Kalafior tamaryndowy.

Poszukując w spiżarce orzechów tygrysich (chufa) na potrzeby przepisu na horchata de chufa, trafiłem na słoik pasty z tamaryndowca, a że tego dnia planowałem akurat upiec na obiad kalafior, połączenie kalafior plus tamaryndowiec nasunęło się samo.

Wspominałem już nieraz, że pieczenie to bezwzględnie najlepszy patent na kalafior. Dowodzi tego między innymi liczba odsłon kalafiora pieczonego z chilli i „steków” z kalafiora. A najlepsze jest to, że kalafior możesz upiec na wiele różnych sposobów. Na przykład tak, jak w tym przepisie.

Tamaryndowiec (aka tamarynd) to egzotyczne drzewo wydające owoce w postaci strąków, wypełnionych mięsistym miąższem i nasionami. Na tamaryndowce łatwo trafić nie tylko w Afryce czy Azji, ale też na południu Europy, np. w Hiszpanii. Pasta z miąższu tamaryndowca charakteryzuje się fajnym, wyrazistym, mocno skoncentrowanym słodko-kwaśnym smakiem, który może nieco przypominać nie w pełni dojrzały, gęsty, kwaskowaty Aceto Balsamico TradizionaleŚwietnie sprawdza się jako składnik sosów, dipów, marynat, zup, curry i tak dalej.

Z pastą z tamaryndowca doskonale współgrają cytryny marynowane w miodzie. Ten składnik, który łatwo możesz przygotować samodzielnie w domu, to autentyczny hit! Cytryny w miodzie dodają tu wyraźnej cytrusowej nuty, która pięknie komponuje się z kalafiorem. Słodycz przełamuje niezastąpiony pieprz syczuański, a smaki dodatkowo podbija sól. Warto spróbować.

Sprawdź też inne przepisy na kalafior.

Kalafior tamaryndowy

Kalafior tamaryndowy

Kalafior tamaryndowy

Kalafior tamaryndowy

Kalafior tamaryndowy – SKŁADNIKI na 2 porcje:

  • kalafior (dowolny, np. żółty)
  • 5 łyżeczek pasty z tamaryndowca
  • 5 plasterków cytryny kiszonej w miodzie
  • łyżeczka pieprzu syczuańskiego, roztartego w moździerzu
  • szczypta soli, roztartej w moździerzu

Kalafior tamaryndowy – PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C.
  2. Kalafior podziel na różyczki, po czym opłucz je i osusz na papierowym ręczniku. Blachę do pieczenia wyłóż pergaminem.
  3. Plasterki cytryny w miodzie, pastę z tamaryndowca, pieprz i sól zmiksuj w małej misie Magimixa na dość gładką pastę. Spróbuj i w razie potrzeby zwiększ ilość któregoś ze składników (pasta z tamaryndowca, cytryny). 
  4. Przełóż kalafior do miski i dodaj pastę, dokładnie wymieszaj.
  5. Przełóż różyczki kalafiora na blachę do pieczenia i wstaw do piekarnika na około 45-50 minut. Gotowy kalafior powinien być mocno zrumieniony. Podawaj z czym chcesz.

Kalafior tamaryndowy

Kalafior tamaryndowy

Kalafior tamaryndowy

Kalafior tamaryndowy