Grzybowa na bazie risotto – wspaniała zupa nie tylko na święta.
I znów okazało się, że najlepsze rzeczy powstają przypadkiem! Przepis na zupę grzybową na bazie grzybowego risotto wymyśliłem po to, by w jednej potrawie użyć warzyw po gotowaniu bulionu oraz samego bulionu.
Impulsu do przyrządzenia tej nietypowej zupy grzybowej dostarczył mi właściciel marki The Green Woodpecker Trill, której produktowe portofolio obejmuje przede wszystkim suszone grzyby oraz risotto i kaszotto z dodatkiem suszonych grzybów, przeznaczone do samodzielnego gotowania. Risotto i kaszotto to, odpowiednio, mieszanki ryżu arborio i kaszy gryczanej oraz dodanych do nich cząstek suszonych grzybów oraz warzyw. Każdy produkt zawiera wyłącznie w 100% naturalne składniki, nie ma w nich żadnych wątpliwych dodatków. Jakby tego było mało, zarówno mieszanka do risotto, jak i kaszotto jest wegańska i bezglutenowa. Obydwa typy produktów pakowane są w torebki o wadze 220 g, co przekłada się na co najmniej dwa konkretne, pożywne posiłki. Szczegółowe opisy i składy poszczególnych wyrobów The Green Woodpecker Trill znajdziesz tutaj.
A wracając do grzybowej: jeżeli bulion warzywny naprawdę ma mieć sens (czyli głęboki, intensywny i rozbrajająco pełny smak), musi być gotowany długo. Tego absolutnie obowiązkowego etapu nie da się przeskoczyć ani pominąć. Jeżeli wątpisz w moje słowa, sprawdź, jak bardzo różni się choćby smak domowego bulionu warzywnego gotowanego przez dwie oraz – dla porównania – przez cztery godziny. Po wielu próbach stwierdzam, że właśnie cztery godziny to optymalny czas gotowania warzyw na bulion. W tym czasie odparowuje mniej więcej połowa płynu, a smaki stają się wspaniale skoncentrowane. Kiedy bulion gotuje się tak długo, warto od razu przygotować większą porcję.
Po przyrządzeniu standardowej porcji risotto, siłą rzeczy większość bulionu zostaje. W takim przypadku możesz a) po prostu go zamrozić, b) zredukować i zamrozić w formie porcji domowego koncentratu, c) wykorzystać do innej potrawy (co jest bardzo dobrym pomysłem) albo d) zastosować wariant combo, czyli od razu ugotować z niego zupę na bazie grzybowego risotto.
Zostają też gotowane warzywa. Nie będę bajerował, że spożytkowanie warzyw z bulionu sprawia mi jakikolwiek problem. Nie sprawia żadnego. Problemem jest raczej to, kto w naszym domu miałby ich nie zjeść. Obydwoje od dziecka uwielbiamy te z pozoru nijakie i rozgotowane marchewki, pietruszki, selery czy fenkuły, które są przecież takie pyszne, że brak słów. Zostawić Gośkę sam na sam z talerzem bulionowych warzyw? Po chwili nie ma po nich śladu, więc jeśli nie chcę stracić, co moje, muszę być czujny ;-) Nie wszyscy jednak podchodzą do sprawy tak jak my, a wtedy nie zawsze wiadomo, co z warzywami z bulionu zrobić? Na pewno pod żadnym pozorem nie należy ich wyrzucać. Możesz dodać je np. do placków zero waste albo ugotować przegenialną zupę, w której z łatwością zużyjesz je do ostatniego kawałka. Długo gotowane warzywa są oczywiście bardzo miękkie, dlatego najlepiej pokroić je na duże kawałki, a później jedynie podgrzać.
Dla wzbogacenia smaku i konsystencji do zupy dodaję też dodatkowe suszone grzyby (tym razem shiitake, ale równie dobrze sprawdzą się borowiki, kurki, podgrzybki czy pieczarki), wodę po moczeniu grzybów oraz aromatyczny puder grzybowy, czyli po prostu suszone grzyby zmielone na proszek. Dzięki temu gotowa grzybowa smakuje jeszcze intensywniej i tworzy spójną całość z dodanym do niej grzybowym risotto.
Samo risotto gotuję praktycznie tak samo, jak zawsze. Tym razem nie dodaję jednak masła (czasem pomijam je też w klasycznym risotto, jeśli zależy mi na tym, by pozostało lżejsze), a całość dopełniam Parmezanem. Jeżeli pominiesz ser, grzybowa będzie wegańska.
