Jak wyczyścić przypalony garnek?

Przepis na tradycyjne powidła węgierkowe bez cukru znajdziesz TUTAJ.

Długo smażone powidła mocno przywierają do dna garnka, ale nie ma czym się przejmować. Gotowe powidła smakują rewelacyjnie, naturalnie słodki smak śliwki jest w nich niesamowicie skoncentrowany. To jest najważniejsze. Żadne inne powidła nie smakują tak dobrze, jak te. A garnek z warstwą przypalonych śliwek (lub czegokolwiek innego) na dnie można wypucować w 5 minut bez najmniejszego wysiłku.

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Wystarczy jeden składnik. Tylko jeden! Powszechnie dostępny, tani, a co najważniejsze niezawodny: to butelka Coca-Coli.

Jak to zrobić? Bardzo prosto! Kup dużą butelkę Coca-Coli (najlepiej 2-litrową – wiadomo, że im więcej chemii, tym lepiej działa ;-)), wlej do garnka, doprowadź Colę do wrzenia i gotuj na średnim ogniu przez 5-10 minut. Warstwa przypalonych owoców idealnie odejdzie sama. U mnie wystarczyło 5 minut gotowania – zobacz VIDEO. Taki efekt osiągniesz, używając oryginalnej Cola-Coli (lub ewentualnie Pepsi). Spalenizna odkleja się od dna bez potrzeby szorowania, zeskrobywania i pomstowania. Jeżeli użyjesz polskich odpowiedników/podróbek ww. napoju, skuteczność może być mniejsza, więc nie warto oszczędzać.

Zapomnij o soli, occie, sodzie oczyszczonej i innych rzekomo godnych uwagi wynalazkach lub gotowych preparatach czyszczących, które nie dość, że wykazują znacznie mniejszą skuteczność, to jeszcze mogą uszkodzić powłokę garnka. Coca-Cola czyści garnki wszelkiego typu i robi to bez dwóch zdań najskuteczniej. Wypala spaleniznę do dna, pozostawiając garnek czysty i lśniący jak w reklamie :-)

Jedyny problem (wizerunkowy) może stanowić zakup Coli w sklepie. Mnie było tak wstyd, że muszę wziąć coś takiego ze sklepowej półki, i to w dodatku w rozmiarze XXL, że butlę Coli przeznaczoną do czyszczenia garnka kupiłem w lokalnym Społem nieopodal domu. Cichaczem. Myk do samu, a poźniej pędem do samochodu z obciachowym fantem za pazuchą. Z nadzieją, że nikt nie zwrócił na ten incydent uwagi ;-)

PS. I jeszcze jedno: nie czyśćcie garnków kretem ani domestosem (!!!) wzorem ciotek zachwalających skuteczność takich metod na forach internetowych ?

Jak wyczyścić przypalony garnek