarski potencjał wymagających rudych gliniasto-wapiennych gleb w okolicach Triestu i jeden z naszych ulubionych producentów z regionu, którego wina do tej pory nie przyciągnęły uwagi żadnego z polskich importerów czy dystrybutorów. Kante to rzemieślnik-artysta, mistrz w swoim fachu, który nadaje swym winom czysty, świeży, klarowny, niepowtarzalny styl; uprawia odmiany rdzenne (Vitovska, Malvasia, Terrano) i międzynarodowe (Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Noir, Merlot, Cabernet Sauvignon), a jego winnice stanowią (kolejny) przykład bioróżnorodności praktycznej, czyli prowadzenia upraw z poszanowaniem cyklu natury, biodynamiki i dzikich ekosystemów. Możliwie nieinterwencyjna uprawa winorośli, rozproszona na kilkudziesięciu mikro działkach o ubogich glebach daje bardzo niskie plony, co przekłada się na niewielką ilość naturalnego surowca (winogron), ale za to daje owoce wysokiej jakości. Styl Kante opiera się na dwóch podstawach: po pierwsze, na oddzielnej winifikacji gron z poszczególnych działek z dojrzewaniem w stali lub drewnie oraz po drugie, na braku maceracji ze skórkami w przypadku białych odmian. To dość niezwykła praktyka na obszarze mocno zorientowanym na długą macerację i wina pomarańczowe, która na swój sposób wyraża autentyczny charakter szczepu oraz terroir.

Vitovska (zwana przez niektórych białym Refosco) to stara rodzima odmiana, obecna przede wszystkim w słoweńskim i włoskim Carso, a także, szczątkowo, w Dolinie Vipavy. Szczep jest wynikiem prawdopodobnie naturalnej krzyżówki Prosecco Tondo x Malvasia Bianca Lunga. Bardzo dobrze znosi trudy lokalnego klimatu, to jest zarówno suszę, jak i ostre krasowe wichury. W przeszłości, z uwagi na wysoką odporność, krzewy winorośli tej odmiany sadzono w pierwszych, skrajnych rzędach od północnego wschodu, by chroniły inne szczepy przed zimnym wiatrem Bora.

Cały proces produkcji i starzenia Vitovskiej (i innych etykiet z katalogu Kante), ale też degustacje „dzieją się” w sugestywnej, mieszczącej kilka pięter magicznej piwnicy wykutej na głębokość 18 metrów w krasowej skale. Grona pochodzą z około 20-letnich krzewów, posadzonych na wysokości ponad 250 m npm, na działkach o ekspozycji południowo-wschodniej. Owoce z ręcznego zbioru, delikatne tłoczenie, po fermentacji w drewnie Vitovska spędza rok w używanych barriques z francuskiego dębu, po czym przez 6 miesięcy stabilizuje się w stalowych kadziach i trafia do butelek bez filtracji.

Kante Vitovska 2020 DOC Carso

Kante Vitovska 2020 DOC Carso

Kante Vitovska 2020 DOC Carso

Kante Vitovska 2020 DOC Carso

Vitovska w interpretacji Kante to klarowne wino o jasnej słomkowej barwie. W aromacie zielone jabłka, słodki nieśplik, biała morwa, kwiaty jaśminu z nutą bazylii, rozmarynu i miodu tymiankowego. Na podniebieniu gęste, balsamiczne, a przy tym soczyste, rześkie i świeże, o przyjemnej mineralnej teksturze. W smaku pikantne, a lekka słoność daje wrażenie morskiej bryzy, kwasowość w punkt. Pełne, o dużej złożoności, bardzo harmonijne i zrównoważone, z długim i trwałym posmakiem. Vitovska od Kante wymyka się porównaniom z długo macerowanymi winami z tej samej odmiany i za każdym razem zaskakuje czymś innym. Bardzo fajne wino, stonowana elegancja w czytelnej kontrze do nurtu win pomarańczowych. Stworzone do picia solo, nie tylko w letnie upalne wieczory.

Nazwa: Kante Vitovska 2020
Kraj: Włochy
Region: Friuli Venezia Giulia, DOC Carso
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Vitovska
Moc: 12%
Wino kupiliśmy i wypiliśmy w Medulla Vini w Bolonii, grazie Luca!

Kante Vitovska 2020 DOC Carso

Kante Vitovska 2020 DOC Carso