Grzybowa na bazie risotto – SKŁADNIKI na 8 porcji:
Na bulion
- 5 litrów wody
- 2 marchewki, obrane i przekrojone na pół
- 2 pietruszki, obrane i przekrojone na pół
- 1 średni seler, obrany i przekrojony na pół
- 1 por, dobrze oczyszczony i pokrojony na 3 kawałki
- 1 fenkuł (koper włoski) przekrojony wzdłuż na pół
- 1 batat, obrany i przekrojony na pół
- 1 opakowanie (=20 g) suszonych kurek The Green Woodpecker Trill
- 5 listków laurowych
- 1 łyżeczka białej gorczycy
- 1 łyżeczka ziela angielskiego
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu
- 1 łyżka domowego pudru z grzybów (opcjonalnie)
- sól (różowa himalajska rozgnieciona w moździerzu)
- duża garść natki pietruszki, posiekanej
Na risotto
- 1 risotto z suszonymi shiitake The Green Woodpecker Trill (=220 g)
- 1 litr domowego bulionu warzywnego
- 1 kieliszek białego wytrawnego wina
- ok. 30 – 50 g Parmigiano Reggiano (opcjonalnie)
- sól (różowa himalajska rozgnieciona w moździerzu)
- czarny pieprz
- olej do smażenia
Grzybowa na bazie risotto – PRZEPIS:
- Przygotuj bulion warzywny. Do dużego garnka wrzuć marchewki, pietruszki, seler, fenkuł, por i batat. Dodaj listki laurowe, gorczycę, ziele angielskie i pieprz. Wlej wodę, zagotuj. Zmniejsz gaz, dopraw solą i gotuj bulion przez 4 godziny, częściowo pod przykryciem.
- Przesyp kurki do miski, zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw na 20 minut.
- Z ostudzonego bulionu wyjmij warzywa i pokrój je na spore kawałki. Sklaruj bulion (przelej przez sito o drobnych oczkach lub gazę, pozbywając się listków i przypraw).
- Gotuj bulion na małym ogniu, dodaj kurki. Wodę po moczeniu kurek przelej przez gazę lub sito o bardzo drobnych oczkach, by pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń, po czym dodaj ją do bulionu. Dodaj puder z grzybów.
- W głębokiej patelni rozgrzej trochę oleju i wsyp risotto. Smaż, mieszając, przez 2-3 minuty, aż ziarna ryżu staną się częściowo przejrzyste.
- Wlej wino. Mieszaj do momentu, aż wino odparuje, a zapach alkoholu przestanie być wyczuwalny, po czym wlej pierwszą porcję gorącego bulionu.
- Gotuj risotto przez około 20 minut lub nieco dłużej (w tym czasie zużyjesz około 1 litr bulionu), nieustannie mieszając i dolewając kolejną porcję gorącego bulionu za każdym razem, gdy poprzednia zostanie wchłonięta przez ryż.
- Gdy risotto będzie gotowe, dopraw je w razie potrzeby solą i pieprzem, dodaj Parmezan i wymieszaj.
- Przełóż risotto do garnka z bulionem, dodaj ugotowane i pokrojone wcześniej warzywa. Gotuj jeszcze przez chwilę, aż warzywa się podgrzeją.
- Zdejmij zupę z ognia, dodaj pietruszkę, wymieszaj i podawaj.
Grzybowa odstawiona na noc do lodówki staje się jeszcze smaczniejsza, nabiera więcej głębi, a ryż arborio napęczniały aromatycznym bulionem w smaku do złudzenia przypomina kaszę.
***
WYNIKI:
Dziękujemy wszystkim za udział, zaangażowanie i dodane odpowiedzi! :-)
Kosz pełen smakołyków od The Green Woodpecker Trill otrzymuje Julia. Gratulujemy! Nagrodę wysyła The Green Woodpecker Trill.
***
*** Konkurs ***
Reguły gry są następujące:
-
W komentarzu pod tym wpisem daj nam znać, jakie jest Twoje ulubione świąteczne lub nieświąteczne danie z grzybami. Odpowiedź możesz uzasadnić, ale musu nie ma.
-
Jeden ludzik może dodać tyle odpowiedzi, ile mu się żywnie podoba. Sky is the limit!
-
Dodając komentarz pod wpisem na blogu, nie przejmuj się komunikatem o spamie. Żaden komentarz nie zginie i po zaaprobowaniu zostanie opublikowany na stronie.
Uwielbiam kapustę kiszoną z grzybami! W pierogach lub poza??
Gołąbki z liści buraka naciowego z farszem zbiałej kaszy gryczanej z grzybami.
