Buddha bowl z jajkiem i shiitake.
Buddha bowl to – w wolnym tłumaczeniu – miska zdrowia. Jest wspaniałym pomysłem nie tylko na śniadanie, ale jako pierwszy posiłek dnia sprawdza się doskonale. Idea Buddha bowl sprowadza się do tego, by skomponować apetyczną, kolorową miskę, pełną zróżnicowanych i smakowitych dodatków. Dodać do niej możesz wszystko, na co tylko masz ochotę.
W misce z jajkiem i shiitake łagodność ryżu jaśminowego o kleistej konsystencji świetnie kontrastuje z wyraźnie słonym i ostrym kimchi z rzodkiewek, mięsistymi grzybami shiitake o mocno zaznaczonym umami oraz orzeźwiającą, chrupką, surową rzodkiewką. Do tego obowiązkowo jajko (weganie dorzucą coś w zamian) oraz kremowa pieczona dynia. Jako że takie miski to zawsze „coś z niczego”, dodaję to, co zostało mi z upieczonej dzień wcześniej dyni piżmowej (Butternut); w razie potrzeby pokrój kawałek dyni w niewielką kostkę i obsmaż na patelni. Całość warto podać z prostą zieloną sałatką. W moim świecie wszystko warto podać z sałatką… ;-)
Ta miska wegańska nie jest, dlatego jeżeli szukasz przepisów na Buddha bowls w 100% roślinne, zajrzyj tutaj.
Buddha bowl z jajkiem i shiitake – SKŁADNIKI na 2 duże porcje:
Bowl
- 200 g tajskiego kleistego ryżu jaśminowego (lub innego, np. Basmati)
- opakowanie (20 g) suszonych grzybów shiitake The Green Woodpecker Trill
- ok. 1/3 małej dyni piżmowej, najlepiej pozostałej po pieczeniu dzień wcześniej
- 2-3 łyżki kimchi z rzodkiewki
- kilka surowych rzodkiewek
- 2 jajka (zerówka, wolny chów)
- chlust sosu sojowego bezglutenowego
- oliwa extra vergine z borowikami The Green Woodpecker Trill (albo olej sezamowy)
- szczypta suszonego rozmarynu
- 1-2 duże szczypty czarnego pieprzu, roztartego w moździerzu
- duża szczypta ziaren kolendry, roztartej w moździerzu
- masło, ghee lub olej do smażenia
- trochę listków świeżej kolendry
- mała garść posiekanych orzechów nerkowca
Sałatka
- musztardowiec, ilość dowolna
- oliwa extra vergine, wedle uznania
- 1-2 garście orzechów nerkowca w całości (lub innych) na ok. 200 g zieleniny
Pieczona dynia
- pieczona dynia, najlepiej pozostała po pieczeniu dzień wcześniej
Dynię możesz upiec tak: obrany ze skórki Butternut (lub dynię innej odmiany, np. Delica, etc.) pokrój w nieduże kawałki, obtocz w oliwie i przyprawach (sól, czarny pieprz, kolendra, ziele angielskie, biała lub czarna gorczyca – wszystko roztarte w moździerzu). Przełóż na blachę wyłożona papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika na ok 50 minut lub więcej w razie potrzeby.
Buddha bowl z jajkiem i shiitake – PRZEPIS:
- Shiitake przesyp do małej miski, zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw na ok. pół godziny.
- Ugotuj ryż wg przepisu na opakowaniu, odcedź, przełóż z powrotem do garnka. Przez chwilę przytrzymaj garnek z odcedzonym ryżem na ogniu, a następnie zestaw go z ognia, przykryj i odstaw.
- W tym czasie podsmaż odcedzone shiitake (na maśle lub oleju). Gdy grzyby będą niemal gotowe, dodaj chlust sosu sojowego oraz roztarte w moździerzu rozmaryn (listki), pieprz i kolendrę.
- Ugotuj jajka na półmiękko lub twardo – tak jak lubisz.
- Ugotowany ryż przełóż do miski, dodaj kimchi z rzodkiewki (lub inne, jakie lubisz), trochę upieczonej wcześniej dyni, smażone grzyby i pokrojoną w plasterki świeżą rzodkiewkę. Na wierzchu ułóż połówki jajek.
- Całość skrop oliwą extra vergine (np. borowikową The Green Woodpecker Trill) lub olejem sezamowym i posyp posiekanymi orzechami oraz listkami kolendry. Podaj z sałatką.