Ikalia – organiczna gorzka czekolada. 100% czystego kakao – zero cukru, zero lecytyny, zero dodanych tłuszczów.

Czytaj też: Grenada Chocolate – gorzka setka z Grenady.

Ikalia to francuska organiczna gorzka czekolada z certyfikatem AB (Agriculture Biologique).

100% kakao oznacza, że kakao jest jedynym składnikiem tej tabliczki. Nie ma tu nic więcej. Ani grama cukru, żadnej lecytyny i innych emulgatorów, żadnych dodatkowych tłuszczów innych niż te, które są naturalnie zawarte w kakao. A samo kakao pochodzi z certyfikowanych ekologicznych plantacji, prowadzonych z poszanowaniem reguł sprawiedliwego handlu (fair trade).

Właścicielem marki Ikalia jest EURL Saveurs et Nature. W portfolio marki dominują czekolady o zawartości 70% kakao, ale to setka jest najczystszą czekoladą w ich katalogu. I jedną z najsmaczniejszych, jakich dotąd spróbowaliśmy. Nie przebija Grenady, której pozycji na podium na razie chyba nic nie zagraża, ale plasuje się tuż za nią.

Ikalia Noir 100 L_03

Ikalia Noir 100 L_04

Ikalia jest kakaowa, wyrazista, mocno gorzka. W aromacie, i w smaku. Recz jasna, pozbawiona goryczki, której w dobrej setce nie ma prawa być. Jest delikatna, świetnie wyważona, solidna, twarda i chrupka, a rozpuszczona na języku staje się jedwabista.

Tu, drodzy Państwo, chodzi o kakao, a nie o bzdety typu nowe smaki i kolorowe nadzienia. Cukier odbiera czekoladzie duszę, zakłóca kakaowy porządek rzeczy, tłumi i psuje to, co w kakao najlepsze, ale tu – na szczęście – go nie ma.

Ikalia Noir 100 L_05

Warto kupić, smakować, docenić. Czekolada jest dostępna np. w organicznym supermarkecie w Paryżu przy 1 Rue le Goff (Magasin de produits issus de l’agriculture biologique – patrz pkt 11 wpisu o PARYŻU) oraz online w oficjalnym sklepie marki.

Gorzka Ikalia, podobnie jak inne setki, warto zestawiać z espresso oraz z dobrym porto (czytaj: Porto – krótki kurs). Kawałek takiej wolnej od cukru czekolady i kieliszek słodkiego porto to najdoskonalszy z deserów. Idealna gra kontrastów :-)

Produkt organiczny & fairtrade

Waga: 100 g
Opakowanie: folia i kartonowa koperta

Skład: czyste kakao 100% z organicznych upraw, bez cukru i innych dodatków
Producent: EURL Saveurs et Nature
Gdzie kupić: Paryż, sklep internetowy
Cena: 7 EUR

LUBISZ CZEKOLADĘ? Sprawdź Asertywną Czekoladową Listę Przebojów Faceta i Kuchni!

Ikalia Noir 100 L_02