Klękam na jedno kolano przed „Tagliatelle ai funghi porcini” i na oba kolana przed „Risotto ai funghi” ;) ;)
Bezapelacyjnie grzybowy czysty, przezroczysty, esencjonalny, ciemny jak noc warzywny barszcz z suszonych grzybów z maleńkimi uszkami z nadzieniem z suszonych grzybów. Z suszonych smutnych grzybów, albowiem:
Grzyby dzielimy na smutne i wesołe.
Jeśli się zobaczy smutnego grzyba, nie należy
płakać, bo to jest grzyb prawdziwy.
Jeśli się zobaczy wesołego grzyba, nie należy
się śmiać, bo to jest grzyb trujący.
Krystyna Miłobędzka, Anaglify, Wydawnictwo Wolno.
W moim domu krzyżują się tradycje wielkopolskie z beskidzkimi, więc zawsze mamy na święta conajmniej 2 zupy, a czasem i trzy! U mojej mamy zawsze jadło się grzybową, a potem jeszcze ziemniaki z sosem grzybowym. Uwielbiam obie te potrawy, tym bardziej że to zawsze z naszych, samodzielnie zebranych na jesieni grzybów! Z kolei u taty jadało się zupę rybną, pikantną i aromatyczną, a barszcz z uszkami występował już wszędzie :) tym samym, co roku w wigilię mogę kosztować trzech pysznych zup świątecznych, pycha!
Najcudowniejszym daniem z grzybami dla mnie jest niepodważalnie risotto z grzybami leśnymi ? o każdej porze roku jest idealne
Puder z suszonych grzybów!
Lekki krem z białych korzeni, muślinowe risotto, zapiekanka ziemniaczana z 4 serami, tarta z porem…
Możliwości nieograniczone a główny bohater to grzyby właśnie w tej postaci; PUDER!
PS ciekawe skąd ta inspiracja ;)
Aneta Skibińska
Niezmiennie od czterdziestu paru lat ? zupa grzybowa mojej mamy….
Kurki kozak! Kureczki z cebulka, oliwa i pietruszka, sol, pieprz i makaron! Proste, ale w prostocie tkwi smak!
Rosół z prosnianek z zacierkami! Sztos!
No i po 3 pierogi z suszonych borowikow, a na zapitke bulion z gotowania tych borowikow do fsrszu z podsmażoną cebulką, kozak! To specjał mojej teściowej, ale zdecydowanie rządzi:).
Mogla bym wymieniac jeszcze, tak sie rozmarzyłam:)
Np. Krokiety z pieczarkami, pasztet z fasoli z pieczarkami, kotlety pieczarkowe, zupa krem z pieczarek, mniam… i swiezo duszone, dopiero co zebrane dary lasu;), kania smazona z sola i pieprzem, panierowana lub nie…mniam…
Moim niedawnym odkryciem grzybowym, które na stałe zagości w moim menu są flaczki z boczniaków. Bardzo dobra alternatywa dla klasycznych flaczków.
uwielbiam tofucznicę z grzybami. Niepowtrzalny smak i aromat. Niestety danie sezonowe
A ja sie ciesze jak sobie ugotuje makaron , dodam do tego czosnek, oliwe, i zetre ser. A na koniec posypie obficie pudrem z kurek od mojej kochanej siostry. To jest danie!
Z grzybów to najlepsze są Flaczki z boczniaków :)
Mmm…grzyby, rozmarzylam się;)
Po pierwsze primo prostota czyli kurki na oliwie z cebulką i natką pietruszki + sól i pieprz podane z makaronem.
Po drugie rosòł z prośnianek z zacierkami albo kluskami lanymi.
Po trzecie pierogi z farszem z suszonych borowików ( wigilijny hit teściowej) a wywar z gotowania tych że darów lasu, podany na zapitek z zasmażaną cebulką, tzw. barszyk grzubowy-hit.
Po czwarte smażona kania, w panierce lub bez, zawsze wyborna.
Po piąte milion dań z pieczarek: kotlety pieczarkowe, zupa krem z pieczarek, krokiety z farszem pieczarkowym i serem, pasztet z fasoli z pieczarkami, pieczarni i por+zabielacz:), i po prostu zwykłe zapieksy, pieczarki i ser:)….mmmm
Po szóste duszone świeże dary lasu:)
Jednym z moich ulubionych dań z grzybami jest zupa z kasztanów i grzybów z ryżem.
Pozdrawiam.
Mmm…grzyby, rozmarzylam się;)
Po pierwsze primo prostota czyli kurki na oliwie z cebulką i natką pietruszki + sól i pieprz podane z makaronem.
