Graševina Kasna Berba Krauthaker – tak powinno smakować półsłodkie wino.

Graševina Kasna Berba (2018) z chorwackiej winnicy Krauthaker to zaskakująco eleganckie wino, powstałe z pokrytych szlachetną pleśnią, późno zbieranych winogron szczepu graševina. 

Graševina Kasna Berba Krauthaker

Graševina Kasna Berba Krauthaker

Graševina Kasna Berba Krauthaker

Cechy charakterystyczne Graševiny to złocista, promienna barwa i wyraźnie owocowe akcenty, przywodzące na myśl dojrzałe morele, z lekko miodową nutą. Do tego szczypta letnich ziół i korzennych przypraw. Bardzo fajne, złożone wino, które z jednej strony ujawnia owocowość, a z drugiej pikantne niuanse. Właśnie dzięki temu tak pozytywnie nas zaskoczyła. Nie wchodząc w szczegóły generalnej niechęci do win słodkich i półsłodkich (porto i sherry to inna historia), która znacząco – choć bez efektu choćby cienia żalu – ogranicza nam spektrum poznawcze, po kontakcie z Graševiną Kasna Berba z czystym sumieniem można stwierdzić, że niezwykłość tego wina wynika przede wszystkim stąd, że nie smakuje jak półsłodkie. Pozostałe zalety Graševiny mają charakter wtórny; punktem wyjścia jest elegancja, stateczność i harmonia.

Świetnie zrównoważona Graševina Kasna Berba, z miodowo-ziołowo-korzenną nutą świetnie sprawdza się jako deser (sauté!), a jeszcze lepiej wypada w zestawieniu z łagodniejszymi, raczej młodymi serami.

Poniżej Graševina w parze z prostym zestawem: Burrata, Asiago Fresco DOP (20 giorni & 30 giorni), Pecorino di Grotta Piemontese DOP, Cacciatore di Bastiano, Pecorino Colline Maremmane DOP. Pasowałby też Salva Cremasco DOP. Ciekawa rzecz, że w kontakcie z młodszymi, raczej łagodnymi serami (szczególnie Asiago Fresco, krótko dojrzewający Pecorino di Grotta) łagodna (pół)słodycz wina wydobywa z nich pikantne nuty, dodając im wyrazu, ostrości i charakteru. Bardzo przyjemny efekt. Wystarczy butelka tego świeżego, lekkiego wina i kilka dobranych do niego serów, by przekonać się, jak doskonale współgra i uzupełnia się jedno z drugim.

Graševina Kasna Berba Krauthaker

Graševina Kasna Berba Krauthaker

Graševina Kasna Berba Krauthaker

PS. Zdjęcia do wpisu powstały w połowie sierpnia, gdzieś pomiędzy powrotem z Walencji a wylotem do Douro, stąd lunchowe okoliczności przyrody w nieco zachmurzonym ogrodzie, pod soczyście zieloną winoroślą. Dziś – w październiku – wino mieni się coraz bardziej imponującą paletą kolorów, a owoce wołają o zbiory. Agrest jest tylko wspomnieniem. Tak czy owak, Graševina Kasna Berba nie jest winem typowo letnim, dlatego warto spróbować jej już dziś. I docenić uniwersalny potencjał.

To i inne chorwackie wina, nie tylko z winnicy Krauthaker, kupisz online tu: Chorwacja. Teraz, dodatkowo, z 20% rabatem! Więcej informacji o sklepie i jego asortymencie znajdziesz w tym wpisie.

Graševina Kasna Berba Krauthaker