Fitapreta Castelão Chão dos Eremitas.

Ponownie Fitapreta i Antonio Maçanita, ponieważ jego win nigdy dość! Tytułem przypomnienia: António Maçanita to nazwisko coraz szerzej znane zarówno w portugalskim świecie winiarskim, jak i poza nim. Każdego roku wydaje przeszło 50 etykiet pod kilkoma szyldami. Obok do niedawna głównego, uruchomionego kilkanaście lat temu projektu Fitapreta Vinhos w Alentejo, jest jednym z ojców założycieli Azores Wine Company na Pico w archipelagu Azorów oraz prowadzi wraz z siostrą winemakerką (Joana Maçanita) mikro winnicę w Douro pod nazwą Maçanita Vinhos. Poza tym, António konsultuje szereg innych projektów na terenie całej Portugalii (np. Mainova). W 2018 roku portugalski magazyn winiarski Revista de Vinhos nadał mu tytuł Winemaker of the Year, a w 2020 r. uznał Fitapreta Vinhos za producenta roku.

U podnóża Serra d’Ossa, w winnicach Chão dos Eremitas (dosł. ziemia Eremitów) pustelnicy z zakonu São Paulo produkowali wino co najmniej od XIV wieku. Potwierdza to między innymi bulla papieska z roku 1397, zwalniająca winnice Pauperes Eremiitas z podatków na rzecz papiestwa. Z kolei prowadzone lokalnie badania archeologiczne zaowocowały odkryciem w portugalskim interiorze jedynej fenickiej amfory, której pochodzenie szacuje się na VIII wiek pne, co istotnie zmienia perspektywę na historyczne tradycje winiarskie Alentejo, sięgające co najmniej 3 tysięcy lat wstecz.

Fitapreta Castelão Chão dos Eremitas to jeszcze jedno odmianowe Castelão Maçanity, produkowane w hołdzie starożytnej odmianie Alentejo, powstałej prawdopodobnie z krzyżówki Sarigo i Alfrocheiro Preto. Owoce, z których powstaje Castelão Chão dos Eremitas pochodzą z ponad 50-letnich krzewów, posadzonych w roku 1970 i uprawianych na wysokości ok. 250-270 m npm. Wino jest wytwarzane z owoców z certyfikowanych upraw prowadzonych bez użycia herbicydów. Ręczny zbiór, ręczna selekcja, 30% gron pozostawionych w kiściach, 70% odszypułkowanych. Po selekcji i delikatnym miażdżeniu, owoce umieszcza się w niedużych stalowych kadziach i poddaje naturalnej fermentacji na rdzennych drożdżach z przedłużoną 35-dniową maceracją ze skórkami (curtimenta) dla pełniejszej struktury. Wino dojrzewa 18 miesięcy w używanych beczkach z francuskiego dębu.

W kolorze świetlisty rubin. Delikatny aromat śliwki, czarnej wiśni i jeżyny z nutami tytoniu, lukrecji i przypraw. Na podniebieniu świeże, złożone, pełne, dobrze zbudowane, harmonijne o jedwabiście gładkiej teksturze i świetnej kwasowości. Mocne, chwytliwe, zaokrąglone taniny. Eleganckie, zrównoważone, z długim i trwałym finiszem. Castelão Chão dos Eremitas 2019 zauważalnie różni się od Tinto de Castelão 2019 z tej samej winnicy. Jest bardziej jedwabiste w teksturze i wyraźnie mocniej owocowe. Dojrzalsze i dopracowane w każdym calu. Już teraz smakuje znakomicie, a wiele wskazuje na to, że będzie dobrze się starzeć.

Castelão Chão dos Eremitas smakuje tak dobrze, że najlepiej degustować je sauté.

Nazwa: Fitapreta Castelão Chão dos Eremitas 2019 Vinhas Velhas
Kraj: Portugalia
Region: Alentejo
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Szczepy: Castelão
Moc: 13,5%
Produkcja: 1814 ręcznie numerowanych butelek (610)
Dystrybutor: Antonio Maçanita

Fitapreta Castelão Chão dos Eremitas 2019 Vinhas Velhas

Fitapreta Castelão Chão dos Eremitas 2019 Vinhas Velhas