Po drugie rosòł z prośnianek z zacierkami albo kluskami lanymi.
Po trzecie pierogi z farszem z suszonych borowików ( wigilijny hit teściowej) a wywar z gotowania tych że darów lasu, podany na zapitek z zasmażaną cebulką, tzw. barszyk grzubowy-hit.
Po czwarte smażona kania, w panierce lub bez, zawsze wyborna.
Po piąte milion dań z pieczarek: kotlety pieczarkowe, zupa krem z pieczarek, krokiety z farszem pieczarkowym i serem, pasztet z fasoli z pieczarkami, pieczarni i por+zabielacz:), i po prostu zwykłe zapieksy, pieczarki i ser:)….mmmm
Po szóste duszone świeże dary lasu:)
A po primo ultimo, poproszę ten zestaw na testy:)
Pysznym i niebywałe aromatycznym daniem, które uwielbiam, a które ma w sobie grzyby jest kiełbasa z siczewicą o grzybami. Jest to danie duszone, pachnące, sycące.
Pozdrawiam
Joanna
Grzyby na świątecznym stole muszą być! Czy w wersji klasycznej? Niekoniecznie. Jednym z moich ulubionych dań z grzybami jest BOBOTIE (z grzybami leśnymi).Brzmi egzotycznie, bo to w końcu rodzaj zapiekanki rodem z Afryki. Jednak ja podaję ją nie z mięsem, a z grzybami właśnie, które pod pierzyną mieszaniny jaj, śmietany i ulubionych przypraw smakują wybornie. Grzyby mieszam z podsmażoną czerwoną cebulą, orkiszowym pieczywem, serem pleśniowym i czosnkiem. Zapiekam i serwuję na ciepło.
Jak dla mnie wygrywają paszteciki drożdżowe posypane kminkiem z farszem z grzybów. Są wyborne z czerwonym barszczem:) polecam na najbliższe Święta!
Ja za grzybami nie przepadam, ale odkąd zjadłam zupę krem z grzybów to przepadam. Nie wiedziałam, że mozna6tak cudownie łączyć smaki z grzybami. Magiczne chwile grzybów zawdzięczam jednej z Białegostockim restauracji. Dla mnie to teraz hit świąteczny.
Teraz myślę o wszystkich posiłkach, które tak lubię, a które mają w sobie grzyby…Jednym z moich ulubionych dań tego typu są proste kotleciki ziemniaczane z podsmażonym boczkiem i grzybami. Przygotowuje się je z gotowanych ziemniaków ( przecisnietych przez praskę) wymieszanych z drobno pokrojonymi grzybami i boczkiem. Sekret tkwi w dobrym doprawieniu masy i dodatku aromatycznych grzybów. Można dodać do nich odrobinę lubczyku i dużo pietruszki!
Smażymy je na tłuszczu aż nabiorą ładnej złocistej barwy. Ja preferuję olej rzepakowy z odrobiną masła. Pychota!
Pozdrawiam
Joanna
Jednym z moich ulubionych dań z grzybami jest cannelloni ze szpinakiem i grzybami leśnymi. Można je podawać podczas świąt, ponieważ wygląda bardzo apetycznie i efektownie. Ważne jest by mieć w zapasie dużo dobrych serów, które w połączeniu z grzybami smakują bosko! Ja w tym roku miałam okazję podróżować po Włoszech. Dlatego mam większość komponentów prosto z tego pięknego kraju, ale polskie leśne grzyby są tu kropką nad „i”.
Pozdrawiam
Joanna
Ten konkurs wywołał w moim umyśle wszystkie kulinarne wspomnienia z grzybami w roli głównej :-)
Uwielbiam naleśniki ze szpinakiem w sosie grzybowo – truflowym. To jest poezja!!! Mój pomysł! Ponieważ lubię i grzyby i oliwę!
