Kalafior pieczony z chilli (gochugaru).

Każdy, kto lubi jeść kalafiory dobrze wie, że pieczony kalafior smakuje o kilka poziomów lepiej niż gotowany. Pisałem o tym wiele razy, ale napiszę jeszcze raz: żadna inna forma obróbki cieplnej nie wywiera na warzywa tak magicznego wpływu jak pieczenie. Tylko pieczenie wydobywa z warzyw pełnię smaku, wzbogaca go i dodaje mu głębi. Orzechy laskowe (u mnie prażone, ale mogą być też zwykłe) świetnie współgrają z lekko orzechowym smakiem kalafiora, a jednocześnie doskonale zastępują tradycyjną chlebową panierkę, tak często łączoną z tym warzywem. Bottarga* jest składnikiem opcjonalnym i tworzy dodatkowy wymiar smaku. Tak czy owak, użyłem jej, ponieważ mam w domu aż dwie, a ostatnimi czasy o nich zapomniałem. Jeżeli nie masz bottargi albo jej nie lubisz, po prostu z niej zrezygnuj i poprzestań na orzechach. Kalafior z chilli i bez bottargi będzie daniem w 100% roślinnym (wegańskim).

Gochugaru to koreańska pikantna papryczka chilli o pięknej intensywnie czerwonej barwie, która jest klasycznym dodatkiem do kimchi, ale – jak na chilli przystało – świetnie sprawdza się również w każdej innej sytuacji. Warto ją dodawać do najróżniejszych potraw. Bardzo lubię jej smak, ponieważ jest nie tylko ostry, ale też wielowymiarowy, kompleksowy i niejednoznaczny. Gochugaru to zdecydowanie coś więcej niż po prostu ostrość. Odpowiada mi również jej struktura – jest grubo mielona, co wyraźnie odróżnia ją od najczęściej stosowanej chilli, zmielonej na proszek. Gochugaru bez problemu kupisz online lub np. w Hali Mirowskiej (w 1 kg paczkach albo na wagę). W braku gochugaru użyj innej chilli lub na przykład mojej ulubionej przyprawy – pimentonu – czyli hiszpańskiej wędzonej papryki, w tym przypadku pikantnej (pimenton picante).

*Bottarga to suszona ikra cefala pospolitego lub tuńczyka błękitnopłetwego. Większość światowej produkcji bottargi pochodzi z Sardynii, gdzie wytwarzana jest między innymi w Cagliari i Cabras, określana w tym ostatnim mianem Oro di Cabras (złoto Cabras). Bottargę można nabyć na niemal każdym (nie stricte warzywnym) stoisku na Mercato di San Benedetto i innych targach w Cagliari, w większych sklepach spożywczych, w butikach z akcesoriami i produktami dla turystów (typu souvenirs della Sardegna), a nawet w niewielkich alimentari.

Kalafior pieczony z chilli

Kalafior pieczony z chilli

Kalafior pieczony z chilli – SKŁADNIKI na 1 blaszkę:

  • mały lub średni kalafior
  • kopiasta łyżka gochugaru – koreańskiej papryczki chilli, grubo mielonej
  • łyżeczka nasion kolendry
  • kopiasta łyżeczka tymianku
  • łyżeczka posiekanych listków rozmarynu
  • sól roztarta w moździerzu
  • oliwa extra vergine
  • mała garść prażonych orzechów laskowych
  • bottarga (opcjonalnie)

Kalafior pieczony z chilli – PRZEPIS:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni C.
  2. Kalafior podziel na różyczki, opłucz je i osusz na papierowym ręczniku. Blachę do pieczenia wyłóż pergaminem.
  3. Do dużej miski wlej oliwę (powinna pokryć dno), dodaj przyprawy i zioła. Wymieszaj, a w razie potrzeby – jeżeli dressing okaże się zbyt gęsty – dodaj więcej oliwy.
  4. Przełóż kalafior do miski i dokładnie wymieszaj, by jak najlepiej pokrył się oliwą i przyprawami.
  5. Przełóż różyczki kalafiora na blachę do pieczenia. 
  6. Wstaw do piekarnika na około 40-45 minut. 
  7. Gotowy kalafior posyp grubo posiekanymi orzechami laskowymi oraz – opcjonalnie – świeżo startą bottargą.

Kalafior pieczony z chilli

Kalafior pieczony z chilli