Co zjeść w Sylwestra, aby się nie upić? A przynajmniej nie od razu? Czym poczęstować gości?

Kulinarne pomysły do wykorzystania w Sylwestra (choć nie tylko!) starałem się dobrać w taki sposób, by ich przygotowanie nie wymagało użycia składników trudno dostępnych o tej porze roku albo, ewentualnie, by składnik trudniej dostępny łatwo można było zastąpić innym.

Proponuję zarówno przepisy wytrawne, jak i na słodko, choć moim zdaniem Sylwester to nie jest noc deserów. Pod różnorakie trunki lepiej sprawdzają się przekąski z ograniczoną zawartością cukru.

Jak dobrze przeżyć Sylwestra, by uniknąć „syndromu dnia poprzedniego” zwanego potocznie kacem?

Syndrom dnia poprzedniego to nic innego jak zestaw objawów picia niezgodnie z możliwościami własnego organizmu: należą do nich w szczególności bóle głowy, mdłości, nadwrażliwość na światło i hałas, odwodnienie i ogólne osłabienie.

Alkohol wchłania się do krwi szybko. Już w kilka minut po wypiciu można go wykryć w organizmie. Z tego względu warto przyswoić sobie kilka prostych zasad, dzięki którym „dzień po” przeżyjesz w lepszym stanie.

1. PIJ NIE TYLKO ALKOHOL

Najważniejsza rzecz, to pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Alkohol odwadnia, a – upraszczając – im mniej wody w organizmie – tym większy później ból głowy. Nie ograniczaj się więc tylko do picia alkoholu, pomiędzy procentowymi drinkami sięgaj po wodę albo ewentualnie soki lub bezalkoholowe drinki. Unikaj izotoników.

2. DUŻY MOŻE WIĘCEJ, MAŁY MUSI UWAŻAĆ

Organizm o mniejszej masie może przyswoić mniej alkoholu. To dlatego, co do zasady, kobiety upijają się szybciej od mężczyzn. Jeśli ważysz niewiele, dopasuj ilość wypitego alkoholu do możliwości swojego organizmu. Waga nie jest jednak jedynym czynnikiem, który wpływa na tempo upijania się. Spore znaczenie ma też metabolizm (szybki albo spowolniony), przyjmowane leki, ogólna kondycja, poziom odwodnienia, a także to, czy i co je się podczas imprezy.

3. JEDZ

Przed imprezą albo na imprezie, ale przed pierwszymi drinkami, warto coś zjeść. Najlepiej, by był to posiłek zawierający wapń, białko lub tłuszcze. Przekąski powinny być w miarę lekkie, ale jednocześnie pożywne, ponieważ odpowiednio dobrane jedzenie spowalnia wchłanianie alkoholu do krwi (czyli – proces upijania się). Picie na pusty żołądek może sprawić, że skończysz zabawę zanim na dobre ją zaczniesz. Dobrze sprawdzą się tłuste ryby, mięso, nabiał, jajka, pikle.

Poniżej kilka propozycji – zarówno dla bezglutenowych, jak i tych, którym gluten niestraszny.

Więcej imprezowych inspiracji kulinarnych znajdziesz tu: MENU IMPREZOWE

Czytaj też: JAK PRZEŻYĆ SEZON ŚWIĄTECZNY NA DIECIE BEZGLUTENOWEJ

Terryna śledziowa z marynowaną czerwoną cebulą – PRZEPIS

terryna

Pizza – PRZEPIS

pizza

Placki ziemniaczane – PRZEPIS

placki ziemniaczane

Frytki – PRZEPIS

frytki

Makaron z ricottą, pomidorkami i ziołami – PRZEPIS

makaron z pomidorkami

Łosoś po szwedzku (gravlax) – PRZEPIS

losos na kanapce

Kanapka z grillowaną gruszką – PRZEPIS

kanapki z gruszką

Kanapka w słoiku – PRZEPIS

kanapka

Jajka zapiekane z szynką – PRZEPIS

zapiekane jajka z szynka

Galaretka z ricotty i czerwonego wina – PRZEPIS

galaretka winna

Grzaniec – PRZEPIS

grzaniec

Pijane kubiki kawowo-czekoladowe – PRZEPIS

kubiki

Owocowa margarita – PRZEPIS

margarita

Trufle ze śliwką (bez czekolady) – PRZEPIS

trufle ze sliwka bez czekolady

Cytrusowe martini z wódką – PRZEPIS

martini z wódką

DOBREJ ZABAWY!