Kulinarny symbol światecznego czasu… Wiele jest potraw, które są niemal obowiązkową pozycją, ale wśród nich to uszka wiodą prym. Pochodzę z domu, gdzie przepisy i tradycje podaje się z pokolenia na pokolenie jak posag, pilnie przestrzegając tego, żeby nic nie umknęło. Uszka, o których mowa, to spuścizna rodziny mojej mamy, która wywodzi się z Kurpiowszczyzny. Sekretem jest przygotowanie się do nich już… jesienią, kiedy zbiera się i suszy grzyby. Te pachnące lasem i czystym powietrzem. Kiedy przychodzi czas przygotowań do Świąt, trafiają po namoczeniu i posiekaniu na patelnię, w towarzystwie ziołowego pieprzu, soli i odrobiny lubczyku, który wspaniale podbija ich aromat. Ten farsz, bez dodatku kapusty to smak, na który czeka się cały rok. Kiedy trafia do ciasta – cieniutkiego jak pergamin – dzieje się magia, bo nagle z grzybów, przypraw, mąki i wody powstaje Wigilia. Maleńkie, zupełnie niepodobne do tych sprzedawanych w sklepach uszka to prawdziwie czarodziejska pozycja na stole. Odkąd pamiętam w kuchni, już po kolacji, toczyły się boje o to, które z nas (a jest nas czworo) dokończy te, które nie zostały nałożone do barszczu. Lata mijają, sama już potrafię je zrobić, ale dyskusje w kuchni wcale nie zniknęły – nadal to te maleńkie uszka są dla nas wszystkich symbolem Świąt, cudownym wehikułem do krainy dzieciństwa, smaków i biesiady z rodziną przy stole.
Co podać na świąteczne śniadanie w wersji luz blues? Myślę, że wypasione tosty z grzybami leśnymi i karmelizowaną cebulką. Na to plaster wędzonego sera i wszystko gra! Najlepiej!
Pozdrawiam
Joanna
Zupa grzybowa :) Pachnie lasem i marzeniami. Jest prosta i sycąca…
Najpyszniejsze jest najprostsze…wigilijne pierogi pokoleniowe…to drożdżowe pierożki nadziane borowikami z kapustą, pieczone na głębokim oleju do tego barszczyk na domowym zakwasie …najlepszy . Smak i zapach na który co roku czeka moja rodzina.
Bigos. ?
Maślaki duszone z cebulą na maśle,
Mają smak, co długo w ustach nie zagaśnie
Podgrzybek też może spełniać wiele roli,
Dobry w marynacie, gdy ma mało soli
Opieńkom miodowym też nic nie brakuje,
Potwierdzi to każdy, gdy je posmakuje.
Dla mnie jest to grzybowa…od 2 lat :) wcześniej zawsze w domu rodzinnym był to barszcz czerwony jednakże od dwóch lat system zmiażdżyła moja (wtedy jeszcze świeżo po ślubie) żona ! Mistrz świata, rakieta dla smaku… ogólnie kosmos. No i dzięki temu biegam po grzyby do lasu jeszcze częściej niż kiedyś !
Moje ulubione danie z grzybami to chyba grzyby ze śmietanką. Zaraz po grzybobraniu przebieram grzyby w poszukiwaniu najlepszych okazów. Idealnie jeśli są to prawdziwki ale podgrzybkiem czy młodym maślakiem też nie pogardzę. Grzyby czyszczę, spażam wrzątkiem, podsmarzam na patelni z cebulką a następnie duszę z odrobiną śmietanki 30%. Doprawiam odrobiną soli i pieprzu. Danie proste do granic możliwości ale nic nie zastąpi tego smaku i zapachu grzybów prosto z lasu!
Grzyby uwielbiam w każdej postaci , więc ulubiona zupa esencjonalna grzybowa z suszonych borowików.
Danie wigilijne, smażone, panierowane kapelusze borowików.
Paszteciki z grzybami i kapustą!
i właśnie w tej kolejności – bo uwielbiamy jak są mocno grzybowe.
A najlepiej smakują kiedy wraca się ze Świąt i Mama zapakuje na drogę!
Ulubionych dań z grzybami mam wiele, ale pierwsze skojarzenie to Pierogi z grzybami i to z samymi, ewentualnie z cebulką łączonymi, bez żadnej kapusty, po prostu chcę czuć ten smak, który przypomina mi wędrówki po lesie w poszukiwaniu grzybów i ich pełen koszyk a potem aromat suszonych, które trafią też do zupy grzybowej czy do bigosu – tutaj kapusty towarzystwo jest sprawą oczywistą :)
Kapusniak z grzybami zbieranymi i suszonymi przez moją Mamę!
Doskonałym daniem z grzybami jest barszcz z pasztecikiem.
I barszcz, i paszteciki z grzybami. Do tego oliwa grzybowa. Totalne grzybowe ukojenie??
Pozdrawiam
Joanna
Tak sobie myślę, że całym sercem kocham las. Naturę. Uwielbiam też dania z grzybami. Wyjątkowo smakują mi gołąbki z kaszą i grzybami leśnymi w sosie własnym, podkręcone oliwą grzybową. Takie gołąbki serwuję na świątecznym stole. Pachną i smakują wspaniale!
Pozdrawiam
Joanna
W moim domu grzyby są chętnie dodawane do wielu potraw. Na przykład do popularnej zupy żurek. Zupełnie nie wyobrażam sobie gotowania bez grzybów leśnych.
