Novak Floricica 2022.

Novak Floricica 2022

Rozpoczynamy cykl wpisów o winach z Winnice Mołdawii, miejsca, które przeszło dekadę temu na stałe wpisało się w krajobraz stołecznego zielonego Żoliborza. Winnice Mołdawii działają od lat, specjalizują się w dystrybucji win z Mołdawii, Rumunii i Gruzji, mają w ofercie sporo butelek w krótkich seriach z małych butikowych winnic, prowadzą sklep stacjonarny, wine bar i sprzedaż internetową. A od teraz do końca listopada, czyli przez najbliższe trzy tygodnie, wszystkie wina z Winnic Mołdawii czekają na Was z 15% rabatem. Kod rabatowy to FIK15 – rabat jest jednorazowy, co oznacza, że jeden użytkownik może go użyć w tym czasie jeden raz – przy zakupach w sklepie przy ul. Czarnieckiego 63A w Warszawie albo online.

Novak to młoda, założona w 2004 roku butikowa mołdawska winiarnia, na której czele stoi Andrei Novak. Z wykształcenia ekonomista, po ojcu winogrodnik. Andrei dysponuje całkiem sporym arsenałem winnic na południu Mołdawii, na obszarach Comrat, Tartaul i Chobalakchia (region winiarski Valul lui Traian). Tam, gdzie jego ojciec uprawiał winogrona przeznaczone do masowej produkcji (sprzedawane dużym graczom z lokalnego rynku winiarskiego), Andrei produkuje własne wina na relatywnie niewielką skalę. Na tle innych mołdawskich winnic, Novaka wyróżnia koncentracja na lokalnych (Fetească Albă, Fetească Regală i Rară Neagră) i mniej popularnych rodzimych odmianach (Floricica, Alb de Onițcani), obok których uprawia również szczepy międzynarodowe (Pinot Noir, Merlot, Saperavi, Sauvignon Blanc, Chardonnay, etc.). Novak wytwarza wina w kilku liniach, od świeżych i lekkich młodziaków po poważne etykiety dojrzewające w dębie, które mogą starzeć się latami. Novak Floricica to właśnie świeżo zabutelkowany młodziak (w kwietniu 2023), wyprodukowany z ciekawej niszowej odmiany o tej samej nazwie. 

Szczep Floricica jest stosunkowo nową, pochodzącą z Mołdawii białą krzyżówką niemieckiego Rieslinga (Ryzlink Rynsky) z Dattier de St. Vallier, który z kolei powstał ze skrzyżowania Beba x Villard Blanc przez Bertille Seyve (1864-1939) we francuskiej firmie Seyve-Villard zajmującej się uprawą winorośli. Odmiana ta stała się partnerem krzyżowym dla Floricica oraz kilku innych szczepów (Alb de Suruceni, Alb de Yaloven, Amur, Lanka i Osenni Ciornai).

Novak Floricica to białe wytrawne wino odmianowe produkowane w 100% z odmiany Floricica. Fermentacja i dojrzewanie w stali. W kieliszku jasnosłomkowy kolor z zielonkawymi refleksami. Nos bogaty, złożony i intensywny. W aromacie na pierwszym planie obfitość nut kwiatowych ze szczyptą świeżych ziół i dojrzałymi żółtymi owocami w tle. Lato w pełni! W smaku świeże, chrupkie i leciutkie. Mineralna tekstura i przyjemnie trwały posmak. Wino do wypicia dziś lub za chwilę. Rześkie, orzeźwiające, niezobowiązujące.

Nazwa: Novak Floricica 2022 – zobacz
Kraj: Mołdawia
Region: Valul lui Traian
Rodzaj: białe, wytrawne
Szczep: 100% Floricica
Moc: 13,5%

Novak Floricica

Novak Floricica