Marko Fon Vitovska 2016 Selezione.

Marko Fon Vitovska 2016

Marko Fon Vitovska 2016

Marko Fon to winogrodnik-poeta, zakochany w swoim kraju, oddany swojej pracy i naturalnie prowadzonej winnicy. Jego małe królestwo, Vinogradi Fon, znajduje się w malowniczej słoweńskiej wiosce Komen w regionie Karst (Kras). Kras, z około 600 ha winnic, jest najmniejszym regionem winiarskim w Słowenii. Jest to również najchłodniejszy ze wszystkich śródziemnomorskich regionów winiarskich, z Adriatykiem z jednej i górami z drugiej strony. Rodzina Marko od pokoleń uprawia ziemię w tych okolicach, traktując ją z należną pasją i atencją, a sam Marko zarządza czterema hektarami starych, w części stuletnich winnic, posadowionych na gliniasto-wapiennych glebach i obsadzonych trzema rodzimymi szczepami: Vitovska, Malvazija i Terrano. Winnice Fon uprawiane są organicznie, zgodnie z regułami bioróżnorodności i biodynamicznego rolnictwa przyjaznego środowisku, Marko ogranicza zabiegi do minimum, nie stosuje żadnej interwencji systemowej ani syntetycznych nawozów, używa wyłącznie miedzi, a i tak rozważa całkowitą jej eliminację. Winiarnia działa wedle tych samych reguł i kontynuuje naturalny proces: ręczny zbiór owoców, spontaniczna fermentacja, rodzime drożdże i dojrzewanie w starych dębowych beczkach. Łączna roczna produkcja Vinogradi Fon nie przekracza 6 000 butelek, a żywe wina Marko to wyższa forma owocu, ekscytujący i autentyczny wyraz winorośli oraz terroir.

Vitovska (zwana przez niektórych białym Refosco) to stara rodzima odmiana, obecna przede wszystkim w słoweńskim i włoskim Carso, a także, szczątkowo, w Dolinie Vipavy. Szczep jest wynikiem prawdopodobnie naturalnej krzyżówki Prosecco Tondo x Malvasia Bianca Lunga. Bardzo dobrze znosi trudy lokalnego klimatu, to jest zarówno suszę, jak i ostre krasowe wichury. Kiedyś, z uwagi na wysoką odporność, krzewy winorośli tej odmiany sadzono w pierwszych, skrajnych rzędach od północnego wschodu, by chroniły inne szczepy przed zimnym wiatrem Bora.

Vitovska z Vinogradi Fon to wspaniałe wino odmianowe, wytwarzane z gron odmiany Vitovska pochodzących ze starych winnic w wieku od 30+ do 60+ lat, położonych na czerwonych glebach Krasu. Ręczny zbiór w drugiej połowie października, spontaniczna winifikacja z krótką maceracją skórek, dojrzewanie przez 24 miesiące w używanych dębowych tonneaux o pojemności 640 litrów, zero siarczynów, butelkowanie bez filtrowania. Vitovska ma złocisto-bursztynowy kolor. Nos jest elegancki i złożony, z aromatami dojrzałych żółtych owoców (morele, brzoskwinie), kwiatów i lekkich nut egzotycznych, po których następują nuty miodowe i korzenne. Usta świeże, pełne, ciepłe i otulające, lekko mineralne, o niezwykle wyrazistej, czystej i trwałej końcówce. Znakomite, bogate, charakterne wino o wielkiej osobowości. Ogromna przyjemność! Vitovska Selezione by Marko jest absolutnie wspaniała sauté, a jednocześnie znakomicie łączy się z primi piatti (risotto, pasta), potrawami z ryb i owoców morza oraz z roślinną kuchnią. Spróbuj tego wina na przykład z tartą z kwiatami cukinii lub z grillowanym halibutem.

Nazwa: Marko Fon Vitovska 2016 Selezione
Kraj: Słowenia
Region: Kras (Karst/Carso), Primorska
Rodzaj: białe, wytrawne (pomarańczowe), naturalne
Szczep: 100% Vitovska
Moc: 12,8%
Wino kupiliśmy i wypiliśmy w Medulla Vini w Bolonii, grazie Luca!

Marko Fon Vitovska 2016

Marko Fon Vitovska 2016

Marko Fon Vitovska 2016

Marko Fon Vitovska 2016

Marko Fon Vitovska 2016

Marko Fon Vitovska 2016