Joanna
Dopóki są grzyby, głód mi niestraszny :) Mogłabym je jeść przez cały rok i w każdej postaci. Cudownie pachną i smakują. Najlepsze te świeże prosto z lasu. Wspaniałe z ryżem (risotto z borowikami, tymiankiem i parmezanem) i z większością kasz (np. kaszotto z kaszy gryczanej z kurkami; pęczotto z borowikami). Wspaniałe są też wszystkie sosy na bazie grzybów. Wystarczy odrobina cebuli, kilka najprostszych przypraw i cudowne, aromatyczne danie gotowe. Lubię też esencjonalne zupy-kremy i klasyczną jajecznicę z kurkami. I oczywiście te marynowane jako dodatek np. do wege pasztetu.
Grzyby to grzyby. Ich aromat jest apetyczny i zachęcający. Lubię makaron z sosem pieczarkowym z dodatkiem grzybów leśnych. Do tego parmezan i grzanki w oliwie grzybowej. Pycha!
Joanna
Wspaniałym daniem z grzybami jest ramen. Pewne dania mogą pochodzić z innych stron świata, ale wpewnym sensie przypominać nasze rodzime potrawy.
Joanna
Strogonow z grzybów ( nie ma takiego dania, strogonow jest mięsny i tyle). Zatem potrawka z grzybów? Nie wiem jak ów danie nazywać, ale jest proste i pyszne. Duszone grzyby z warzywami w sosie. Od kiedy bywają u nas na kolacji lub piątkowych spotkaniach wegetarianie, szykuję posiłki bezmięsne, ale wyraziste w smaku. Nie ma nudy!
Joanna
Pyszne danie z grzybów. Propozycji jest wiele. Na przykład papryki nadziewane farszem z grzybami w roli głównej.
Kuskus mieszamy z podsmażonymi na maśle grzybami, cebulką, trybulą, doprawiamy solą, pieprzem, mieloną kozieradką. Zapiekamy, polewamy oliwą grzybową. Petarda! 7 niebo!
Joanna
Niezawodnym daniem, na które zawsze wszyscy moi goście mają ochotę jest pizza na grubym cieście z cebulą, grzybami i serem, koniecznie polana oliwą truflową. Jej zapach ściąga do nas wielu smakoszy!
Joanna
Jednym z najpyszniejszych dań z grzybami są zrazy wołowe nadziewane farszem grzybowym. Do tego kopytka z masłem szałwiowym i już nie wiem, czego chcieć więcej?!
Joanna
U mnie grzyby = pizza bianca z grzybami. Nie każdy lubi pizzę bez pomidorów, ale jeśli ktoś czyta mój komentarz i zastanawia się, czy warto, odpowiadam: WARTO! Grzyby, śmietana, chrupkie ciasto, marzenie!!!
Moje ulubione świąteczne danie to smażone grzyby w mące. Nie ma dla mnie nic bardziej kojarzącego się z moimi rodzinnym domem. Suszone grzyby moczone w wodzie przed Wigilią i smażone w samej mące tuż przed tym jak usiądziemy do stołu. Najlepsze zawsze były dla mnie te malutkie, mocno podsmażone. Trudno chyba o coś bardziej ciężkostrawnego ? nie zmienia to faktu, że było to najbardziej wyczekiwane danie wigilijne. Co najlepsze – byłam pewna, że tylko w moim domu się je takie rzeczy, bo jak opowiadałam znajomym o tym przysmaku całe życie patrzyli na mnie dziwnie. A ostatnio w świątecznym numerze Magazynu Kuchnia zobaczyłam przepis, który różnił się tylko tym, że grzyby były moczone w bulionie. :) Nie wierzę. :)
Jest jedno absolutnie wyjątkowe danie, bez którego nie wyobrażam sobie sezonu na rydze. To góralskie ziemniaczane moskole z sosem z rydzów smażonych na maśle. Grzybów musi być dużo, a jeżeli do tego są jeszcze samodzielnie zbierane w Tatrach to już w ogóle ideał:) Smak – obłędny. Uzależnienie – gwarantowane. Masło jest tu naprawdę niezbędne, nie można zamienić go na olej. Placki wspaniale chłoną sos i smakują tak, że trudno przestać jeść;)
Co za pytanie? Oczywiście, że tarta! Tarta pełna aromatycznych grzybów. Chrupiący spód, masa jajeczna z dodatkowymi żółtkami (musi być luksusowo!), a do tego grzyby, im wspanialsze tym lepsze. Raz udało mi się zdobyć w Polsce smardze, ale z borowikami czy kurkami też smakuje super. Nawet dobre pieczarki dadzą radę. Czasem lubię dodawać do takiej tarty szynkę parmeńską, która dodatkowo wzbogaca smaki. Pyszności.
