• 2 kotlety ze schabu z kością i tłuszczem
 • 2-3 garście młodych, małych ziemniaków
 • 2-3 garście małych pieczarek
 • 150 g creme fraiche
 • ok. 50 g mieszanki sałat
 • ½ małego pęczka rzodkiewek
 • mały pęczek szczypiorku
 • sól
 • pieprz
 • oliwa extra vergine
 • masło i olej do smażenia

Wieprzowina z ziemniakami i pieczarkami.

Facet i Kuchnia gotuje w Paryżu – cz. II, czyli kotlety wieprzowe z ziemniakami, pieczarkami i creme fraiche.

Więcej o wyposażeniu kuchni, jaką dysponowałem podczas naszego niedawnego, kolejnego wypadu do Paryża, oraz o zakupach przeczytasz w poprzednim wpisie (PARYŻ).

Planując ten przepis, ponownie odwiedziłem pobliski sklepik rzeźnika – tym razem w celu nabycia czegoś poważniejszego. Za pierwszym razem, przy okazji zakupów do carpaccio, moją uwagę zwróciły konkretne kotlety ze schabu z kością oraz grubą warstewką tłuszczu, która u nas zwykle jest ze schabu odcinana. Kotlety prezentowały się znakomicie, więc tym razem one właśnie stały się gwiazdą dania.

Jako dodatek posłużyły piękne i zgrabne małe młode ziemniaki oraz maleńkie pieczarki o kapeluszach wielkości paznokcia (ZOBACZ), które wystarczyło tylko oczyścić lub nawet lekko przepłukać i przygotować w całości.

Do sosu użyłem najlepszego na świecie francuskiego creme fraiche czyli gęstej 40% śmietany. Do tego sałatka z wykorzystaniem pęczka ładnych niedużych rzodkiewek. Tak jak poprzednio, wszystkie składniki kupiłem na jednej, położonej nieopodal Rue Rambuteau.

Gotowanie w Paryzu 2 L_11

Gotowanie w Paryzu 2 L_09

Gotowanie w Paryzu 2 L_12

Gotowanie w Paryzu 2 L_01

Gotowanie w Paryzu 2 L_05

PRZEPIS:

 1. Wyszoruj ziemniaki i ugotuj je do miękkości (ok. 15 minut). Większe sztuki (jeśli takie są) podziel wcześniej na mniejsze części.
 2. Ugotowane ziemniaki odcedź i ostudź. Na patelni rozgrzej trochę masła i oleju, po czym wrzuć ziemniaki.
 3. Smaż ziemniaki, aż zaczną się ładnie rumienić. Dodaj pieczarki. Smaż, co jakiś czas mieszając, przez 3-4 minuty. Dodaj creme fraiche i gotuj do momentu, aż sos zgęstnieje. Zdejmij z ognia, dopraw dużą ilością pieprzu (i jeśli potrzebujesz – solą) oraz dodaj posiekany szczypiorek (ZOBACZ).
 4. W tym czasie, mniej więcej co centymetr, natnij tłuszcz na kotletach (prawie do mięsa) i oprósz kotlety pieprzem i solą. Oczywiście, nie rozbijaj ich – to nie są swojskie kotlety schabowe, nie tylko z uwagi na brak panierki.
 5. Smaż kotlety, aż mięso i tłuszcz ładnie się zrumienią (ok. 3-4 minuty z każdej strony, w zależności od grubości kotletów). Gotowe kotlety odstaw na 3 minuty, żeby odciekły z nadmiaru tłuszczu.
 6. W tym czasie przygotuj sałatkę: wymieszaj umytą i osuszoną zieleninę oraz pokrojone rzodkiewki z oliwą.
 7. Kotlety podaj z sosem z ziemniakami i pieczarkami oraz sałatką.

Smacznego!

Gotowanie w Paryzu 2 L_06

Gotowanie w Paryzu 2 L_10