Deska portugalskich serów na wakacjach.

Portugalia to kraj doskonałych serów, a wakacyjne deski serów na śniadanie, lunch lub kolację to FiK-owa tradycja.

Deska serow_22

Deska serow_21

Deska serow_20

Tradycja niezagrożona nawet wtedy, kiedy z braku innych akcesoriów funkcję deski spełnia znaleziona w wakacyjnej kuchni ceramika. W desce serów najważniejsze są sery, reszta to tylko nieistotne techniczne szczegóły ;-)

Deska portugalskich serów L_09

Deska portugalskich serów L_13

Jak skomponować deskę serów?

Po pierwsze, ilość.

Kubki smakowe mają swoje ograniczenia: fachowcy – tacy jak np. ekipa Queijaria cheese shop and bar w Lizbonie – twierdzą, że próbowanie jednocześnie więcej niż 5-6 serów nie ma większego sensu. Przy serach, jak przy winie, wskazane jest umiarkowanie :-)

Po drugie, temperatura serwowania.

Większość serów warto wyjąć z lodówki co najmniej na godzinę przed podaniem – dzięki temu ser, szczególnie dojrzały, ma szansę uwolnić pełnię aromatu i smaku, które w niskich temperaturach ulegają przytłumieniu. Ser wyjęty prosto z lodówki w zasadzie nie nadaje się do jedzenia.

Po trzecie, różnorodność.

Sery powinny być dobrane do plateau du fromage w sposób zapewniający ich różnorodność, zarówno pod względem rodzaju mleka, z którego są wytwarzane (kozie, owcze, krowie i ich mieszanki), jak i poziomu dojrzałości – od młodych, łagodnych, nawet lekko słodkawych, miękkich i kremowych, po dojrzałe i twarde. Deskę można wypełnić serami pochodzącymi z jednego regionu lub kraju, albo połączyć produkty z kilku regionów / krajów w jednym zestawie, tu panuje pełna dowolność.

Poszczególne gatunki serów na desce nie powinny stykać się ze sobą. Przestrzeń pomiędzy serami warto wypełnić dodatkami, np. w postaci orzechów (szczególnie włoskich, pecan, laskowych), suszonych owoców (w Portugalii klasycznym dodatkiem są suszone truskawki, świetnie sprawdzają się też charakterystyczne czarne figi), nietypowej konfitury (na zdjęciach – pomidorowa) czy chutneya, np. truskawkowego z pieprzem.

Deska portugalskich serów L_01

Po czwarte, dzielenie serów na cząstki.

Okrągłe sery najłatwiej dzielić na trójkątne kawałki (jak ciasto), a kwadratowe lub prostokątne kroić w plasterki, wzorem wspomnianego wyżej cheese baru. Generalnie, kompozycja na desce powinna być estetyczna, a to kwestia subiektywna. Kawałki nie powinny być również zbyt duże.

Po piąte, degustacja.

Sery powinno się degustować, poczynając od najłagodniejszych (najmłodszych), sięgając kolejno po bardziej i najbardziej dojrzałe, twarde i wyraziste w smaku.

Po szóste, wino.

Kluczowa zasada to porzucić święte reguły i dobrać takie wino, które Wam odpowiada. Białe, czerwone, różowe. FiK zawsze wybiera butelki wytrawne, ponieważ najlepiej podkreślają smak serów, a z szerokiej palety szczepów właściwie zawsze i wszędzie można wybrać takie wina wytrawne, które będą świetnie współgrać z serami różnych gatunków. Słodkie i półsłodkie wina zupełnie tu nie pasują, a półwytrawne mogą stanowić rodzaj kompromisu dla tych, dla których wina wytrawne to nadmierne wyzwanie. Tak czy owak, najważniejsze jest jedno: wino dobrane do serów powinno Wam smakować, więc spokojnie można zignorować wszelkie wskazania i pójść za głosem winnego serca :-)

Nasza deska serów w Algarve wyglądała tak:

– Queijo cabra fresco Monte Pereiro – świeży młody kozi ser z pasteryzowanego mleka (Alentejo),
Queijo leite de cabra curado – dojrzały ser z koziego mleka (Casas Novas de Mares),
– Queijo de ovelha curado – ser owczy z niepasteryzowanego mleka (Borba),
– Queijo de ovelha curado classico Almocreva – craftowy ser owczy z niepasteryzowanego mleka (Penedo Gordo),
Queijo de vaca e ovelha curado Monte Franco – dojrzały ser z mieszanki niepasteryzowanego mleka krowiego i owczego (Borba),
Queijo de ovelha curado czyli dojrzały owczy ser z niepasteryzowanego (surowego) mleka (Borba),
plus portugalska wieprzowa szynka dojrzewająca, orzechy włoskie i czarne figi. Do tego dwie portugalskie butelki – białe wytrawne Quinta da Raza i czerwone wytrawne Lagoa Reserva.

Deska portugalskich serów L_06

Deska portugalskich serów L_04

Deska portugalskich serów L_03