Ah, grzyby! Ja najbardziej lubię długi grubaśny makaron, na przykład pappardelle, z masełkiem i borowikami. To najwspanialsze danie w sezonie grzybowym, które chyba nigdy mi się nie znudzi. Generalnie, uwielbiam grzyby. Moje top3 to rydze, borowiki i kurki:) pozdrawiam, Karolina
Zupa dyniowa z kurkami to majstersztyk, polecam każdemu. Do dyniowej zawsze dodaję trochę pecorino albo parmigiano reggiano, żeby była bardziej chrupiąca, a na wierzch złote grzybki podsmażone na maśle, mniam, pycha!
Wpadam tu, przypominam sobie – jakie to dania z grzybami są moimi ulubionymi i wciąż lista jest długa.
Kolejna moja propozycja ( lubię kuchnie azjatycką) to – wontony z grzybami i tofu. Pyszne, maczane w sosie chilli z czosnkiem.
Joanna
Świetnie smakują naleśniki nadziewane grzybami i szpinakiem w śmietanie. Podaję je na dwa sposoby. Podaję smażone naleśniki z nadzieniem, a kiedy mam więcej czasu dodatkowo zapiekam je pod pierzynką z sera. Moja rodzina uwielbia to danie:)
Ulubione danie z grzybami? Odpowiedż może być tylko jedna wigilijna kapusta z grzybami.Kocham ją miłością wielką za cudowny smak i ten grzybowy aromat który cudownie przenika kapuste.Dla mnie to duet znakomity.A jak wszystko nie zniknie z półmiska podczas wigilii to ląduje potem w bigosie i cudownie „podbija” jego smak…Aż się rozmarzyłam i poczułam już ten smak i zapach …dobrze że Wigilia już tuż..tuż…….
Różnego rodzaju grzyby zaliczają sie do produktów, które są prawie zawsze w mojej lodówce (a także w formie ususzonej) – może taki sentyment ze względu na panieńskie nazwisko (Grzyb) ;) i dodaję je do wielu potraw: od jajecznicy przez leczo, żurek, barszcz, bigos, potrawy z makaronem itp. Tegorocznym moim „wielkim” odkryciem są… purchawki – wcześniej nie wiedziałam nawet, że są jadalne – ususzone zachowują biały kolor, po zmieleniu na mączkę i dodaniu do potrawy daja najbardziej intensywny aromat. Świeże natomiat po podsmażeniu na maśle klarowanym są rewelacyjne!
Świetny przepis, zupa wygląda pięknie, jest taka apetyczna. Konkurs odpuszczam, mieszkam w Syndey:) ale szczerze gratuluję kulinarnej inwencji i kreatywności. Wspaniałe przepisy. Z przyjemnością zaglądam na Państwa stronę!
Zdrowie na talerzu jest także u mnie na Święta,
przede wszystkim moja skromna osoba o grzybkach pamięta.
Wigilii nie wyobrażam sobie bez zupy grzybowej,
w ten niezwykły dzień- w smaku naprawdę odlotowej.
Jej znakomitość w grzybkach tkwi,
ach jej smak to długo po nocach mi się śni.
3 rodzaje grzybków potrzebuję,
pieczarki , kurki i suszone – te ostatnie na proszek miksuję.
A tak do sprecyzowania,
to mielę- bez wahania.
Dzięki temu zupa uzyskuje niesamowity smak,
nigdy w niej pęczaku nie jest brak.
Do tego por kroję w paseczki,
marchewki i ziemniaki w kosteczki,
Czosnkowi nigdy basta,
aromat wówczas wzrasta.
Warzywa i pęczak w bulionie warzywnym gotuję,
ziele angielskie, sól, pieprz do smaku doprawiam- wsypuję.
Pieczarki i kurki na patelni podsmażam,
dodaję do zupy- zdrową potrawą się „obnażam”.
W Święta można jeść zdrowo – bez wahania,
ZUPA GRZYBOWA Z PĘCZAKIEM – prosta, pyszna- „zdrowa dama”.
Kubki smakowe są rozpieszczone,
a nasze brzuchy zdrową potrawą są napełnione.
Danie dla wszystkich, danie które lubimy my i nasi znajomi wegetarianie, to pyszny falafel z grzybami. Tak smakuje, że zawsze go mało! Na każdą kieszeń i na każdą okazję! Danie dla wszystkich!
Joanna
Mój ulubiony przepis nie świąteczny to boczniaki i szparagi w sosie z sosu sojowego i pasty z tamaryndowca w towarzystwie spaghetti :)
Boczniaki namoczone w mleku (u mnie sojowym) maltretuję na patelni, dodaję szparagi, sos z sosów i past, na sam koniec dodaję drobno poplasterowany czosnek i mieszam z makaronem. Proste, smaczne i na weganie :)
Najbardziej smakują mi kapelusze z pieczarek smażone na maśle w panierce z jajka i bułki tartej (a la schaby). Zjadane z sałatką warzywną i korniszonami są przepyszne.Mniam!
Na Święta w moim domu przygotowujemy polskie potrawy wigilijne, jak również tradycyjne dania w nowoczesnym wydaniu. Uwielbiam świąteczną ucztę, która łączy to, co najlepsze: polskie produkty, nowe receptury i kreatywny sposób przygotowania. Moje ulubione świąteczne danie z grzybami to Zapiekana z parmezanem rolada naleśnikowa z polskimi grzybami, beszamelem i zieloną pietruszką.
Naleśniki:
– 2 jajka
– 1,5 szklanki mleka
– 1 szklanka wody mineralnej gazowanej
– 2 szklanki mąki
– szczypta soli
– olej rzepakowy do smażenia
Do przesianej mąki dodać jajka, mleko i sól. Zmiksować i odstawić na około 30 minut. Po tym czasie dodać do ciasta wodę gazowaną, trochę oleju i smażyć cienkie naleśniki na dobrze rozgrzanej patelni.
Sos beszamelowy:
1 l mleka
150 g masła
150 g mąki
gałka muszkatołowa
sól morska
świeżo zmielony czarny pieprz
Masło roztopić w rondelku, dodać mąkę, wymieszać i dolać mleko. Mieszając doprowadzić do zagotowania, dodać przyprawy i odstawić do przestudzenia.
500 g mrożonych lub świeżych (w sezonie) grzybów (borowiki, podgrzybki, kurki…)
2 łyżki klarowanego masła
sól morska
świeżo zmielony czarny pieprz
świeża natka pietruszki
Świeże grzyby oczyścić, mrożone w całości rozmrozić – w obu przypadkach pokroić na średniej wielkości kawałki. Podsmażyć na maśle, doprawić solą morską i świeżo zmielonym czarnym pieprzem do smaku.
Na stole rozłożyć folię aluminiową. Usmażone naleśniki ułożyć w jednym rzędzie na „domino”, a następnie obok, nachodzący na pierwszy – drugi rząd naleśników. Powierzchnia naleśnikowa powinna mieć kształt prostokąta. Następnie na naleśniki wylać lekko ciepły, ale nie zimny sos beszamelowy i równomiernie go rozprowadzić. Podsmażone grzyby ułożyć na całej powierzchni i obficie posypać posiekaną natką pietruszki. Teraz zwinąć roladę: od dłuższej strony chwycić folię, na której leży ciasto z nadzieniem i delikatnie podnosząc do góry zawinąć całość w rulon. Roladę owinąć folią spożywczą, docisnąć i zawinąć końcówki tak jak cukierek. Odstawić do lodówki na minimum 8 godzin. Po wyciągnięciu z lodówki zdjąć folię, roladę pokroić na kawałki i umieścić na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posypać parmezanem i zapiekać około 10 – 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180C.
Bardzo polecam i zachęcam do wypróbowania:-)
Grzyby, piękne dzieło natury. Aromat i smak! Uwielbiać to za mało. Przepadam za kotletami jajecznymi z dodatkiem grzybów i drobno siekanej pietruszki.
Joanna
Błogostan. Usmażyć jajecznicę z grzybkami shimeji, serwować na małych kanapeczkach. Włosi nazwaliby to cicchetti, a my na przykład tartinki. Jakkolwiek to nazwać – jest pyszne! I tu pasuje też masło, dymka i dobra sól. Chleb orkiszowy.
Joanna
Dzisiaj mój mąż ma przynieść do pracy na wigilię służbową jakieś smaczne danie, przekąski. Przygotowałam więc pastę jajeczno-kurkową z dymką i suszonymi pomidorami. Zrobiłam fingerfoods i już otrzymałam SMS, że wszystkim smakują takie kanapeczkę na jeden kęs. Grzyby to zawsze strzał w 10!
Joanna
Oooo! Dziękuję! Bardzo, bardzo się cieszę! Wspaniały prezent na Święta i na po Świętach :)